Edytujesz „Dlaczego ja?”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
{{Cytat|Trzydziestodziewięciolatka powiedziała swojemu piętnastoletniemu synowi, że jego czterdziestoletni ojciec ukradł marchewkę|Standardowy cytat w serialu}}
[[Plik:Leniwy kot.jpg|200px|thumb|Bez wątpienia znakomity materiał na następny odcinek]]
{{Cytat|Trzydziestodziewięciolatka powiedziała swojemu piętnastoletniemu synowi, że jego czterdziestoletni ojciec ukradł marchewkę.|Standardowy cytat w serialu}}
{{Cytat|Coś tu jest nie tak, tak?|Typowa wypowiedź bohatera serialu}}


'''Dlaczego ja?''' – polski serial fikcyjno-dokumentalny, w którym [[lektor]] pasjonuje się podkreślaniem wieku bohaterów. Ukazuje ich smutne historie, które są <del>zmyślone</del> prawdziwe, i zawsze kończą się happy endem typu ''Po wyjściu z więzienia, Mariusz wrócił do żony…''. Według [[Wikipedia|Wikipedii]], ten serial powstał na podstawie [[Niemcy|szwabskiego]] ''Verdachtsfälle''.


'''Dlaczego ja?''' – polski serial fikcyjno-dokumentalny, w którym lektor pasjonuje się podkreślaniem wieku bohaterów. Pokazuje on ich smutne historie, które są <s>zmyślone</s> prawdziwe, i zawsze kończą się happy endem typu "Mariusz wrócił do żony po wyjściu z więzienia".
== Powstanie odcinka ==
==Powstanie odcinka==
[[Plik:Synwdamska.jpeg|thumb|300px|Typowy problem: ojczulo się zmartwił, bowiem stracił monopol na wkładanie kabaretek małżonki]]
Zazwyczaj odcinek powstaje wówczas, kiedy do ekipy [[serial]]u zgłosi się matka [[Gimnazjum|gimnazjalisty]], któremu właśnie ukradziono telefon. Wtedy członkowie ekipy pragnący <del>zarobić pieniądze</del> pomóc pokrzywdzonym nakręcają serial mówiący o ich problemach. W rozwiązywaniu problemu bierze udział zawsze ten sam <del>aktor grający rolę policjanta</del> [[policjant]], który to tłumaczy widzom na czym polega problem.
Zazwyczaj odcinek powstaje wówczas, kiedy do ekipy [[serial]]u zgłosi się matka [[Gimnazjum|gimnazjalisty]], któremu właśnie ukradziono telefon. Wtedy członkowie ekipy pragnący <s>zarobić pieniądze</s> pomóc pokrzywdzonym nakręcają serial mówiący o ich problemach. W rozwiązywaniu problemu bierze udział zawsze ten sam <s>aktor</s> [[policjant]], który to tłumaczy widzom na czym polega problem.


== Fabuła serialu ==
==Fabuła serialu==
W czasie rozwoju sytuacji dowiadujemy się wielu nowych faktów, jakie zaistniały w życiu zdesperowanej rodziny. Po blisko piętnastu minutach akcji do domu państwa Kowalskich zadzwonił dzwonek i wątek początkowy przestaje się liczyć, ponieważ w toku śledztwa okazało się właśnie, że ojciec miał [[romans]] z nauczycielką syna i to mogło być powodem zaistniałej sytuacji. Oglądając odcinek dalej, widzimy jak w trakcie jego trwania matka owego gimnazjalisty przeglądając SMS-y swojego męża dowiaduje się, że ma on romans z jeszcze co najmniej dwiema kobietami, włącznie z jej najlepszą koleżanką, a czasem nawet partnerką syna.
W czasie rozwoju sytuacji dowiadujemy się wielu nowych faktów, jakie zaistniały w życiu zdesperowanej rodziny. Po blisko piętnastu minutach akcji wątek początkowy przestaje się liczyć, ponieważ w toku śledztwa okazało się właśnie, że ojciec miał romans z nauczycielką syna i to mogło być powodem zaistniałej sytuacji. Oglądając odcinek dalej, widzimy jak w trakcie jego trwania matka owego gimnazjalisty przeglądając SMS-y swojego męża dowiaduje się, że ma on romans z jeszcze co najmniej dwiema kobietami, włącznie z jej najlepszą koleżanką, a czasem nawet partnerką syna.


== Przykładowy odcinek ==
==Przykładowy odcinek==
Pewnego dnia do domu po szkole przychodzi matka z synkiem Adriankiem. Wszystko jest fajnie, wesoło i zajebiście, nagle do matki dzwoni nauczycielka. Matka dowiaduje się, że Adrianek nie przejdzie do następnej klasy bo ma [[Ocena niedostateczna|buta]] z [[Matematyka|matmy]] i religii. Dziwi się i co chwilę powtarza „Adrianek? No co wy? To niemożliwe!. Wybiera się do szkoły, a w tym czasie synek bierze dychę i idzie do kolegów. Tymczasem dyrektorka <del>zaczyna coś tam pieprzyć</del> informuje matkę, że syn nie przejdzie do następnej klasy. Zszokowana matka wraca zrozpaczona do domu, a jej synalka tam nie ma. Pyta więc młodszą córkę gdzie wyszedł, a ta odpowiada coś pokroju „nnieeee wiiieemmmmm…” i na tym kończy się scena, gdyż [[kamera|kamerzysta]] nie może nadążyć za wyskakującą przez okno z domu matką. Ta zaś spotyka swojego ''zaginionego'' syna z kolegami, kiedy ten daje jednemu z nich wcześniej podprowadzoną z domu dychę. Zabiera go za fraki do domu i robi mu solidny [[wpierdol|opieprz]]. Następnego dnia dowiaduje się od jakiegoś ''bardzo wiarygodnego'' [[Przedszkolak|małolata]], że jej syn kupuje pakiety po 10 zł od Heńka. Przerażona matka domyśla się, że ma złe oceny przez narkotyki i idzie z nim na policję, żeby nakapował na Heńka, bo to bardzo zły człowiek. Policja łapie Heńka i tararara, domyślcie się co będzie dalej, bo wszystkie odcinki kończą się praktycznie tak samo.
Więc tak. Pewnego dnia do domu po szkole przychodzi z [[Gimnazjum]] synek Adrianek. Wszystko jest fajnie, wesoło i i za{{Cenzura3}}ście, gdy nagle do matki dzwoni nauczycielka. Matka dowiaduje się, że Adrianek nie przejdzie do następnej klaasy bo ma buta z [[Matematyka|matmy]] i religii. Dziwi się i co chwilę powtarza "Adrianek? No co wy? To niemożliwe!". Wybiera się do szkoły, a w tym czasie synek bierze dychę i idzie do kolegów. Tymczasem dyrektorka <s>cośtam pieprzy</s> informuje matkę, że syn <s>nie wejdzie i nie wszedł.</s> nie przejdzie do następnej klasy. Wraca zrozpaczona do domu, a jej synalka nie ma w domu. Pyta młodszą córkę (o zgrozo, ona ma córkę!) i pyta gdzie wyszedł Adrian, a ta odpowida "nnieeee wiiiemmmmm...". Wychodzi z domu, i spotyka go z kolegami, jak daje jednemu z nich dychę. Zabiera go za fraki do domu i robi mu solidny opieprz. Następnego dnia dowiaduje się od jego kolegi, jej syn kupuje pakiety po 10 zł od Heńka. Matka przerażona, domyśla się, że ma złe oceny przez narkotyki i idzie z nim na policję żeby nakapował na Heńka, bo to [[Zuo|zuy]] człowiek. Policja łapie Heńka i tararara, domyślcie się co będzie dalej, bo wszystkie odcinki kończą się praktycznie tak samo.


== Najczęstsze wątki ==
==Najczęstsze wątki==
* Sprzedanie [[Napój alkoholowy|alkoholu]] siedemnastolatkowi, rzadziej przedszkolakowi.
* Sprzedanie [[alkohol]]u siedemnastolatkowi, rzadziej przedszkolakowi.
* Romans [[nauczyciel]]ki z licealistą, rzadziej z gimnazjalistą.
* Romans nauczycielki z licealistą, rzadziej z gimnazjalistą.
* Kradzież [[hamburger]]a, rzadziej napad na bank.
* Kradzież [[hamburger]]a, rzadziej napad na bank.
* Zbuntowane przeciwko rodzicom [[Pokemon (osoba)|pokemony]], rzadziej emeryci.
* Kłótnia sąsiadów, rzadziej wojna osiedlowa.
* Atak [[menel]]i na osiedlowy monopolowy.
* Romanse określane nazwami wielokątów i fraktali.
* Niemożność zakupu alkoholu przez głowę rodziny.
* Próba podpalenia szkoły przez zdesperowanych <del>nauczycieli</del> <del>terrorystów</del> [[Uczeń|uczniów]].
* Syn dostał czwórkę z plusem, reszta rodziny próbuje go za to zlinczować (czasem przyłączają się znajomi i sąsiedzi).
* Syn jest graczem, a matka przeczytała na [[Facebook]]u że gry to zło.
Typowe wypowiedzi:
* ''Czy ty siebie słyszysz?!''
* ''Lafirynda pieprzona!''
* ''Bzykałeś ją, zdradziłeś mnie!''
* ''Bzykałaś się z moim mężem, tak!''
* ''K{{cenzura3}}!''
* ''Przepraszam, co pani k... wyprawia?!?!''
* ''Ty chyba jesteś nienormalny!''
* ''Dzwonię na policję!''
* ''Spotkamy się w sądzie!''
* ''Ja Cię załatwię raz na zawsze!''
* ''Heniek, co ty robisz?!''
* ''Musimy porozmawiać''
* ''Nagle do domu państwa Nowaków zadzwonił telefon''
* ''Ogłaszam, że jest Pani zwykłą lafiryndą!''
* ''On mnie zdradza!!!''
* ''Jestem zszokowana!'' (im gorzej zagrane, tym <del>lepiej</del> zwyklej)
* ''Zostaw moje owce, zboczeńcu!''
* ''Poczułam w tym momencie, że zaraz zwymiotuję, ona poderwała mojego chłopaka, nie mogło jej to ujść [[Płazy|płazem]]!''
* ''Kłamiesz mnie''
* ''Wal się, wal się, Twoja stara! (Podczas wypowiedzi mile widziany poker face)''
* ''Pogadaj z tatem''
* ''Porozmawiajmy '''na''' spokojnie''
* ''Ale z niego dupek'' (lub inne zawierające ten rzeczownik)
* ''To nie jest tak, jak myślisz''
* ''Ja Ci to wszystko wytłumaczę/wyjaśnię''
* ''Pakujesz swoje rzeczy i wynosisz się z mojego mieszkania!''
* ''To jest wariatka, nie słuchaj jej!''
* ''Ja już nie wiem, komu mam wierzyć!''
* ''Nie wierzyłam w ani jedno jego/jej słowo.''
* ''Wy{{cenzura3}} z mojego życia!''


== Fakty ==
==Ciekawostki==
* Każdy odcinek serialu rozgrywa się w innym miejscu (np. [[Warszawa]]). Ale przecież każdy głupi wie, że wszystkie odcinki kręcone są we [[Wrocław]]iu{{fakt}}.
* Reżyserem jest [[Okił Khamidov]], który ma doświadczenie w [[świat według Kiepskich|tego typu programach]].
* Oczywiście emituje to [[Polsat]].
* A najgorsze jest to, że emituje to [[Polsat]].
* Napisy lecą szybko, lecz można dostrzec na ich końcu napis „wszystkie wydarzenia przedstawione w serialu są fikcyjne” itd. Dalej wierzysz, że to prawda?
* Napisy lecą szybko, lecz można dostrzec na ich końcu napis "wszystkie wydarzenia przedstawione w serialu są fikcyjne" itd. Dalej wierzysz, że to prawda?
* Istnieje remake serialu „Dlaczego ja?” zwany „[[Trudne sprawy]]”. Charakteryzuje się on jednak jeszcze częstszym powtarzaniem ile lat mają bohaterowie. Istnieje też inny remake ''Dlaczego ja?'' – [[Poznaj swoje prawa|Poznaj swoje prawa ]] – w nim są zawsze wstawki ''adwokatów'' i ''radców prawnych'' zamiast wstawek aktorów.
* Wszystkie matki rodzą dzieci w wieku 20 lat.
* Niemalże w każdym odcinku poruszony jest wątek [[rozpijanie|rozpijania]] [[małoletni]]ch i przekonywania jak znaczącą granicą jest [[osiemnastka]].
* W około 50% odcinków jeden z głównych bohaterów większość czasu spędza w [[więzienie|więzieniu]].
* W około 75% prawdziwy sprawca morderstwa/gwałtu/kradzieży/przejścia na czerwonym (tudzież innych ciężkich przestępstw) ujawnia się dopiero pod koniec odcinka i zazwyczaj jest nim osoba z bliskiego otoczenia oskarżonego, która nie mogła już dłużej wytrzymać całej sytuacji.
* Około 30% odcinków kończy się niespodziewanym pogodzeniem zwaśnionych rodzin, zwykle w wyniku podarowania jednej z tych rodzin kawałka <del>kupionego w cukierni</del> własnoręcznie upieczonego [[ciasto|ciasta]].
* W blisko 100% odcinków zdesperowanej matce/żonie towarzyszy jej najlepsza przyjaciółka, która stale uspokaja ją i odciąga od pochopnych decyzji (np. wygarnięcia małżonkowi zdrady), niekiedy użycza jej nawet własnego samochodu, by móc śledzić i obserwować niewiernego małżonka/<del>wagarującą córkę/syna rozmawiającego z nieznaną matce kobietą/dziadka korzystającego z usług nieletniej kurtyzany</del>.
* Wszystkie matki występujące w serialu mają poniżej 40 lat, nawet jeżeli jej dziecko ma lat 30.
* Generalnie panie mieszkają ze swoim partnerem lub kochankiem, rzadko z mężem.
* Około 25% odcinków kończy się tym, że matka po rozwodzie ma nowego, jakże dobrego partnera (a potem różnie bywa).
* Bohaterowie cechują się ogromną determinacją, gdyż dla błahej sprawy są w stanie okrążyć kilkanaście razy całe województwo (rekordzistka pojechała do Mongolii koleją transsyberyjską w celu zakupu wielbłądziego masła).
* W blisko 100% odcinków na śniadanie i kolację zawsze jest ser, szynka, pomidor i ogórek.
* Odcinki seriali są kręcone w kilku mieszkaniach na krzyż.
* W blisko 100% odcinków jest scena wyrzucenia kogoś z domu lub wyprowadzania się z domu.
* Ucieczka z byle powodu do Hiszpanii nawet w czasach PRL-u nie była problemem.


[[Kategoria:Seriale|Dlaczego ja?]]
== Zobacz też ==
* [[Okił Khamidov]]
* [[Pamiętniki z wakacji]]
* [[Szkoła (serial)]]
* [[Szpital (serial)]]
* [[Trudne sprawy]]
* [[Ukryta prawda]]

{{Przypisy}}
{{Polsat}}
[[Kategoria:Polskie seriale paradokumentalne]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablony użyte w tym artykule: