Dąbrowa Górnicza

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 10:09, 8 sty 2010 autorstwa Tymrym (dyskusja • edycje) (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to Pippo. Autor wycofanej wersji to 94.40.87.2.)
Stare miejskie uzdrowisko

Dąbrowa Górnicza – miasto w woj. śląskim, choć kulturowo należy do woj. małopolskiego i Małopolski ogółem.

Historia

Pierwszy raz o Dąbrowie wspomniano w Anno Domini 1726, chociaż wcześniej pojawiły się wzmianki o paru wsiach na tych terenach. Jako kolejny dowód na to, że Dąbrowa ma gówno wspólnego ze Śląskiem jest to, że najpilniej rozwijała się pod protektoratem Kongresówki, szkoląc importowanych później na cały Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie górników w szkole górniczej Sztygarka (prawda, że urocza nazwa?). W 1919 miasto zmieniło na cześć tego nazwę na Dąbrowa Górnicza, co chyba tylko sami mieszkańcy uważają za coś godnego uwagi.

Gospodarka

Kopalnia jedna, kopalnia druga, huta jedna, huta dr... a nie, była jedna huta, ale prężnością promieniowała na całą okolicę, sama, czy będąc częścią kat-owickiego kombinatu. Same Katowice mogą być dzisiaj zazdrosne, bo w Dąbrowie na połaciach wolnej przestrzeni gnieździ się chętnie kapitał zagraniczny, a u nich ciasno i nico. 99% mieszkańców pracowało lub pracuje w światowej sławy Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek "PONAR-DEFUM". Ta ponad stuletnia fabryka z tradycjami obecnie spoczywa w rękach kolejnego już Zarządcy Komisarycznego, który, a raczej która, nie wie co w fabryce jest wytwarzane. Kto się trafi, ten zarządza. Szansa istnieje dla wszystkich, nie trzeba mieć wykształcenia, wiedzy ani doświadczenia w branży. Obecnie jeszcze większa fabryka z Raciborza jest w trakcie wchłaniania D.F.O., co zapewnia dodatkową atrakcję dla pracowników, tzw. 'comiesięczne rozdania' - w każdym miesiącu zwalnianych jest kilku z nich (do 10, by nie było że grupowo, bo grupowo to ponoć takie niekatolickie).

Plik:Dabrowa2.jpg
Szpanerski budynek miejskiej biblioteki

Transport i komunikacja

Tylko osiemnaście kilometrów dzieli przeciętnego Dąbrowiaka z centrum, aby uciec przez lotnisko w Pyrzowicach gdzieś za granicę, np. do Irlandii.

Dąbrowa jest znana ze słynnych na całą Polskę tzw. dróg tworzeńskich, które dzięki rewolucyjnemu systemowi 20-centymetrowych kolein odprowadzają całą wodę opadową wprost pod koła tirów rzęziście ochlapujących zachwyconych tym faktem przechodniów.

Kultura i sport

Za turystyczną atrakcję można uznać co najwyżej pustynię Błędowską, o ile podnieca cię zobaczenie paru ton (przemysłowo sfirmowanych) piachu w samym środku naszej polarnej ojczyzny, dla niepoznaki nazwanej Polską (Pol to po niemiecku biegun).

Dział pomięty z braku ciekawych informacji. No, siatkarki grają w LSK, ale nawet mieszkańców średnio to obchodzi, ponieważ inne miasta mają znacznie nośniejszą i głośniejszą piłkę nożną. Nie ma tu kiboli (chyba że kibicujących sąsiedniemu Sosnowcu), ale są za to tacy, co z hanysami zawsze chętnie pograją w bejsbola, niekoniecznie licencjonowanego made in USA.