Tutaj wpisać nazwę hasła

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
<tutaj wstawić jakiś śmieszny podpis>


BBF (Bobek Blood Factor) - wskaźnik krwi obrazujący poziom odczynu alergicznego towarzyszącego bobkowicy. W badaniach laboratoryjnych krwi obwodowej określa się stosunek bazoFilów do całkowitej liczby bazofili zaadherowanych w polu widzenia.


bobkowica – reakcja alergiczna na wysokie stężenie Bobka w otoczeniu.


Objawy

Symptomy ogólne: osłabienie, spadek wydolności.

Reakcja błon śluzowych: pieczenie oczu, łzawienie, częsty i pogłębiony oddech.

Objawy ze strony serca i układu krążenia: skoki ciśnienia tętniczego krwi, częstoskurcz (tachykardia), nadpobudliwość pozazatokowa mięśnia sercowego (extrasystolia), utrata przytomności.

Objawy psychiczne: zmienność nastroju, niepokój wewnętrzny, rozkojarzenie, splątanie.


Etiologia

Patomechanizm bobkowicy polega na zmianach w strukturze granulocytów zasadochłonnych w wyniku jednoczesnego napromieniania bazofili obecnych w krwi odpowiednio modulowanym promieniowaniem elektromagnetycznym z dwóch zakresów: radiowego 215MHz - 782MHz (pasmo TVN) i światła widzialnego 100 THz – 1000 THz. Istotna dla wystąpienia bobkowicy jest również pora naświetlania związana z cyklem dobowym organizmu. Zaobserwowano, że bazofile ulegają aktywacji przy naświetlaniu w godzinach porannych i popołudniowych.

Aktywowane w ten sposób bazofile uwalniają histaminę, która dzięki receptorom oddziałuje na komórki. Po gwałtownym uwolnieniu mediatora bazofil ulega modyfikacji do postaci uśpionej nazywanej bazoFilem. W tej formie typowe dla bazofili granule występujące w plazmie komórkowej układają się w charakterystyczny kształt twarzy Filipa Bobka, stąd nazwa. Nadprodukcja histaminy wywołuje szereg objawów charakterystycznych dla odczynu alergicznego. Wspomniane wyżej symptomy mogą występować oddzielnie, jak i współistnieć.


Powikłania

- uzaleznienie

Duża liczba bazoFilów (BBF > 0,45) i równoczesna nadprodukcja histaminy prowadzi w wyniku feedbacku do zachwiania gospodarki mediatorów w organizmie. Skutkiem tych zaburzeń jest szybkie uzależnienie.

- hiperwentylacja

Charakterystyczny dla bobkowicy pogłębiony oddech, tzw. wzdychanie może prowadzić do stanów hiperwentylacji


Leczenie

Leczenie bobkowicy jest obecnie wyłącznie objawowe. Polega na utrzymaniu odpowiednich poziomów histaminy i BBF. Obecność nawet niewielkiej liczby bazoFilów we krwi (BBF>0,01) pozwala osiągnąć wzrost poziomu histaminy już po samym naświetleniu receptorów wzrokowych odpowiednio modulowanymi falami elektromagnetycznymi z zakresu światła widzialnego. W nieobecności promieniowania radiowego bazofile nie przechodzą do postaci uśpionej, BBF nie wzrasta. W przypadku nasilania się symptomów bobkowicy chory powinien stymulować receptory wzrokowe zdjęciami Filipa Bobka aż do ustąpienia objawów.