Edytujesz „Mafia: The City of Lost Heaven”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
'''Mafia '''- gra akcji, która traktuje o brudnych sprawach [[USA]] w trzydziestych latach XX wieku. Uważana jest za kopię Ojca Chrzestnego przeznaczoną na komputery. Mimo to, odniosła duży komercyjny sukces i przyniosła twórcom mnóstwo pieniędzy (na fajki i wódkę, oczywiście).
{{sur|gry komputerowej|inne|Mafia (ujednoznacznienie)}}
==Fabuła==
'''Mafia: The City of Lost Heaven''' – [[gra komputerowa|gra]] akcji wydana w [[2002]] roku, traktująca o brudnych sprawach w [[Stany Zjednoczone Ameryki|USA]] w latach trzydziestych XX wieku. Uważana jest za wierną, komputerową kopię filmu [[Ojciec chrzestny (film)|''Ojciec chrzestny'']]. Odniosła duży komercyjny sukces i przyniosła twórcom mnóstwo pieniędzy, które oczywiście zostały przeznaczone na [[Narkotyki|dobra]] [[Alkohol|luksusowe]]. W [[2010]] roku wyszła [[Mafia II|kontynuacja tej gry]].
Głównym bohaterem gry jest Thomas Angelo, typowy brudny amerykański taksówkarz. Pewnej nocy napotyka on dwóch [[Gangster]]ów zwiewających przed innymi gangsterami, zostaje zmuszony do pomocy im w ucieczce. Jest to jeden z najbardziej irytujących elementów gry, ponieważ wrogi samochód jeździ około pięciu razy szybciej od taksówki, i na dodatek nawet zderzenie z rozpędzonym [[Tramwaj|tramwajem]] zatrzyma go nie dłużej niż na 10 sekund. Ostatecznie pościg został zgubiony, a Tom otrzymał sowitą nagrodę od szefa jednego z frontów mafijnych.


Niedługo potem taksiarz zostaje napadnięty przez złych gangsterów, którzy niszczą mu taksówkę kijem bejsbolowym. Zrezygnowany Thomas zwraca się do tych dobrych gangsterów (czyli tych, którym pomógł w ucieczce) o pomoc. Z dnia na dzień z tępego taksówkarza stał się szanowanym przez wszystkich gangsterem.
== Fabuła ==
Głównym bohaterem gry jest Thomas Angelo, typowy amerykański taksówkarz. Jak to zawsze bywa, postać pochodząca z tego typu gry nie może nie prowadzić przebojowego życia, więc zupełnie przypadkiem napotyka dwóch gangsterów uciekających przed innymi, bardziej złymi. Tom zostaje zmuszony do pomocy im w ucieczce, co jest jednym z najbardziej irytujących elementów gry, ponieważ wrogi samochód jeździ około pięciu razy szybciej od taksówki, i na dodatek nawet zderzenie z rozpędzonym [[tramwaj]]em zatrzyma go nie dłużej niż na dziesięć sekund. Ostatecznie pościg został zgubiony, a Tom otrzymał sowitą nagrodę od szefa jednej z dużych organizacji mafijnych.


Niedługo potem Thomas o mało nie zabił swojego przyjaciela oraz przeżył dużo dziwnych rzeczy (między innymi zabił ponad 40 osób w jednym z [[Hotel|hoteli]] na przedmieściach). Chciałeś spoilerów, drogi czytelniku? Niestety, nie dostaniesz ich.
Niedługo potem zostaje napadnięty przez złych gangsterów, którzy niszczą cały dobytek jego życia, czyli taksówkę. Załamany Thomas zwraca się do dobrych (tych samych, którym pomógł w ucieczce) o pomoc. Z dnia na dzień z tępego taksówkarza stał się szanowanym przez wszystkich gangsterem.
==Najważniejsi bohaterowie==

*Don Salieri - głowa przestępczej rodziny, nigdy nie rusza tłustego dupska dalej niż na 10 metrów od siedzenia. Jedyne co robi to narzeka i wydaje polecenia.
Tom został wprowadzony w szczegóły mafijnego życia. Rozpoczynając od prostych zadań (jak niszczenie samochodów kijem bejsbolowym na czas) coraz bardziej zdawał sobie sprawę, jak bardzo podoba mu się jego nowa „praca”. Niedługo potem takie sprawy jak na przykład wymordowanie czterdziestu osób i spalenie hotelu nie są dla niego niczym dziwnym.
*Thomas Angelo - Główny bohater gry, dysmózg. Nie ma własnego zdania, ślepo oddany donowi. Dzięki umiejętności prowadzenia taksówki wygrał profesjonalny wyścig samochodowy.

*Paulie i Sam - najlepsi przyjaciele Thomasa, Paulie to typowy rozpierdzielacz przeciwników, a sam zawsze pakuje się w kłopoty - na przykład 3 razy był więziony przez wrogów i połamano mu wszystkie kości.
Liczyłeś na spoilery, szanowny graczu? Niestety, trafiłeś pod nie ten adres.
*Vincenzo - przed niemal każdą misją daje graczowi [[broń]]. Coś tam sobie bełkocze, nikt go nigdy nie słucha.

*Ralph - największy idiota w grze, jąkający się mechanik. Szczytem jego możliwości jest otwarcie drzwi samochodu (z użyciem klucza, oczywiście).
== Najważniejsi bohaterowie ==
==Zobacz też==
* '''Don Salieri''' głowa przestępczej rodziny, nigdy nie rusza tłustego dupska dalej niż na 10 metrów od siedzenia, a nawet jeśli to tylko po to, żeby spić się do nieprzytomności. Zwykle coś tam mówi, wydaje polecenia.
[[Ojciec Chrzestny]]
* '''Thomas Angelo''' główny bohater gry, dysmózg. Nigdy nie ma własnego zdania, ślepo oddany donowi. Dzięki umiejętności prowadzenia taksówki wygrał profesjonalny wyścig samochodowy (drugi najbardziej irytujący element gry).
* '''Paulie i Sam''' najlepsi przyjaciele Thomasa, Paulie to typowy rozp{{Cenzura3}}acz przeciwników, a Sam zawsze pakuje się w kłopoty 3 razy był przez długi okres więziony przez wrogów, nie obyło się bez łamania wszystkich żeber pod rząd.
* '''Vincenzo''' przed niemal każdą misją daje graczowi broń. Coś tam sobie bełkocze, nikt nigdy go nie słucha.
* '''Ralph''' – jąkający się mechanik, największy idiota w grze. Szczytem jego możliwości jest otwarcie drzwi samochodu (z użyciem klucza, oczywiście).
* '''Luigi''' – barman w barze Salieriego. Nigdy nie schodzi ze swojego posterunku (zza lady). Za jego sprawą otrzymujemy najbardziej podniecające zadanie w całej grze. Ma on słodką córeczkę Sarę, u której Thomas ma zaszczyt zaliczyć nockę. Mimo że ma milutko wyglądającą twarz, to pod ladą prócz butelek wódki trzyma niespodziankę. Walnij go to Ci ją pokaże.

{{Stub|gry}}
{{Gry komputerowe}}
[[Kategoria:Gry komputerowe]]
[[Kategoria:Gry komputerowe]]

[[pt:Mafia (jogo)]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablony użyte w tym artykule: