Edytujesz „Lady Pank”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Formacja LP.jpg|Lady Pank przed kłótnią o to czyj jest ten francuski szampan|thumb|210px]]
{{Youtube|dcnoW5taU04|width=300|Panasewicz jak zwykle w formie}}
{{Youtube|C4xF0OYpA40|width=300|Borysewicz tańczy pod „Cała sala śpiewa z nami”}}
{{cytat|Straszny wpierdol|Basista Paweł Mścisławski do fanów w teledysku „Osobno”}}
'''Lady Pank''' – polski [[zespół rockowy]] założony przez [[Jan Borysewicz|Jana Borysewicza]] i Andrzeja Mogielnickiego. Zespół stał się znany z zagrania 360 koncertów w samym 1983 roku, przebojowego debiutanckiego albumu i stylu życia, przy którym ''pas'' mówi nawet [[Mick Jagger]].


'''Lady Pank''' – polski [[zespół rockowy]] założony przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Zespół popularny nawiązujący do meneli pijących alkohol i nastolatek w transie narkotyków. Brak wykształcenia i zachowanie na scenie spowodowały, że zespół zaczął konkurować z takimi gwiazdami jak Perfect, Kombi czy TSA.
== Historia ==
=== Początki ===
Zespół powstał w wyniku spisku na linii Mogielnicki–Borysewicz, gdy obaj zadręczali jeszcze swą bytnością członków [[Budka Suflera|Budki Suflera]]. Pewnego pięknego dnia, podczas letniej trasy koncertowej tegoż zespołu, obaj panowie obalili kilka(naście) szklanek i wpadli na genialny pomysł utworzenia własnego zespołu. Najpierw, korzystając z dobroduszności Izy Trojanowskiej, której Janek przygrywał przy nagrywaniu płyty, nagrali kilka piosenek takich jak „Mała lady punk” czy „Minus 10 w Rio”. Jako że nie mieli odpowiednich do tego przedsięwzięcia muzyków, postanowili uprowadzić ich z Oddziału Zamkniętego. Ponadto Mogiła znalazł w orkiestrze wojskowej wokalistę o nieprzeciętnej urodzie i akcencie. I tak gotowy zespół nagrał swój pierwszy album.


==Muzycy==
Zagrawszy w samym [[1983]] grubo ponad 300 koncertów, postanowili zrobić coś niesamowicie oryginalnego, mianowicie nagrać kolejna płytę. Zawierała ona stanowczo mniej przebojów, ale jej wdzięczny tytuł ''Ohyda'' i tak obił się chyba o każde polskie ucho. Zespół był znany i lubiany w całej Polsce, ale muzykom marzyła się Ameryka. W 1985 wyruszyli więc w trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych, gdzie m.in. spławili [[Madonna|Madonnę]] proszącą Borysewicza o zagranie jej do jednej piosenki i doszli do wniosku, że są zbyt leniwi na karierę w USA. Powrócili, mając w dorobku anglojęzyczną płytę zaśpiewaną przez Panasewicza po [[Język niemiecki|niemiecku]], co budziło uznanie i pokorę wśród takich gigantów jak Oddział Zamknięty, [[Kobranocka]] czy [[Republika (grupa muzyczna)|Republika]]. Fani tego ostatniego toczyli bitwy ze zwolennikami Lady o to, który zespół jest lepszy. Prywatnie muzycy bardzo się lubili i śmiali ze swoich fanów, których niejednokrotnie atakowali [[Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej|ZOMO-wcy]]. O ile Lady Pank lubił się z ówczesnymi gwiazdami, tak niechętnie wdawał się w relację z zespołami, które chciały wybić się na plecach zespołu. L-4, Mr Zoob, [[Roxa]], czy Chwila Nieuwagi próbowały, ale wszystkie ich przeboje przyćmiła solówka „Sztuki latania”.
[[Plik:Upity Panasewicz.jpg|Janusz Panasewicz znowu fałszujący|thumb|220px|right]]
*'''[[Jan Borysewicz]]''' – nieusłużnie uznawany za geniusz polskiej muzyki rockowej. Wcześniej grał na nerwach muzyków z [[Budka Suflera|Budki Suflera]], do czasu gdy poznał [[Andrzej Mogielnicki|Andrzeja Mogielnickiego]] – autora tekstów piosenek jego przyszłego zespołu. Jest także śpiewakiem, gdy Panasewicz już nie ma siły fałszować.
*'''[[Janusz Panasewicz]]''' – mistrz świata w tańcu połamańcu. Nie umie śpiewać (zastępuje go publiczność lub [[Jan Borysewicz]]) i nie posiada żadnego wykształcenia. Pod względem zachowań na koncertach jest unikamy (niebezpieczeństwo oberwania butelką od wódki 80%).
*'''[[Kuba Jabłoński]]''' – jak nudzi mu się to wali w perkusje aż każdy ogłuchnie.
*'''[[Krzysztof Kieliszkiewicz]]''' – potrafi grać na gitarze z [[playback]]a. Uczył się od Borysewicza nie tylko gry na instrumencie ale i wielu innych rzeczy nieprzydatnych w życiu.


===Byli===
=== Kryzys i powrót w wielkim stylu ===
*'''[[Jarosław Szlagowski]]''' - stary perkusista, najprawdopodobniej największy niszczyciel hoteli w czasach PRL obok Borysa.
{{Youtube|D6raFS_dxns|width=300|Czołg i cały zapas kiełbasy z Warszawy – przepis na eksportowy teledysk}}
*'''[[Edmund Stasiak]]''' - pomimo, iż oficjalnie nie działa w zespole od 1989, to jakoś wraz z swoją grupą ([[Emigranci (grupa muzyczna)|Emigranci]]) ma popularność.
[[Plik:LP3 nigdy nie za wiele.jpg|thumb|250px|Tak, na okładce trzeciego albumu Paweł Mścisławski narysował na dole Borysewicza. Aby nie było, Panasewicz na prośbę przyjaciela wymazał czarne włosy Jankowi]]
*'''[[Paweł Mścisławski]]''' - słynny '''Kapiszon''', autor orgazmów u nastolatek.
[[1 czerwca]] [[1986]] miało miejsce bardzo ważne wydarzenie w historii zespołu. Grali wtedy z tejże okazji koncert we Wrocławiu. Stwierdzili, że nic się nie stanie, jeśli sobie coś niecoś wypiją. Niestety, Borysewicz odrobinę przesadził i na oczach dzieci i Jacka Tomkowicza podczas grania „Marchewkowego pola” pokazał wszystkim marchewkę. Bez naci. Przerażeni rodzice szybko, choć z trudem, wyrwali swoim pociechom [[Lornetka|lornetki]], a sam bohater został zabrany przez karetkę pogotowia na milicję. Co wydaje się zaskakujące, Kapiszon stworzył parę dni wcześniej okładkę kolejnego albumu zespołu, przedstawiającego człowieczka ze zsuniętymi spodniami.
*'''[[Andrzej Łabędzki]]''' - jego jedynym sukcesem było napisanie piosenki ''Mały Rastaman'' oraz jej skomponowanie i notabene zaśpiewanie przez Borysewicza (Borys miał monopol w komponowaniu)


==Reszta==
W międzyczasie zespół pozbył się bębniarza Szlagi, którego z radością zastąpił bodajże Andrzej Dylewski, wydał popową płytę ''Tacy sami'' z tekstami [[Grzegorz Ciechowski|Grzegorza Ciechowskiego]], [[Zbigniew Hołdys|Zbigniewa Hołdysa]] oraz [[Jacek Skubikowski|Jacka Skubikowskiego]]. W [[1990]] Borysewicz, sącząc poranne whisky, postanowił przywrócić zespołowi dawną świetność. Przywołał więc do garów Szlagowskiego, zatrudnił Piotra Urbanka do basu (Kapiszon był już wtedy kierowcą amerykańskich ciężarówek), przekupił Panasewicza skrzynką nowych koszul i wraz z innymi muzykami nagrali wielki hit „Zawsze tam, gdzie ty” oraz płytę o tym samym tytule. Pieśń ma nawet teledysk, w którym oprócz odwiecznego duetu Borysewicz – Panasewicz gra pijąca wodę dziewczyna w ogromnych kolczykach, niezwykły automat robiący kolorowe zdjęcia, statki z papieru, pociąg, fajki, stół do bilarda i graffiti przedstawiające dziecko o trzech nogach. Pieniędzy z ZAIKS-u za tę piosenkę było tak dużo, że zespół zacząć odcinać kupony od kariery. Stan ten trwał do 1994 roku, kiedy to wszyscy muzycy wydali zarobione wówczas pieniądze.
[[Plik:Borysewicz.jpg|Jan Bo podczas szukania petów|thumb|212px]]
*[[Andrzej Mogielnicki]] – niedoszły poeta i prawnik. Wyrzucili go z uniwersytetu i teraz udaje, że pisze teksty podobne do rocka. A jak się okazuje naśladują disco polo.
*[[Grzegorz Ciechowski]] – pisał dobre lecz i niedocenione teksty. To dzięki niemu mamy [[Zostawcie Titanica]].


==Zainteresowania==
=== Dalszy żywot ===
* Rzucanie flaszek po wódce w publiczność,
Do nagrania płyty ''Na na'' zespół zmienił perkusistę i basistę, gdyż Borysewicz poczuł się staro po zostaniu dziadkiem. Z tegoż albumu pochodzi kolejna mądra piosenka „Na co komu dziś”. Później panowie nagrali jeszcze płytę ''Międzyzdroje''. Zawiera ona wspomnienia Panasewicza z jedzenia lodów Bambino. ''Zimowe graffiti'' to list do Mikołaja, który nie dał Januszowi prezentu. ''Łowcy głów'' została zainspirowana programami [[Tony Halik|Halika]] i [[Wojciech Cejrowski|Cejrowskiego]]. Nagrali jeszcze wiele płyt takich jak: ''Nasza reputacja'' o bardzo ciekawym teledysku, ''Teraz'' promującą styl życia emo, ''Strach się bać'', niemalże w całości poświęconą Kaczyńskim oraz ''Maraton'', którzy został stworzony z myślą o zbliżającej się okrągłej rocznicy bitwy pod Maratonem. Zapewnienia Panasewicza, że przy ''Maratonie'' łatwiej napisać tekst o cyckach niż o polityce były wyłącznie kampanią reklamową.
* Granie z playbacka,
* Udawanie śpiewu (Panasewicz, czasem i Borysewicz).


==Piosenki==
W 2013 roku Jan Borysewicz podjął kontrowersyjną decyzję (która przeszła bez echa) rzucenia picia. Jako że brak skandali mógł dla zespołu oznaczać utratę sławy i rozpad Panasewicz poświęcił się i po prawie rocznym planowaniu upił się przez przypadek przed koncertem w lipcu 2014. Niestety trochę przesadził i nie zapłacono im za ten występ. Kielich i Kuba nie wyrazili wprawdzie swego niezadowolenia, a lider nie mógł narzekać, bo sam kiedyś pił, lecz mimo to Panas by uniknąć konfliktu z resztą przeprosił za to w radiu, a jakiś czas potem zareklamował, że wyda solową płytę, bo na pracę z zespołem powinien poczekać, póki nie przestaną się na niego do końca gniewać.
*[[Mniej niż zero]] – czyli piosenka o ich ilorazie inteligencji i wartości ich w rodzinie
*[[Ohyda]] – reakcja na Panasewicza bez makijażu.
*[[Kryzysowa narzeczona]] – utwór o żonie Mogielnickiego załamanej po kolejnej zabawie z muzykami
*[[Tańcz głupia tańcz]] – relacja zespołu po obejrzeniu gołej [[prostytutka|prostytutki]].
*[[Zamki na piasku]] – wspomnienie Borysewicza gdy miał 5 lat i budował zamki na koloniach.
*[[Fabryka małp]] – tytuł mówi samo za siebie. Produkcja kolejnych małp do sejmu (piosenka wykonana na walce z komunizmem w Polsce)
*[[Tacy sami]] – piosenka w pamięci byłej dziewczyny Kieliszkowskiego zamkniętej w izolatce
*[[Zostawcie Titanica]] – wspomnienia choroby lokomocyjnej wśród muzyków
*[[Zawsze tam gdzie ty]] – jedyna piosenka o miłości (na szczęście)


[[Kategoria:Lady Pank| ]]
== Muzycy ==
[[Kategoria:Polskie zespoły muzyczne]]
[[Plik:Janusz Panasewicz.jpg|thumb|250px|''Można zagrać koncert na trzeźwo, ale po co?]]
* '''Jan Borysewicz''' – wcześniej grał na nerwach muzyków z Budki Suflera, do czasu, gdy poznał Andrzeja Mogielnickiego. Jest także śpiewakiem, gdy Panasewicz już nie ma siły. W czasie koncertu lubi sobie pogawędzić z publicznością po [[Łacina|łacinie]] (tej podwórkowej).
* '''[[Janusz Panasewicz]]''' – mistrz świata w tańcu połamańcu, specjalizuje się w rzucaniu butelek w publiczność.
* '''Kuba Jabłoński''' – jak nudzi mu się to wali w perkusje.
* '''Krzysztof Kieliszkiewicz''' – potrafi grać na basie z [[playback]]a.

=== Byli ===
* '''Jarosław Szlagowski''' – stary perkusista, najprawdopodobniej największy niszczyciel hoteli w czasach PRL obok Borysa. W 1989 gdy sekcja rytmiczna zespołu wymyśliła sobie, żeby rzucić Lady Pank i przejść do [[Bon Jovi]] do Szlagowskiego uśmiechnął się los i został znów przyjęty, lecz po rozpadzie i reaktywacji grupy Janek zapomniał o nim i zamiast tego najął Kubę podkradniętego z [[Kazik na Żywo|zespołu]] [[Kazik Staszewski|Kazika]]. Jarek musiał się zadowolić wyprodukowaniem w 2006 roku płyty swojej córki [[Tola Szlagowska|Toli]].
* '''Edmund Stasiak''' pomimo, iż oficjalnie nie działa w zespole od 1989, to jakoś nadal jest na [[Emigranci (grupa muzyczna)|na fali(ochronie)]].
* '''Paweł Mścisławski''' ('''Kapiszon''') – namalował okładki do płyt ''LP3'' i ''Tacy Sami''. Gdy pomysł przejścia do Bon Jovi spalił na panewce przeniósł się do USA i został kierowcą tira.

== Piosenki ==
* '''''Mniej niż zero''''' – piosenka o [[Zbigniew Ziobro|Zbiorze]].
* '''''Ohyda''''' – reakcja na Panasewicza bez makijażu.
* '''''Kryzysowa narzeczona''''' – utwór o żonie Mogielnickiego załamanej po kolejnej zabawie z muzykami.
* '''''Moje Kilimandżaro''''' – czyli dzień jak co dzień. Piękna pieśń o kacu po balandze w klubie Park. A cieć, skubany, jeszcze dopływ wody zamknął.
* '''''Mała wojna''''' – piosenka o porannej rywalizacji muzyków w hotelu, czyli ''Kto pierwszy do kibla''.
* '''''Zamki na piasku''''' – wspomnienie Borysewicza gdy miał pięć lat i budował zamki na koloniach.
* '''''Wciąż bardziej obcy''''' – [[emo]] song, Borysewicz nagrał tą piosenkę w rozpaczy gdy został wywalony z Budki Suflera.
* '''''Zostawcie Titanica''''' – wspomnienia choroby lokomocyjnej wśród muzyków.
* '''''Sztuka latania''''' – utwór o znanym lotniku [[Robert Mateja|Robercie Matei]].
* '''''Na co komu dziś''''' – piosenka z morałem - nie pijemy piwa, z którego uleciał gaz!
* '''''Vademecum skauta''''' – uczą harcerzy picia [[Wódka|wódki]], bo to honorowo.
* '''''Stacja Warszawa''''' – opis brudu na [[Warszawa Centralna|Centralnym]].
* '''''Z dachu''''' – spowiedź dekarza.

== Ciekawostki ==
* Z Lady Pank bardzo lubili grać muzycy TSA, gdyż mieli oni najładniejsze fanki, których towarzystwem gardzili. Korzystali z owego faktu muzycy Tajnego Stowarzyszenia Abstynentów, zgarniając te dziewczynki do swoich pokojów.
* Po jednym z koncertów muzycy znaleźli w swoim pokoju szampana. Niestety, był on ciepły. Wpadli więc na genialny pomysł ochłodzenia go przy pomocy gaśnicy lodowej. Narobili strasznego rumoru, co skłoniło mieszkającego w tym samym hotelu dyrcia jakiejś orkiestry do interwencji droga telefoniczną. Rano muzycy wyznali ze skruchą, że ''wczoraj wieczorem doszło do starcia muzyki rockowej z klasyczną''.

== Zobacz też ==
* [[Jan Borysewicz]]
* [[Janusz Panasewicz]]
* [[Kombi (zespół muzyczny)]]
* [[Perfect]]
* [[Republika (zespół muzyczny)]]

[[Kategoria:Polskie zespoły]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablony użyte w tym artykule: