Wampiurs Wars: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
M
Linia 1: Linia 1:
'''Wampiurs Wars''' – polski [[komiks]] [[underground]]owy; a właściwie „underundergroundowy” – bo znany tylko wąskiemu gronu fanów. Jego twórcą (tekst i rysunki) jest [[Jan Plata-Przechlewski]], plastyk i polonista (notabene nie pracujący w żadnym z tych zawodów) z [[Wejherowo|Wejherowa]] (miasta niby nadmorskiego, ale leżącego dobre pół godziny od najbliższego morza; swoistą sławę zyskało ono dzięki [[Dorota Masłowska|Dorocie Masłowskiej]]). Całość utrzymana w konwencji [[horror]]u i [[fantasy]] – jest jednak głównie parodią wielu utworów i nurtów [[popkultura|popkultury]], okraszoną licznymi aluzjami do absurdów [[PRL]]-u.
{{t}}polski [[komiks]] [[underground]]owy; a właściwie „underundergroundowy” – bo znany tylko wąskiemu gronu fanów. Jego twórcą (tekst i rysunki) jest [[Jan Plata-Przechlewski]], plastyk i polonista (notabene nie pracujący w żadnym z tych zawodów) z [[Wejherowo|Wejherowa]] (miasta niby nadmorskiego, ale leżącego dobre pół godziny od najbliższego morza; swoistą sławę zyskało ono dzięki [[Dorota Masłowska|Dorocie Masłowskiej]]). Całość utrzymana w konwencji [[horror]]u i [[fantasy]] – jest jednak głównie parodią wielu utworów i nurtów [[popkultura|popkultury]], okraszoną licznymi aluzjami do absurdów [[PRL]]-u.


Ogółem komiks liczy ponad 100 czarno-białych plansz. Główne historyjki cyklu powstawały w latach 80. i zostały kilkakrotnie wydane (w śladowym nakładzie) przez [[Gdański Klub Fantastyki]] (z posłowiem znawcy komiksu – dr. hab. [[Jerzy Szyłak|Jerzego Szyłaka]]; prywatnie... kumpla ze studiów). Powstały też krótkie epizody obśmiewające absurdy wczesnych lat 90.
Ogółem komiks liczy ponad 100 czarno-białych plansz. Główne historyjki cyklu powstawały w latach 80. i zostały kilkakrotnie wydane (w śladowym nakładzie) przez [[Gdański Klub Fantastyki]] (z posłowiem znawcy komiksu – dr. hab. [[Jerzy Szyłak|Jerzego Szyłaka]]; prywatnie... kumpla ze studiów). Powstały też krótkie epizody obśmiewające absurdy wczesnych lat 90.
Linia 9: Linia 9:
== Cykl komiksów ==
== Cykl komiksów ==
Cykl komiksowy '''Wampiurs Wars''' obejmuje:
Cykl komiksowy '''Wampiurs Wars''' obejmuje:
*''Na tropie... wampiurów''
*''Na tropie... wampiurów''.
*''Odyseja wewnętrzna''
*''Odyseja wewnętrzna''.
*''Mumia''
*''Mumia''.
*''The Wampiure Strikes Back''
*''The Wampiure Strikes Back''.
*''Planeta grozy''
*''Planeta grozy''.
*''Bitwa o Ciemnogród''
*''Bitwa o Ciemnogród''.
*''Gniew Yog-Sothotha''
*''Gniew Yog-Sothotha''.
*''Oko Sothota''
*''Oko Sothota''.
*''Czarne wieści''
*''Czarne wieści''.
*''Czerwona gorączka''
*''Czerwona gorączka''.
oraz pojedyncze plansze i rysunki
oraz pojedyncze plansze i rysunki.


== Bohaterowie ==
== Bohaterowie ==

Wersja z 16:55, 18 maj 2013

Szablon:Tpolski komiks undergroundowy; a właściwie „underundergroundowy” – bo znany tylko wąskiemu gronu fanów. Jego twórcą (tekst i rysunki) jest Jan Plata-Przechlewski, plastyk i polonista (notabene nie pracujący w żadnym z tych zawodów) z Wejherowa (miasta niby nadmorskiego, ale leżącego dobre pół godziny od najbliższego morza; swoistą sławę zyskało ono dzięki Dorocie Masłowskiej). Całość utrzymana w konwencji horroru i fantasy – jest jednak głównie parodią wielu utworów i nurtów popkultury, okraszoną licznymi aluzjami do absurdów PRL-u.

Ogółem komiks liczy ponad 100 czarno-białych plansz. Główne historyjki cyklu powstawały w latach 80. i zostały kilkakrotnie wydane (w śladowym nakładzie) przez Gdański Klub Fantastyki (z posłowiem znawcy komiksu – dr. hab. Jerzego Szyłaka; prywatnie... kumpla ze studiów). Powstały też krótkie epizody obśmiewające absurdy wczesnych lat 90.

Swoistym uhonorowaniem Wampiurów (a tak naprawdę – swoistym upominkiem na czterdzieste urodziny autora) była praca zbiorowa młodych polskich rysowników tworzących (każdy autor po kilka plansz) własną wersję opowieści (fabuła bez zmian, różne style rysunków). Nakładem GKF-u udało się wydać tylko (a może... aż?) pierwszą część – Na tropie wampiurów. Jakby tego było mało – krążą obecnie słuchy o planowanym prequelu tego komiksu; przymierza się doń niejaki Juliusz Michał Masłowski (zbieżność nazwisk ponoć przypadkowa).

Od paru lat czynione były, początkowo bezskuteczne (co może dziwić nie powinno...), starania o IV wydanie oryginału. W końcu ukazało się ono po raz pierwszy w całości i w formacie zbliżonym do A-4 (notabene jakość edycji znacznie przewyższa jakość zawartości!). Tak więc komiks Wampiurs Wars dostępny jest obecnie nie tylko na stronie internetowej Wampiur Zone – w dziale kolportażu GKF została cała sterta niesprzedanych egzemplarzy (papier satynowany do wiadomego celu się nie nadaje).

Cykl komiksów

Cykl komiksowy Wampiurs Wars obejmuje:

  • Na tropie... wampiurów.
  • Odyseja wewnętrzna.
  • Mumia.
  • The Wampiure Strikes Back.
  • Planeta grozy.
  • Bitwa o Ciemnogród.
  • Gniew Yog-Sothotha.
  • Oko Sothota.
  • Czarne wieści.
  • Czerwona gorączka.

oraz pojedyncze plansze i rysunki.

Bohaterowie

Główne postacie cyklu to: Marcinek (wioskowy opój), Madej (eks-zbój), Euzebiusz (łowca i agent), Pankracy (niewydarzony diabeł), Pafnucy (były anioł), Bambarasz (prowincjonalny czarownik) oraz oczywiście tytułowe wampiury (jednonogie i chyba bezokie).

Linki zewnętrzne