Edytujesz „MZK Pabianice”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
'''Miejski Zakład Kpin w Pabianicach''' - spółka komunikacyjna, propagująca zdrowy transport pieszy w Pabianicach i okolicach.
{{nieaktualne}}
[[Plik:Dolybiskupie.jpg|thumb|200px|Dwunastka? Nie! To linia 261 w kierunku Górki Pabianickiej, przynajmniej według przedniego wyświetlacza. Nie dojedziemy jednak ani do Dołów Biskupich, ani do Górki Pabianickiej, tylko na Waltera-Jankego.]]
'''MZK w Pabianicach''' ('''Miejski Zakład Komunikacyjny''', właść '''Miejski Zakład Kpin''') – spółka komunikacyjna, propagująca [[Zdrowie|zdrowy]], [[Ekologia|ekologiczny]] transport pieszy w [[Pabianice|Pabianicach]] i okolicach.


== Linie autobusowe nienormalne ==
== Linie autobusowe nienormalne ==
* '''1''' - nie trzeba się pytać gdzie jedzie jedynka, bo jedynka jedzie wszędzie, a jeśli gdzieś nie jedzie, to znaczy, że jest objazd.
[[Plik:Traktorowa.jpg|thumb|200px|Tak MZK oznacza swoje przystanki]]
* '''5''' - linia, zawieszona od 8 lat, aż do odwołania.
* '''1''' nie trzeba się pytać gdzie jedzie ''jedynka'', bo ''jedynka'' jedzie wszędzie, a jeśli gdzieś nie jedzie, to znaczy, że jest objazd.
* '''7''' - jedzie z pętli Waltera-Jankego na pętlę Waltera-Jankego, a i tak wolne miejsca są zwykle tylko na dachu
* '''2''' – jeżeli czekasz na jakiś autobus, który nie jest dwójką, to przyjeżdża co 10 minut. Jeżeli czekasz na dwójkę, czekasz 35 minut. Linia ,która zasłynęła robieniem dodatkowych dwóch kilometrów jadąc do krańcówki MZK, gdzie nigdy nikt nie wsiada, a tym bardziej wysiada.
* '''9''' - odległość, którą pieszo można przejść w 2-4 minuty, dziewiątka przemierza w 10 minut, a i tak zawsze ktoś nią jedzie (najczęściej: [[kierowca]], rzadziej: [[kanar]]zy ), od poniedziałku do piątku nie kursuje wcale, w soboty kursuje przez cały dzień co pół godziny, a w niedziele kursuje tylko raz, po 4.00 rano
* '''5''' – była zawieszona przez 10 lat, dlatego wreszcie ją odwieszono, żeby móc zawiesić ''dziesiątkę''.
* '''D''' - na tej linii dwa autobusy kursują w odstępie zera, pięciu bądź - w porywach - dziesięciu minut, a na kolejny kurs zawsze trzeba czekać przynajmniej godzinę; jadąc w autobusie pabianickim można skasować bilet miejski MZK; ale jadąc w autobusie łaskim już nie
* '''7''' jedzie z pętli Waltera-Jankego na pętlę Waltera-Jankego, a i tak wolne miejsca są zwykle tylko na dachu.
* '''T''' - zmieniono rozkład jazdy tej linii po to, by przerwy na pętlach były krótsze. W efekcie, każdy autobus jedzie przez 35 minut do celu, a kolejne 25 stoi w oczekiwaniu na powrotny kurs, który zakończy się oczywiście 25-minutowym postojem
* '''9''' odległość, którą można przejść w 2-4 minuty, ''dziewiątka'' przemierzała w 10 minut, a i tak zawsze ktoś nią jechał (najczęściej: [[kierowcy|kierowca]], rzadziej [[Rodzaje babć autobusowych|babcie autobusowe]], niekiedy [[kontroler biletów|kanarzy]]), kursowała tylko w soboty. Kierowcy i tak nie zatrzymywali się na przystankach, więc MZK zlikwidowało linię.
* '''D''' – przykład linii stadnej; najpierw pojawiają się cztery [[autobus]]y z rzędu tylko po to, aby później przez godzinę żadnego nie zobaczyć. Nazwa linii D jest skrótem myślowym od „''Do [[Łask]]u''”. Linii D nadużywali niepłacący emeryci, więc MZK oddało jej obsługę ZKM Łask. Żeby nikt się nie zorientował, Łask odkupił od MZK jelcza w niebiesko-żółtych barwach maskujących.
* '''L''' – jeśli uciekł ci w niedzielę ostatni autobus, to na następny musisz poczekać 5 dni. Jeśli była to ostatnia niedziela września, to następny kurs będzie za 7 miesięcy. Autobus linii L można było rozpoznać po tym, że oprócz kierowcy, nikt nim nie jedzie. Po 17 latach w MZK zorientowali się, że to się nie opłaca i zlikwidowali linię L.
* '''N''' – MZK miało linię do wrogiej [[Łódź|Łodzi]], ale żeby przypadkiem nikt tam nie pojechał, kursy odbywały się tylko w [[noc]]y. Niestety, okazało się, że są ludzie, którzy chcą jeździć do wrogiej Łodzi nawet w nocy, więc linię trzeba było <del>zlikwidować</del> zawiesić. Oficjalny powód: frekwencja o dwie osoby za mała.
* '''T''' zmieniono rozkład jazdy tej linii po to, by przerwy na pętlach były krótsze. W efekcie, każdy autobus jedzie przez 35 minut do celu, a kolejne 25 minut stoi w oczekiwaniu na powrotny kurs, który zakończy się oczywiście 25-minutowym postojem. Jako że kierowcy mają nadmiar czasu, to w połowie trasy wychodzą z kabiny i sprawdzają bilety. Po takiej kontroli w autobusie jest dużo luźniej, a gapowicze mogą zadbać o swoją kondycję, idąc do celu pieszo.


== [[Rozkład jazdy|Rozkłady jazdy]] ==
== Rozkłady jazdy ==
[[Plik:A.jpg|thumb|200px|MZK wprowadziło na przystanki rozkłady w wersji przenośnej. Ale tych lepiej nie czytać, bo dotyczą przeciwnego kierunku jazdy albo linii, które tam nie kursują.]]
[[Grafika:A.jpg|thumb|200px|MZK wprowadziło na przystanki rozkłady w wersji przenośnej. Ale tych lepiej nie czytać, bo dotyczą przeciwnego kierunku jazdy albo linii, które tam nie kursują]]
* Na przystankach ich nie ma, czasami nie wiadomo gdzie w ogóle są przystanki, bo wyznacza je niekiedy kawałek kartki papieru nalepionej na jakiejś latarni, oczywiście krzywo.
* Na przystankach zazwyczaj ich nie ma, zazwyczaj nie wiadomo gdzie są przystanki (najczęściej wyznacza ja kawałek kartki papieru nalepionej na jakiejś latarni)
* Żeby pojawił się rozkład, najczęściej trzeba prosić o to w gazecie.
* Żeby pojawił się rozkład, najczęściej trzeba prosić o to w gazecie
* Jeśli jakimś cudem są, to raczej nie powinieneś ich czytać.
* Jeśli jakimś cudem są, to raczej nie powinieneś ich czytać.
* Żeby przypadkiem nikt ich nie czytał, są drukowane w formacie ściągi szkolnej, a trasa linii czasami jest przyklejona pod kątem dziewięćdziesięciu stopni.
* Żeby przypadkiem nikt ich nie czytał, są drukowane w formacie ściągi szkolnej, a trasa linii czasami jest przyklejona pod kątem dziewięćdziesięciu stopni
* Jeśli jakiś rozkład jest już stary i nieaktualny, to punkt MZK i tak ci go sprzeda, bo przecież nie może się zmarnować
* W punktach sprzedaży, sprzedawane rozkłady stare i nieaktualne, bo nie mogą się przecież zmarnować

* Zawsze są w stanie rozkładu.
== Strona internetowa MZK ==
* Kilka miesięcy oznajmiała, że pojawi się już wkrótce
* Pojawiła się, ale nic nie działa.
* Przedstawia za to przekrój pasażerów MZK
* Babcia (Not Found) dziwi się, że jedzie jakiś autobus.
* Dziewczynka cieszy się, że nie będzie musiała iść do szkoły, bo jej autobus nie przyjechał
* Pies ślini się na widok pani w ciąży.
* W budce telefonicznej nie ma telefonu. To Pabianice, więc na pewno ukradli.
* Obok budki telefonicznej widać obleśną plamę. Może to ten pies tam nasikał?
* Drogowskazy oznajmiają, że wszystkie drogi prowadzą donikąd
* Ludzik z robót drogowych zwiastuje, że jak zwykle coś się zepsuło i autobus na pewno nie zawiezie nas tam gdzie chcemy
* Wszystkie elementy są interaktywne (Not Found), a strona jest w ciągłej rozbudowie (końca nie widać, początku też nie)


== Zasady podróżowania ==
== Zasady podróżowania ==
* Jeśli wydaje ci się, że wysiądziesz na przystanku, to zapewne jesteś w błędzie, bo jest to [[przystanek na żądanie]], o czym właśnie zadecydował kierowca.
* Jeśli wydaje ci się, że wysiądziesz na przystanku, to zapewne jesteś w błędzie, bo jest to przystanek na żądanie, o czym właśnie zadecydował kierowca
* Jeśli wyświetlacz oznajmia, że dojedziemy do Dworca [[Polskie Koleje Państwowe|PKP]], to prawdopodobnie dojedziemy wszędzie, tylko nie do Dworca PKP.
* Jeśli wyświetlacz oznajmia, że dojedziemy do Dworca PKP, to prawdopodobnie dojedziemy wszędzie, tylko nie na Dworzec PKP
* Trzeba płacić za [[Pies domowy|psa]], ale za [[kot]]a, legwana lub strusia już nie. Nie trzeba zapłacić za psa, jeśli trzymamy go na rękach.
* Trzeba płacić za psa, ale za kota, legwana albo strusia już nie. Nie trzeba zapłacić za psa, jeśli trzymamy go na rękach
* Jeśli jest się Donaldem Tuskiem za dnia, to można jechać za darmo, ale jeśli jest się Lechem Kaczyńskim za dnia, to trzeba płacić.
* Jeśli uciekł ci jakiś autobus, to znaczy, że razem z nim uciekły wszystkie inne.
* Jeśli jest się Donaldem Tuskiem za dnia, to można jechać za darmo, ale jeśli jest się Donaldem Tuskiem nocą, to trzeba płacić
* Przystanki autobusowe są po to, żeby móc się upewnić, iż na najbliższy autobus w interesującym cię kierunku trzeba czekać tyle, że szybciej dojdziesz tam pieszo.
* Jeśli uciekł ci jakiś autobus, to znaczy, że razem z nim, uciekły wszystkie inne.
* Jeżeli nawet nie trzeba czekać długo, to i tak lepiej sprawdzić, czy idąc pieszo nie dotrze się na miejsce szybciej.


== Tabor ==
== Tabor ==
[[Plik:Wnetrzejelcza.jpg|thumb|200px|Typowy [[Jelcz]] zmierzający w kierunku fabryki Gilette]]
* Do 2008 najpopularniejsze autobusy:
* Do 2008 najpopularniejsze autobusy:
** [[Autobus widmo|Ni-chooj]] by go dostrzec, trzeba go sobie wyimaginować, ale na nic to się zdaje, bo jego po prostu nie ma i nie będzie;
** Ni-chooj - by go dostrzec, trzeba go sobie wyimaginować, ale na nic to się zdaje, bo jego po prostu nie ma i nie będzie.
** Jelcz 120M Dublo - dwa autobusy, jadące jeden za drugim
** Ikarus – ćwierćwieczny gruchot do zadań specjalnych, wysyłany na ulicę Karniszewicką i do Ksawerowa, by pokonać tamtejsze wyboje. Przejazd pędzącym Ikarusem ulicą Karniszewicką był darmowy, ponieważ i tak nie można było trafić biletem do [[kasownik]]a. Rozedrgane szyby, rozklekotana skrzynia biegów, dziury w ścianach na wylot i drzwi wydające odgłos wybuchu bomby zamiast „ding dong”, sprawiały, że nie sposób pomylić Ikarusa z jakimkolwiek innym autobusem.
** [[Jelcz]] 120M Dublo dwa autobusy, jadące jeden za drugim;
** Jelcz 120M Trio - trzy autobusy, jadące jeden za drugim
** Daewoo Lublin - duży samochód osobowy, wyjeżdżający na trasę w godzinach szczytu, jego przyjazd zwiastuje, że trzeba będzie iść pieszo
** Jelcz 120M Trio trzy autobusy, jadące jeden za drugim;
* Od 2008 najpopularniejsze autobusy:
** Daewoo Lublin duży samochód osobowy, wyjeżdżający na trasę w godzinach szczytu, jego przyjazd zwiastuje, że trzeba będzie iść pieszo.
** Jelcz 120M Dublo - dwa autobusy, jadące jeden za drugim
* Od 2008 najpopularniejsze [[autobus]]y to:
** Jelcz 120M Dublo;
** Jelcz 120M Trio - trzy autobusy, jadące jeden za drugim
** Solaris Urbino - większość już się rozbiła, ale będą spłacane do 2023 r.
** Jelcz 120M Trio;
** MAN - jeśli wsiadłeś do środka, to zapewne wysiądziesz gdzieś dopiero pod koniec trasy, chyba, że uparcie stoisz przy drzwiach. Kursują w Pabianicach, bo Niemcy już ich nie chcieli
** [[Solaris Urbino]] – jeśli ktoś nie ma internetu, wsiada do Solarisa i jedzie kilka przystanków, by zobaczyć co nowego na demotywatorach.
** Jelcz Vero - czas otwarcia drzwi jest równy czasowi dojazdu do następnego przystanku. Pojawia się zawsze w nieodpowiednim miejscu i w nieodpowiednim czasie. Ilość pasażerów upchniętych na jednym metrze kwadratowym sprawia, że jest to faktycznie autobus niskopodłogowy
** MAN – kursują w Pabianicach, bo [[Niemcy]] już ich nie chcieli;
** [[Jelcz M081MB]] czas otwarcia drzwi jest równy czasowi dojazdu do następnego przystanku. Pojawia się zawsze w nieodpowiednim miejscu i w nieodpowiednim [[czas]]ie. Ilość pasażerów upchniętych na jednym [[metr]]ze kwadratowym sprawia, że jest to faktycznie autobus niskopodłogowy.

== Hasło [[reklama|reklamowe]] MZK ==
W 2010 roku ogłoszono konkurs na hasło promujące korzystanie z miejskich autobusów. Atrakcyjna {{fakt}} nagroda – darmowe przejazdy MZK przez cały rok – skusiła wielu chętnych. Oto niektóre proponowane hasła:
* ''MZK jest jak orgazm – nie zawsze dochodzi''
* ''Zimą krioterapia, latem sauna – za jedyne 32 zł miesięcznie''
* ''W autobusie śmierdzi potem, wolę podróż na piechotę''
* ''Lepiej jeździ MZK, niż niejeden szybki star''

Równolegle toczyła się batalia o wybranie najmilszego kierowcy. Niestety pasażerowie nie byli w stanie w ogóle porozumieć się z kiermanami posługującymi się minimum trzema językami obcymi, po sporej dawce [[Heidegger]]a, [[Ludwig Wittgenstein|Wittgensteina]] oraz [[Immanuel Kant|Kanta]], zaznajomionych co do tomika z twórczością Zbigniewa Herberta, Tomasza Manna i Johanna Wolfganga [[Johann Wolfgang von Goethe|Goethego]]. Kierowcy zostali objęci rekrutacją Uniwersytetu Łódzkiego, ale sami się z niej wycofali, po tym jak okazało się, że MZK oferuje dwa razy wyższe gratyfikacje.

{{Komunikacja miejska}}


[[Kategoria:Przedsiębiorstwa komunikacyjne]]
[[Kategoria:Komunikacja miejska]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)