Edytujesz „Manga”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Gej-test5.JPG|thumb|200px|Z [[Piersi|pewnych powodów]] bohaterki mang rzucają się w oczy...]]
[[Plik:Gej-test5.JPG|thumb|Z pewnych powodów bohaterki mang rzucają się w oczy...]]
[[Plik:Mangan.png|thumb|200px|Zastosowanie mangi w przemyśle chemicznym.]]
[[Plik:Mangan.png|thumb|Zastosowanie mangi w przemyśle chemicznym.]]
'''Manga'''specyficzny styl rysowania [[komiks]]ów wymyślony przez [[Japonia|Japończyków]]. Rysowanie polega na poświęceniu godziny w celu stworzenia oczu postaci. Następnie ma się dosyć i macha się byle jak kreski zamiast ust. Na podstawie najlepiej sprzedających się mang tworzy się [[anime]].
{{t||[[Język japoński|jap.]] ''マフヤ'', rzadziej ''マクタサ''}}specyficzny styl rysowania [[komiks]]ów wymyślony przez [[Japonia|Japończyków]].
Na podstawie najlepiej sprzedających się mang tworzy się [[anime]].
Ponieważ powierzchnia życiowa przypadająca na jednego Japończyka nie jest największa na świecie (stosunkowo małe domy i mieszkania), nie mają oni gdzie zbierać kupowanych przez siebie mang. Z tego powodu drukowane są one na [[papier toaletowy|papierze toaletowym]]. Po przeczytaniu, manga zostaje stosownie wykorzystana w japońskich ubikacjach. Jeżeli pojawi się wiele tomów danego tytułu mangi, zostają one wydane w postaci tamponów – specjalnych kilkutomowych wydawnictw, zawierających wszystkie dotychczas wydane odcinki.


Obecnie powstanie mangi nie jest uzależnione od powstawania anime – najczęściej są to produkcje niezależne. Na podstawie mang powstało wiele znakomitych anime, np. ''[[Sailor Moon]]'', ''[[Bleach]]'' czy ''[[Dragon Ball]]''. Wszystkie te mangi ciągną się w nieskończoność i w każdym kolejnym tomie zmieniają się jedynie przeciwnicy głównych bohaterów, ale to nie przeszkadza fanom oczekiwać na kolejne rozdziały ich ulubionego tytułu, bo przecież '''nie wiadomo''', co stanie się dalej.
Obecnie powstanie mangi nie jest uzależnione od powstawania anime – najczęściej są to produkcje niezależne.Na podstawie mang powstało wiele znakomitych anime, np. ''[[Sailor Moon]]'', ''[[Bleach]]'' czy ''[[Dragon Ball]]''. Wszystkie te mangi ciągną się w nieskończoność i w każdym kolejnym tomie zmieniają się jedynie przeciwnicy głównych bohaterów, ale to nie przeszkadza fanom oczekiwać na kolejne rozdziały ich ulubionego tytułu, bo przecież NIE WIADOMO co stanie się dalej.


W Polsce wydawaniem mangi zajmują się między innymi [[Japonica Polonica Fantastica|Japonica Pierdzi i Fika]] (JPF), Vaneco, Eggmonth, Adriano Cielencino oraz Szczaisika.
== Rodzaje mang ==
* '''[[Shōnen]]''' – opowiada o kompanach, którzy muszą pokonać [[zło]]oo szerzące się na świecie. Kompani oczywiście mają supermoce i mimo wielkiej ilości [[Wielcy Przedwieczni|superbohaterów]] to właśnie oni muszą ruszać [[dupa|dupę]] z fotela i lecieć ratować ludzi. Zazwyczaj wygrywają, a pieśni o nich są śpiewane przez fanatycznych [[otaku]].
* '''Bishōjo''' – opowiada o „pięknych”, młodych dziewczętach, charakteryzujących się oczami wielkości pięciozłotówek, olbrzymimi fryzurami i potężnym biustem.
* '''Bishōnen''' – opowiada o idealnym chłopaku idealnym według Japończyków... [[Japończycy]] lubią chłopców o panieńskiej urodzie, czyż nie?
* '''Shōjo''' – manga dla dziewczyn. Jest to po prostu coś w stylu brazylijskiej telenoweli, przeniesionej na papier. W każdej historii młoda [[dziewczyna]] kocha superprzystojniaka i musi przezwyciężyć trudności, by wszystko było dobrze. Jednak zły ojciec oczywiście ma uprzedzenia wobec chłopaka, a w dodatku pojawia się rywalka o blond włosach i biustem większym od głowy. Na domiar złego, zamordowano sprzątaczkę i nie ma kto sprzątać w pokoju. Niedługo potem znajduje się nowa pracownica, która okazuje się być tą rywalką.
* '''Ecchi''' – coś dla chłopców powyżej 15 roku życia, ale czytają to też napalone dziewczęta. Charakteryzuje się dużą ilością podtekstów [[seks]]ualnych oraz półnagimi panienkami w bieliźnie. Nie pokazuje jednak ten teges (nie napiszę co, bo [[babcia]] słucha [[Radio Maryja|Radia Maryja]], więc wiecie).
* '''[[Hentai]]''' – z pewnością ulubiony rodzaj wszystkich czytelników. Opowiada... Nie, nie opowiada – pokazuje to, co lubicie najbardziej: Pchanie, szarpanie, tarmoszenie oraz świntuszenie.
*'''[[Yaoi]]''' – coś w stylu hentai, tylko zamiast dziewczyny jest drugi facet. Podział na uke (uwodzony, najczęściej mały i słodki, delikatny i kruchy niczym ciasteczko) i seme (uwodzi, najczęściej wielki, postura goryla i twardy niczym rambo). Najbardziej popularne wśród nastolatek, ciekawe czemu...
*'''Shōnen-ai''' – prawie jak yaoi, tylko nie są pokazane wiadome sceny. Ograniczają się tylko do podtekstów, pocałunków i przytulania.
*'''Yuri''' – coś w stylu hentai, tylko zamiast faceta jest druga dziewczyna.
*'''Shōjo-ai''' – prawie jak yuri, tylko bez wiadomych scen.
*'''Manga 77''' – coś w stylu shōjo, tylko zamiast faceta jest [[Bóg]], który nakazuje wybaczać 77 razy.


== Zobacz też ==
== Rodzaje mang ==
* '''[[Shounen]]''' – opowiada o kompanach, którzy muszą pokonać [[zło]]oo szerzące się na świecie. Kompani oczywiście mają supermoce i mimo wielkiej ilości [[Wielcy Przedwieczni|superbohaterów]] to właśnie oni muszą ruszać dupę z fotela i lecieć ratować ludzi.Zazwyczaj wygrywają, a pieśni o nich są śpiewane przez fanatycznych otaku.
* [[anime]]
* '''[[Bishōjo]]''' – opowiada o „pięknych”, młodych dziewczętach, charakteryzujących się oczami wielkości pięciozłotówek, olbrzymimi fryzurami i potężnym biustem.
* [[prawa anime]]
* '''[[Bishōnen]]''' – opowiada o „idealnym” chłopaku... Idealnym według Japończyków. Japończyków... [[Japończycy]] lubią chłopców o panieńskiej urodzie, czyż nie?
* [[hentai]]
* '''[[Shōjo]]''' – manga dla dziewczyn. Jest to po prostu coś w stylu brazylijskiej telenoweli przeniesionej na papier. W każdej historii młoda [[dziewczyna]] kocha superprzystojniaka i musi przezwyciężyć trudności, by wszystko było dobrze. Jednak zły ojciec oczywiście ma uprzedzenia wobec chłopaka, a w dodatku pojawia się rywalka o blond włosach i biustem większym od głowy. Na domiar złego zamordowano sprzątaczkę i nie ma kto sprzątać w pokoju. Niedługo potem znajduje się nowa pracownica, która okazuje się tą rywalką...
* [[Black Lagoon]]
* '''[[Ecchi]]''' – coś dla chłopców powyżej 15 roku życia, ale oglądają to też napalone dziewczęta. Charakteryzuje się dużą ilością podtekstów [[seks]]ualnych oraz półnagimi panienkami w bieliźnie. Nie pokazuje jednak ten teges (nie napiszę co, bo [[babcia]] słucha [[Radio Maryja|Radia Maryja]], więc wiecie...)
* [[Angel Sanctuary]]
* '''[[Hentai]]''' – z pewnością ulubiony rodzaj wszystkich czytelników. Opowiada... Nie, nie opowiada – pokazuje to, co lubicie najbardziej: Pchanie, szarpanie, tarmoszenie oraz świntuszenie...
* [[Ansatsu Kyoushitsu]]
*'''[[Yaoi]]''' – coś w stylu hentai, tylko zamiast dziewczyny jest drugi facet. Podział na uke (uwodzony, najczęściej mały i słodki, delikatny i kruchy niczym ciasteczko) i seme (uwodzi, najczęściej wielki, postura goryla i twardy niczym rambo). Najbardziej popularne wśród nastolatek (ciekawe czemu...)
*'''[[Shōnen-ai]]''' – prawie jak yaoi, tylko nie są pokazane WIADOME sceny. Ograniczają się tylko do podtekstów, pocałunków i przytulania.
*'''[[Yuri]]''' – coś w stylu hentai, tylko zamiast faceta jest druga dziewczyna.
*'''[[Shōjo-ai]]''' – prawie jak yuri, tylko bez WIADOMYCH scen.
*'''[[Manga 77]]''' – coś w stylu shōjo, tylko zamiast faceta jest bóg, który nakazuje wybaczać 77 razy.


{{Manga i anime}}
[[Kategoria:Manga| ]]
[[Kategoria:Manga]]


[[da:Manga]]
[[da:Manga]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablony użyte w tym artykule:

Źródło: „https://nonsa.pl/wiki/Manga