Edytujesz „Nagroda Nobla”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 30: Linia 30:


== Kontrowersje ==
== Kontrowersje ==
Nagroda Nobla od wielu lat jest tematem wielu dyskusji nad wyborem kandydatów. Wiele osób zarzuca, że Nobla powinni otrzymać Polacy. W 2019 roku było to szczególnie widoczne, kiedy to z fizyki nagrodę dostali odkrywcy pierwszych planet krążących wokół gwiazd. Teoretycznie odkrywcą pierwszych planet pozasłonecznych jest [[Aleksander Wolszczan]], ale Komisja Noblowska nie chcąc zrobić kolejnego faux pas wolała nagrodzić osobę nie wzbudzającej żadnych kontrowersji. A Wolszczan [[Służba Bezpieczeństwa PRL|miał coś na sumieniu]]. Na otarcie łez nagrodę z literatury dostała Olga Tokarczuk. Tu znowu Komisja Noblowska strzeliła sobie w stopę, bo nikt nie przypuszczał, że kobieta z kołtunem może być tak samo traktowana jak Wałęsa w 1983.
Nagroda Nobla od wielu lat jest tematem wielu dyskusji nad wyborem kandydatów. Wiele osób zarzuca, że Nobla powinni otrzymać Polacy. W 2019 roku było to szczególnie widoczne, kiedy to z fizyki nagrodę dostali odkrywcy pierwszych planet krążących wokół gwiazd. Teoretycznie odkrywcą pierwszych planet pozasłonecznych jest [[Aleksander Wolszczan]], ale Komisja Noblowska nie chcąc zrobić kolejnego faux pas wolała nagrodzić osobę nie wzbudzającej żadnych kontrowersji. A Wolszczan [[Służba bezpieczeństwa|miał coś na sumieniu]]. Na otarcie łez nagrodę z literatury dostała Olga Tokarczuk. Tu znowu Komisja Noblowska strzeliła sobie w stopę, bo nikt nie przypuszczał, że kobieta z kołtunem może być tak samo traktowana jak Wałęsa w 1983.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablon użyty w tym artykule: