Edytujesz „Ekonomia”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 3: Linia 3:
== Filary ekonomii ==
== Filary ekonomii ==
# Ekonomia jest [[Słownik:Fajne|dżezi]].
# Ekonomia jest [[Słownik:Fajne|dżezi]].
# Ekonomia jako słowo fajnie brzmi, więc o wiele lepiej od ''„zauważyłem, że to mi się opłaca”'' brzmi ''„w wyniku ekonomicznej kalkulacji doszedłem do wniosku, że mi się to opłaca”''.
# Ekonomia jako słowo fajnie brzmi, więc o wiele lepiej od ''„zauważyłem, że to mi się opłaca”'' brzmi ''„w wyniku ekonomicznej kalkulacji doszedłem do wniosku, że mi się to opłaca”.''
# Ekonomii każdy chce się uczyć, ale mało kogo ona interesuje.
# Ekonomii każdy chce się uczyć, ale mało kogo ona interesuje.
# Ekonomia jest prostą nauką opierającą się na prostych mechanizmach, ale Twój nauczyciel i [[Wikipedia]] komplikują ją jak się da.
# Ekonomia jest prostą nauką opierającą się na prostych mechanizmach, ale Twój nauczyciel i [[Wikipedia]] komplikują ją jak się da.
Linia 21: Linia 21:


=== Filozofia ekonomii ===
=== Filozofia ekonomii ===
Jak do każdej nauki, tak i tutaj musiała wkraść się filozofia. W tym wypadku jest to podział ekonomii na normatywną, pozytywną i tzw. sztukę ekonomii. Krótko i do rzeczy, do ekonomii pozytywnej należy stwierdzenie faktu, do normatywnej własna ocena faktu a sztuka ekonomii obejmuje najlepsze sposoby osiągania pożądanych rezultatów. Przykładowo jeśli stwierdzasz, że jutro masz sprawdzian z historii to poruszasz się w kręgu ekonomii pozytywnej. Jeśli uważasz, że sprawdzian powinien być przełożony to dokonujesz oceny normatywnej. A gdy zastanawiasz się jak namówić nauczyciela do przełożenia tegoż sprawdzianu, to uprawiasz sztukę ekonomii. Oczywiście przykłady naukowe są jak zwykle o wiele bardziej złożone i przeciętny profesor ekonomii dostałby apopleksji czytając tak spłyconą wersję, ale Tobie to wystarczy. Na początek rzecz jasna.
Jak do każdej nauki, tak i tutaj musiała wkraść się filozofia. W tym wypadku jest to podział ekonomii na normatywną, pozytywną i tzw. sztukę ekonomii. Krótko i do rzeczy, do ekonomii pozytywnej należy stwierdzenie faktu, do normatywnej - własna ocena faktu a sztuka ekonomii obejmuje najlepsze sposoby osiągania pożądanych rezultatów. Przykładowo jeśli stwierdzasz, że jutro masz sprawdzian z historii to poruszasz się w kręgu ekonomii pozytywnej. Jeśli uważasz, że sprawdzian powinien być przełożony to dokonujesz oceny normatywnej. A gdy zastanawiasz się jak namówić nauczyciela do przełożenia tegoż sprawdzianu, to uprawiasz sztukę ekonomii. Oczywiście przykłady naukowe są jak zwykle o wiele bardziej złożone i przeciętny profesor ekonomii dostałby apopleksji czytając tak spłyconą wersję, ale Tobie to wystarczy. Na początek rzecz jasna.


== Zobacz też ==
== Przydatność ekonomii ==
Czy ekonomia przyda Ci się w życiu? Tak. I to bardzo, ponieważ cała gospodarka krajowa opiera się na ekonomii i zawsze dobrze jest wiedzieć to i tamto o mechanizmach rynkowych. W końcu w czasach kryzysu bogacą się ci, którzy znają rynek, tak? I wcale nie chodzi tu o skomplikowane wzory i definicje a o prostą orientację w realiach kapitalizmu, której nie ma większość Polaków. Znajomość i zrozumienie ekonomii daje Ci więc dużą przewagę na rynku pracy czy to jako pracodawca czy jako pracobiorca. Na drugi raz więc zastanów się, zanim znów nazwiesz tę naukę stekiem bzdur i wrócisz do interpretowania poezji [[Cyprian Kamil Norwid|Norwida]]...
* [[Indeks Big Maca]]
* [[konsument]]
* [[kryzys gospodarczy]]
* [[Leszek Balcerowicz]]
* [[Produkt Krajowy Brutto]]


[[Kategoria:Ekonomia| ]]
[[Kategoria:Ekonomia|*]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)