Edytujesz „Republika (zespół muzyczny)”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
'''Republika''' – zespół powstały w 1981 r. w Toruniu. Jego liderem, wokalistą, flecistą, klawiszowcem, mentorem, kompozytorem, tekściarzem i w ogóle naj był [[Grzegorz Ciechowski|Grzesiek Ciechowski]] charakteryzujący się epicką grzywką „na popersa”, z której nalewali się ludzie spoza wianuszka miłośników zespołu. Poza miszczem formację tworzyli nędzni, szarzy grajkowie o przeciętnych grzywkach.
[[Plik:Parowóz w barwach Republiki w Tczewie.jpg|thumb|250px|Gdy [[Perfect]] śpiewał o ''Lokomotywie z ogłoszenia'', Republika przechodziła od słów do czynów]]
{{cytat|Było fajnie… Gdyby tak jeszcze dało się zrozumieć solistę, wiedzielibyśmy o co chodzi w piosence „Śmierć w bikini”. Mamy jednak wrażenie, że publiczności nie o to szło.|[[Polska Kronika Filmowa]] o '''zespole'''}}
'''Republika''' – zespół powstały w 1981 roku w [[Toruń|Toruniu]]. Jego liderem, wokalistą, flecistą, klawiszowcem, mentorem, kompozytorem, tekściarzem i w ogóle naj był [[Grzegorz Ciechowski]] charakteryzujący się epicką grzywką <del>podkradzioną od [[Robert Brylewski|Brylewskiego]]</del> „na popersa”, z której nalewali się wszyscy spoza wianuszka miłośników zespołu.


== Historia zespołu ==
== Historia ==
Zgodnie z powyższym, zespół powstał w [[Toruń|mieście Szatana]] w klubie studenckim Od Nowa po przekształceniu formacji Res Publica. Jego liderem został Grzegorz Ciechowski, [[student]] polonistyki, który wymyślił superorygynalnie bajerancki imidż swojego nowego zespołu polegający na tym, że wszystko w promieniu 10 kilometrów od zespołu będzie emanowało czarno-białą poświatą w paski. Na początku Republika miała mnóstwo fanów<ref>Czytaj: [[Groupie|fanek]]</ref>, którzy przez pierwszy rok istnienia grupy zaludniali sklepy pogrzebowe w całej Polsce, bo jedynie tam można było dostać czarne ubrania.
Zespół powstał w klubie studenckim Od Nowa z formacji Res Publica, gdyż przejadł się jej format. Może i Res Publica nie cieszyła się popularnością, ale za to wszyscy nazywali ich Jethro Tull za pół ceny.


Po tym jakże obfitym roku część fanek postanowiła zostać fankami [[Lady Pank]], bo mieli prostsze teksty, kolorowe ubrania były bardziej dostępne, Kapiszon miał fajnią fryzurę (a Paweł nie)<ref>A'la roztargniony elektryk</ref>, Panasewicz bardzo dynamicznie skakał po scenie (a Grzesiu nie), Mundek miał ostry makijaż (a Zbyszek nie), Szlagowski występował czasami bez koszulki (a Sławek nie), a Borysewicz nawiązywał kontakt z publicznością (a Republika nie). Pozbawiony ⅓ fanów zespół odważył się jednak wydać pierwszą płytę, nazwaną odkrywczo ''Nowe sytuacje''. Sprzedała się ona w nakładzie 260 egzemplarzy, mimo że większość nabywców nie rozumiała sensu słów, stworzonych prawdopodobnie po skorzystaniu z usług [[dealer]]a kokainy. W następnym roku zespół uczynił rzecz niezwykle odważną i godną odnotowania – wydał kolejną płytę, której okładka była efektem zabawy muzyków zapałkami w stanie mocno wskazującym. Wpół spalona flaga zespołu kryje takie przeboje jak ''Nieustanne tango'' – postrach dzieci w wieku przedszkolnym oraz kilka innych utworów o trudno słyszalnym, acz niestosownym tekście dla osób 18+. Należy nadmienić, że w tym samym roku 1984 grupa wydała album po angielsku o oryginalnym i kreatywnym tytule ''[[Rok 1984|1984]]''.
Liderem Republiki został [[Grzegorz Ciechowski]], [[student]] polonistyki, który wymyślił superorygynalnie bajerancki imidż swojego nowego zespołu polegający na tym, że wszystko w promieniu dziesięciu kilometrów od zespołu będzie emanowało czarno-białą poświatą w paski. Na początku Republika miała mnóstwo fanów, którzy przez pierwszy rok istnienia grupy zaludniali sklepy pogrzebowe w całej Polsce, bo jedynie tam można było dostać czarne ubrania. Fani kupowali ciuchy za pół ceny, bo sprzedawcy myśleli, że są w żałobie po wprowadzeniu [[Stan wojenny|stanu wojennego]].


Kolejny rok – kolejny wspaniały plan: wydanie następnej płyty. Niestety, muzycy weszli do studia i zobaczyli ogromną butelkę Johnniego Walkera. Każdy zapragnął stać się jej posiadaczem. Wynikł z tego konflikt, który zmusił grupę do rozwiązania i przemyślenia, kto tak naprawdę powinien stać się posiadaczem królewskiego trunku. Wtedy Grzesiu postanowił wydać solową płytę. Wydał ich nawet kilka, ale w tworzeniu następnej przeszkodziła mu reaktywacja zespołu w 1990, już bez Pawła, którego w dudnieniu na basie zastąpił Leszek Biolik.
Po tym jakże obfitym roku część fanek postanowiła zostać fankami [[Lady Pank]], bo mieli prostsze teksty, kolorowe ubrania były bardziej dostępne, Paweł Mścisławski miał fajną fryzurę (a Paweł Kuczyński nie), [[Janusz Panasewicz]] bardzo dynamicznie skakał po scenie (a Grzegorz Ciechowski nie), Edmund Stasiak miał ostry makijaż (a Zbigniew Krzywański nie), Jarosław Szlagowski występował czasami bez koszulki (a Sławomir Ciesielski nie), a [[Jan Borysewicz]] nawiązywał kontakt z publicznością (a Republika nie).


Zespół postanowił pójść na łatwiznę i stworzyć płytę z remiksami największych przebojów. Tak powstał album ''1991''. W 1994 muzykom trochę się nudziło, więc weszli sobie do studia w celu nagrania płyty z premierowym materiałem. Efektem ich piłowania, dudnienia, buczenia, stukania i stękania była płyta ''[[Keeper of the Seven Keys (Trilogy)|Siódma pieczęć]]'', zawierająca przede wszystkim fantazje seksualne Ciechowskiego, co spotkało się z uznaniem jednej części fanek, zdegustowaniem drugiej i zgorszeniem rodziców obu grup. Kolejna płyta, o podobnej tematyce, pod tytułem ''Republika marzeń'' została wydana w 1995 r. Okładka przedstawiała wyraźna fascynację życiem w dżungli, choć według znawców Ameryki Południowej ich czarne stroje nie nadają się na wycieczki w busz. Następny album został wydany po sporej przerwie, w 1998 r., nosił tytuł ''Masakra'' i był bardzo [[Prąd|elektryczny]]. Ba, był prawie tak elektryczny jak rower twojego sąsiada, który rano chodzi o kulach, a po południu pędzi na rowerku na działkę! Jego okładka przedstawiała krowę zmodyfikowaną [[Genetyka|genetycznie]] przez dociekliwego Grześka-naukowca, mianowicie jest cała w paski. Istnieją też podejrzenia, że zwierzę jest owocem romansu Ciechowskiego i Krasuli jego kumpla ze studiów. Po wydaniu owej pamiętnej płyty muzycy zwolnili nieco z koncertami i twórczością.
Debiutancka płyta ''Nowe sytuacje'' z [[1983]] roku pokryła się platyną, co nie napawało muzyków optymizmem, gdyż srebrzysty metal zmieniał białe pasy w szare. Aby uniemożliwić degradację kolejnej płyty, Ciechowski podpalił okładkę ''Nieustannego tanga'' z 1984 roku i cieszył się, że przechytrzył listy przebojów. W [[1985]] roku miał być kolejny album, ale zamiast zepsucia okładki doszło do zepsucia [[Jarocin Festiwal|koncertu w Jarocinie]]. To właśnie tam fani punk rocka rzucali w muzyków jajkami i pomidorami, po czym zrobili zwrot o sto osiemdziesiąt stopni i zaczęli domagać się bisów. Lady Pank miał bardziej zaangażowanych fanów w Jarocinie, bo ci potrafili dla Borysewicza zrobić zwrot o trzysta sześćdziesiąt stopni.


Na 2002 r. planowali kolejny album, ale plan nie wypalił, a wszystko przez Grześka. Postanowił on zachować oryginalność, jak to robił przez całe życie i [[nieżyjący wokalista|umrzeć]] w jakiś nietypowy sposób. Jako że prawie połowa zmarłych przedwcześnie muzyków przedawkowała, chciał tego uniknąć. Powieszenie się też byłoby mało spektakularne, poza tym tak robią tylko zdesperowani wieśniacy i dłużnicy [[Wonga.com]]. Ciechowski doznał nagle olśnienia i postanowił zjawiskowo zejść na tętniaka serca, co miało jeszcze bardziej podkreślić jego artyzm i wrażliwość. Zakończył swój żywot 22 grudnia 2001 r., chcąc ustrzec się przed spędzeniem kolacji wigilijnej w towarzystwie teściowej. Tym samym rozwiązała się Republika, skłaniając resztę muzyków, którzy pozostali wśród żywych do podjęcia innej pracy lub życia z tantiem.
W 1986 roku Grzegorz Ciechowski zmienił imię i nazwisko na ''Obywatel G.C.'', a Paweł Kuczyński, Zbigniew Krzywański i Sławomir Ciesieski założyli [[opera|Operę]].


== Utwory ==
W [[1990]] roku Republika wróciła na scenę. Napisali kilka piosenek dla pieniędzy, zaczęli znowu występować (tam, gdzie musieli) i dodali do swojego kontraktu kolejną pieczątkę. I tak to trwało do grudnia 2001 roku, kiedy to Grzegorz Ciechowski nagle zmarł. Wtedy to cały świat<ref>Pod warunkiem, że cały świat rozumiemy jako toruńskie Bielany</ref> popadł w żałobę, a białe paski z ''Nowych sytuacji'' przykryto [[kir]]em.
* '''Biała flaga''' – piosenka o przyjaciołach, którzy zazdrościli Grzesiowi dorodnej grzywki i postanowili go opuścić.

* '''Nieustanne tango''' – postrach czterolatków, wszystkie dzieci w tym wieku chowały się pod poduszkę na dźwięk pierwszych taktów utworu.
== Zobacz też ==
* '''Moja krew''' – sugeruje, co można zrobić ze zdobytą [[krew|krwią]] Ciechowskiego, doprawdy pouczające.
* [[Grzegorz Ciechowski]]
* '''Poranna wiadomość''' – słowa wypowiedziane przez autora na kacu, po prostu spisane przez dziewczynę, która akurat znalazła się obok niego.
* [[Lady Pank]]
* '''Mamona''' – „''ta piosenka jest pisana dla pieniędzy''” – no ta chyba akurat nie była, z dedykacją dla wykonawców poprzednich piosenek na zakończenie każdego dnia w [[RMF FM|EREMEFEFEM]] i Radio Zet.
* [[Perfect]]
* '''Kombinat''' – ściąga na biologię: „''Kombinat to tkanka, ja jestem komórką''”.
* '''Halucynacje''' – reklama środków halucynogennych. Polecam – Grzegorz Ciechowski.
* '''Prąd''' – Umiejętne wykrzyczane AU! i Ajajajaj! Osiągnięto poprzez ciągłe szczypanie Grzesia podczas nagrywania utworu.
* '''Odchodząc''' – jeśli pragniesz usłyszeć tę piosenkę w radiu, włącz je 29 sierpnia i czekaj. Nie skutkuje? Czekaj! Mówisz, że Beata Pawlikowska zaczęła swój półgodzinny wywód a ty musisz siusiu? Nic z tego, CZEKAJ!
* '''Nasza pornografia''' – chyba nie trzeba nic dodawać? No właśnie.
* '''Mantra ma''' – powtarzanie dwóch pytań i dwóch odpowiedzi przez prawie 4 minuty? Nie ma sprawy!
* '''Telefony''' – wszyscy myślą, że chodzi tu o wprowadzenie stanu wojennego. Tak naprawdę Grzegorz dostał pod choinkę zabawkowy telefon i bawił się nim z siostrą, co wpłynęło na jego psychikę tak mocno, że napisał piosenkę o tym zdarzeniu. Nie, naprawdę, 13 grudnia nie ma tu nic do rzeczy, może pan już zostawić to popiersie [[Wojciech Jaruzelski|Jaruzelskiego]].


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

{{Toruń}}
[[Kategoria:Polskie zespoły]]
[[Kategoria:Polskie zespoły]]
[[Kategoria:Zespoły rockowe]]
[[Kategoria:Zespoły rockowe]]
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablony użyte w tym artykule: