Edytujesz „Ciekły tlen”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
'''Ciekły tlen''' – pierwiastkowy [[tlen]] w stanie ciekłym. W przeciwieństwie do zwykłego tlenu nie występuje w powietrzu i nie da się nim oddychać. Jest strasznie zimny i powoduje eksplodowanie zwykłych przedmiotów, a najczęściej przyczep campingowych.
{{sur|tlenu w stanie ciekłym|[[tlen|tlen jako pierwiastek]]}}
[[Plik:Liquid_oxygen_in_a_beaker_4.jpg|thumb|240px|Zajefajny kolor, prawda?]]
'''Ciekły tlen''' – pierwiastkowy [[tlen]] w stanie ciekłym. Ma zajebisty błękitny kolor i właściwości para<del>normalne</del>magnetyczne. W przeciwieństwie do zwykłego tlenu nie występuje w powietrzu i nie da się nim oddychać. Jest strasznie zimny i powoduje eksplodowanie zwykłych przedmiotów, najczęściej przyczep kempingowych.


== Historia ==
== Historia ==
Ciekły tlen został wynaleziony przez <del>profesorów Uniwersytetu Jagielońskiego Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego</del> radzieckiego chemika, majora [[Uri Abuskinov|Uriego Abuskinova]], który pokazywał masom nadprzyrodzone właściwości pierwiastka w programie edukacyjnym Brainiac. Jednak zanim nim się zajął, badania nad tym skroplonym gazem prowadził [[Dr Bunhead]]. Niestety nie docenił wybuchowości i zginął śmiercią tragiczną w wybuchającej przyczepie.
Ciekły tlen został wynaleziony przez <s>profesorów Uniwersytetu Jagielońskiego Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego</s> radzieckiego chemika, majora Uriego Abuskinova, który pokazywał masom nadprzyrodzone właściwości pierwiastka w programie edukacyjnym [[Brainiac]]. Zanim ciekłym tlenem zajął się [[Uri Abuskinov]], badania nad tym skroplonym gazem prowadził [[Dr Bunhead]]. Niestety nie docenił wybuchowości pierwiastka i zginął śmiercią tragiczną w wybuchającej przyczepie.


== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
Miłośnicy kuchni molekularnej używają ciekłego tlenu do chłodzenia napojów, zaś [[hardcorowcy]] używają go jako rozpałki do grilla.


Miłośnicy kuchni molekularnej używają ciekłego tlenu do chłodzenia napojów, zaś hardkory używają go jako rozpałki w płynie do grilla.
== Zobacz też ==
* [[ciekły azot]]
* [[Brainiac]]


==Zobacz też==
{{stub|chem}}
* [[tlen]]


[[Kategoria:Substancje]]
[[Kategoria:Chemia]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablony użyte w tym artykule: