Nowy Tomyśl

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 21:48, 19 sie 2008 autorstwa 91.94.241.188 (dyskusja) (nowa strona)
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

Nowy Tomyśl – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Tomyśl. Jest ono znane wśród miejscowych dresiarzy i skejtów jako "NT". Według danych z 31 grudnia 2004 roku ma 15 627 mieszkańców.

Warunki naturalne

Położenie i budowa geologiczna

Nowy Tomyśl położony jest na Pojezierzu Poznańskim - poprzecznym garbie w pradolinie Warty. Od zachodu sąsiaduje ze Zbąszyniem, od wschodu z Opalenicą, a od południa z Wolsztynem. Na północy od Nowego Tomyśla leżą jedynie nieistotne wioseczki. Przez miasto przebiega autostrada A2 i linia kolejowa E-20.

Warunki hydrograficzne

Przez Nowy Tomyśl przepływa rzeka Szarka. Jest to brązowa, rzadka ciecz, czasem nabierająca konsystencji i barwy puszystego budyniu kawowego. Zimą się nie przebarwia. Mieszkańcy od dawna nie wylewają do niej ścieków komunalnych, lecz robią to te nieistotne wioseczki w otoczeniu Nowego Tomyśla. Szarka uchodzi do rzeki Obry dostarczając jej wielu składników odżywczych.

Szarka w zasadzie nie nadaje się do żadnych celów, ponieważ bardziej przypomina wiejski rów, niż rzekę.

Rzeźba terenu

Pojezierze Poznańskie wcale nie przypomina pojezierzy spotykanych na Pomorzu. Jest to w zasadzie równinny teren.

Klimat

Choć sam Nowy Tomyśl jest dosyć deszczowy, to na południe od niego (bliżej Wolsztyna) znajdziemy miejsce o najmniejszej ilości opadów w Polsce. Zimy natomiast nie istnieją tu w ogóle od kilku lat.

Surowce naturalne

Okolice Nowego Tomyśla posiadają kilka miejsc wydobycia drobnego żwiru i piasku, a także torfu. Na znacznej głębokości położony jest pokład gazu ziemnego.

Historia

Właściwie do końca XVIII wieku miejscowość ta nie miała żadnego znaczenia. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed 11 tys. lat p.n.e. Są nimi znalezione niedaleko Wytomyśla i smolarni pod Jastrzębskiem Starym drzazgi, prawdopodobnie będące niegdyś skrzyniami na koszule. Żeby ogarnąć wielkie kompleksy leśne w XVIII wieku zaczęto sprowadzać osadników olęderskich. Większość z tych Śląskich, Brandenburskich i Pomorskich Niemców była protestantami. Dla nich wybudowano świątynię w Glinkach w 1780 roku. Z powodu tego kościoła, powstała jako twór oderwany od Tomyśla w 1786 osada, której nadano prawa miejskie i dla odróżnienia nadano nazwę Nowy Tomyśl, a Tomyśl, przemianowano na Stary Tomyśl. Nic nie zapowiadało jej bujnego rozkwitu. Większość mieszkańców do końca XIX wieku była protestantami, a katolicy chodzili z buta 8 km do Wytomyśla, gdzie był kościół katolicki. Jednak w połowie XIX wieku miasto zostało powiatem, ponieważ Buk, stracił tą pozycję w skutek kary za udział w wiośnie ludów.

Teraz wraz z blisko 16 tysiącami mieszkańców, miasto to stanowi największy węzeł komunikacyjny i ośrodek przemysłowy w promieniu blisko 30 km. Liczba mieszkańców ciągle rośnie ponieważ Nowy Tomyśl połyka nieistotne wioseczki w jego okolicy co przejawia się ciągłym przestawianiem znaków drogowych.

Niedawno w kartach historii tego miasta pojawiła się wiadomość o śmierci znanego polskiego europosła.

Gospodarka i rolnictwo

Nowy Tomyśl słynie z wyrobów wikliniarskich, produkcji chmielu i szparagów, a także z największej w Polsce rozlewni wina. To tu produkuje się świetnej jakości wino wysyłane na całą Polskę z sławnej rozlewni "Bartex" (jeśli uważasz, ze nie jest sławna, a pijasz smaczne wina i szampany w cenie do 20 zł -> spojrzyj na producenta). Do innych dużych zakładów można zaliczyć producenta noży i ostrzy chirurgicznych Aesculap Chifa sp. z o.o., słodyczy Hildebrandt, czy mleczarnia Top Tomyśl.


Swego czasu wioski w jego okolicy słynęły też z zjadających plastykowe sznurki krów, o których był szokujący reportaż w Teleekspressie. Rzekomo mogły zjadać nawet do 20 kg sznurka, który znajdowano w ich żołądkach.

Szablon:Ok