Edytujesz „Autosan H9”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
{{t|Autosan H9}}produkt autobusopodobny z fabryki w Sanoku.
[[Plik:Jurowce, hřbitov, autobus.jpg|thumb|Normalny wygląd H9]]
[[Plik:Swidnica - cwiczenia sluzb ratunkowych 1.jpg|thumb|Efekt jazdy Daniela Moralesa H9]]
'''Autosan H9''' – produkt autobusopodobny z fabryki w Sanoku, zrobiony na licencji zerżniętej z [[DAB Leyland|Leylanda]]. Tłuczone w latach 1973–2006 ale tak naprawdę nikt nie wie ile jeszcze tego chłamu powstanie. Autobus zdobył dużą popularność w PKSach, gdyż naprawisz go za pomocą kawałka gumy, drutu, nieco śrubek i młotka. Producent zapewnia 100% bezawaryjność silnika (a że autobus się przełamie, cóż).


== Wersje ==
==Wersje==
* [[Plik:Autosan H9 (przed 1979).jpg|thumb|Dobra stylistyka]]'''Sanos 09''' – pierwszy autosan, powstały dzięki nawiązaniu współpracy z bratnią manufakturą ze [[Skopje]], dzięki której pozyskaliśmy licencję na ten złom. O dziwo dostał wagonowe zawieszenie to nie żart dlatego zrezygnowano z tego po roku.
* '''Sanok 09''' – rozwojówka Sanosa, tyle że nieco mniej miał elementów od [[Jugosławia|Jugoli]]. Silnik ten sam, skrzynia ta sama co w późniejszych autosanach.
* '''H9-01''' – Pierwszy i jedyny w swoim rodzaju Autosan, oznaczony jako międzymiastowy i nic dziwnego bo zwykle się między nimi psuł. Silnik od [[Star]]a
* '''H9-02''' – Autosan H9-01 dostosowany dla turystów czyli jeszcze mniej miejsca na nogi i bardziej twarde siedzenia niż w H9-01. Silnik klasy [[Star|superStar]].
* '''H9-03''' – Nówka sztuka nie śmigana, z lepszym i cichszym silnikiem. Wersja tak popularna, że wyprodukowano tego parenaście sztuk, dziś kula się jeden albo dwa. Jednak dzięki niej powstał kultowy H9-21.
* '''H9-04''' – kolejna wersja turystyczna, robiona na bazie H9-03.
* '''H9-07''' – jak wyżej.
* '''H9-09''' – wersja eksportowa, oznaczona bardzo oryginalnym hasłem '''TROPIK''', eksportowana do wszystkich bratnich krajów znajdujących się na [[Równik|strefie mniej niż zero]] lub w [[Strefa 51|strefie specjalnej]].
* '''H9-12''' – kolejny tłuczony turystyk, seryjny.
* '''H9-15''' – pierwszy turystyk z fabrycznymi głośnikami, radiem i mikrofonem, zajebanymi wprost z [[Telewizja Polska|Woronicza 17]]
* '''H9-17''' – pierwsza próba budowy dziesięciometrowego Autosana, niestety nieudana (ale następnym razem się uda). Nic się nie stao, [[Polacy]] nic się nie stao…
* '''H9-19''' – prawie to samo co H9-20, tylko inne przełożenie.
* '''H9-20''' – patrz H9-21, tyle że ma miejsca stojące, mniej miejsca na nogi i w ogóle dziwne, że to jeździ…
* '''H9-21''' produkt autobusopodobny turystyczny, używany najczęściej przez [[Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej|PKS-y]] w całym kraju, a także przez prywatnych pseudoprzewoźnikow. Skasowanie przed [[Koniec świata|końcem świata]] nierealne.
* '''H9-21.41''' vel '''Kleks''' – patrz H9-21, tyle że ma automatyczne drzwi przednie (które w zimie z oporami się zamykają i otwierają) i blokowane tylne, a w środku najczęściej bebechy z [[Autosan A0909L|Trampa]], o dziwo wygodniejszy, cichszy i czystszy niż klasyk. Na początku robiły za gimbusy, ale szkołom się nie opylało tego trzymać, więc opchnęli PKSom. Ci wstawili siedzenia rodem z PKS (oryginalne to plastiki) i chwalą je sobie.
[[Plik:Autosan H9-35 128 ZMKS Jasło.jpg|220px|thumb|Hadziewiona w malowaniu maskującym]]
* '''H9-23''' – kolejna kombinowana, a zarazem mało udana wersja H9-21 ze znów kombinowanym przełożeniem.
* '''H9-35''' – wersja miejska i wiejska, w godzinie szczytu pęka w szwach. Ma tendencje do łamania się w pół. Jedyną tablicą, z której nie zmyje się farba w czasie jazdy w [[deszcz]]u, jest ta nad głową kierowcy, bo pozostałe są wciśnięte w różne części karoserii tego potworka<ref>Jedynie [[MZK Jelenia Góra]] przerobiło egzemplarz #662 na [[film]]y, przez co dechy z zewnątrz zniknęły; egzemplarz złamał się w pół w czasie jazdy w wyniku przeciążenia konstrukcji nie przystosowanej do takiego obciążenia</ref>.


{{t|H9-21}}rozpadający się autobus turystyczny, używany najczęściej przez [[PKS|PKS-y]] w całym kraju, a także przez prywatnych pseudoprzewoźnikow.
Starsze Autosany miały oprócz dobrze znanego z pięknego brzmienia silnika Andoria montowane także silniki od Stara. Jednak ponieważ jednostki napędowe że Starachowic sypały się bardziej niż TIRówki przy autostradzie, po 20 latach odpuszczono sobie ich montaż.


{{t|H9-35}}wersja miejska i wiejska, w godzinie szczytu pęka w szwach. Ma tendencje do łamania się w pół. Jedyną tablicą, z której nie zmyje się farba w czasie jazdy w deszczu, jest ta nad głową kierowcy, bo pozostałe są wciśnięte w różne części karoserii tego potworka<ref>jedynie [[MZK Jelenia Góra]] przerobiło egzemplarz #662 na filmy, przez co dechy z zewnątrz zniknęły; egzemplarz złamał się w pół w czasie jazdy w wyniku przeciążenia konstrukcji nie przystosowanej do takiego obciążenia</ref>
== Cechy charakterystyczne ==

* Wspinaczka przy wsiadaniu.
==Cechy charakterystyczne==
* W H9-21 z drzwiami jak z teściową nie p{{cenzura}}niesz, to się nie zamkną (a że szyby wylecą to szczegół).

* W H9-35 drzwi harmonijkowe zgapione od Ikarusa wiecznie się nie domykają, przez co pasażerowie mają zapewnioną klimatyzację nawet jak nie jest potrzebna.
Wspinaczka przy wsiadaniu
* W H9-20, używanych głównie w PKS, wiecznie skrzypiące i niedomykające się drzwi. Uszczelki sparciałe. Cena ok.7000 zł, jest używany w PKSach.

W H9-21 z drzwiami jak z teściową - nie p{{cenzura}}niesz, to się nie zamkną (a że szyby wylecą to szczegół)

W H9-35 harmonijka zgapiona od Ikarusa wiecznie się nie domyka, przez co pasażerowie mają zapewnioną klimatyzację nawet jak nie jest potrzebna


{{przypisy}}
{{przypisy}}

{{Komunikacja miejska}}
[[Kategoria:Autobusy Autosan|H9]]
[[Kategoria:Autobusy]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablony użyte w tym artykule: