Edytujesz „Władimiriec T-25”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 4: Linia 4:
{{Cytat|Tu to nie traktór, tosz to szaton|Babcia Natala zapytana o '''T-25'''}}
{{Cytat|Tu to nie traktór, tosz to szaton|Babcia Natala zapytana o '''T-25'''}}


'''Władimiriec T-25''' ([[Język rosyjski|ros.]] ''Владимирец Т-25'', nazywany również ''Władkiem'', ''Ruskim'', ''Cabajewem'', ''Iwanem'', ''Kacap'' lub ''Breżniewem'') – nowoczesny model [[traktor|ciągnika]] rolniczego zaprojektowany przez inżynierów rosyjskich w celu uczczenia swojego geniuszu. Miał za zadanie pracować, chronić i ładnie się prezentować, z czego zresztą po dziś dzień wywiązuje się wyśmienicie.
'''Władimiriec T-25''' (ros. ''Владимирец Т-25'', nazywany również ''Władkiem'', ''Ruskim'', ''Iwanem'', ''Kacap'' lub ''Breżniewem'') – nowoczesny model [[traktor|ciągnika]] rolniczego zaprojektowany przez inżynierów rosyjskich w celu uczczenia swojego geniuszu. Miał za zadanie pracować, chronić i ładnie się prezentować, z czego zresztą po dziś dzień wywiązuje się wyśmienicie.


== Początek ==
== Początek ==
Linia 13: Linia 13:


== Pierwsze testy ==
== Pierwsze testy ==
Pierwsze próby terenowe pokazały ogromny potencjał drzemiący w podwoziu jak i także w silniku. Ciągnik został wyposażony w dwucylindrową, wolnossącą [[Silnik wysokoprężny|jednostkę diesla]] chłodzoną powietrzem o ogromnej wydajności cieplnej wynoszącej 98% (to znaczy, że 98% ciepła ogrzewa kabinę), mocy 21 kW i nieprawdopodobnym momencie obrotowym wynoszącym 120 Nm. Takie parametry w połączeniu z czternastostopniową, niesynchronizowaną skrzynią biegów typu ORCA-TRONIC, pozwalały podpiąć pług trójskibowy i ruszyć na podbój pól uprawnych. Przekazywanie mocy odbywa się wyłącznie na tylną oś (ukłon w stronę drifterów). Nad rozkładem momentu obrotowego między kołami czuwają zwolnice planetarne. Ergonomia również nie budzi zastrzeżeń, twórcy starali się zapewnić wygodę kierowcy na poziomie [[Maybach]]a albo chociaż [[Mercedes-Benz klasy S|Mercedesa klasy S]]. Mimo to, zarzucano mu brak kamery cofania, którą jednak szybko dodano jako wyposażenie opcjonalne.
Pierwsze próby terenowe pokazały ogromny potencjał drzemiący w podwoziu jak i także w silniku. Ciągnik został wyposażony w dwucylindrową, wolnossącą [[Silnik wysokoprężny|jednostkę diesla]] chłodzoną powietrzem o ogromnej wydajności cieplnej wynoszącej 98% (to znaczy, że 98% ciepła ogrzewa kabinę), mocy 21 kW i nieprawdopodobnym momencie obrotowym wynoszącym 98 Nm. Takie parametry w połączeniu z czternastostopniową, niesynchronizowaną skrzynią biegów typu ORCA-TRONIC, pozwalały podpiąć pług trójskibowy i ruszyć na podbój pól uprawnych. Przekazywanie mocy odbywa się wyłącznie na tylną oś (ukłon w stronę drifterów). Nad rozkładem momentu obrotowego między kołami czuwają zwolnice planetarne. Ergonomia również nie budzi zastrzeżeń, twórcy starali się zapewnić wygodę kierowcy na poziomie [[Maybach]]a albo chociaż [[Mercedes-Benz klasy S|Mercedesa klasy S]]. Mimo to, zarzucano mu brak kamery cofania, którą jednak szybko dodano jako wyposażenie opcjonalne.


== Wyposażenie opcjonalne ==
== Wyposażenie opcjonalne ==
Linia 34: Linia 34:
* performance Chip – 200 000 rubli;
* performance Chip – 200 000 rubli;
* zestaw naprawczy (młot i kowadło) – 1000 rubli;
* zestaw naprawczy (młot i kowadło) – 1000 rubli;
* komputer pokładowy [[Commodore 64]] – 5000 rubli (za dopłatą dostępny również [[Pegasus]]);
* komputer pokładowy Commodore C64 – 5000 rubli (za dopłatą dostępny również [[pegasus]]);
* system kontroli trakcji (kierownica i pedał hamulca) – 1000 rubli;
* system kontroli trakcji (kierownica i pedał hamulca) – 1000 rubli;
* belka podnośnika (do przewożenia teściowej) – 200 rubli;
* belka podnośnika (do przewożenia teściowej) – 200 rubli;
Linia 44: Linia 44:
== Podbój Świata ==
== Podbój Świata ==
[[Plik:Jon_der.jpg|thumb|220px|New model T-25 prezentacja in Vancouver 2010]]
[[Plik:Jon_der.jpg|thumb|220px|New model T-25 prezentacja in Vancouver 2010]]
Władimiriec szybko zdobył uznanie również w Polsce, głównie z powodu chłodziarki do [[spirytus]]u. Zdumiewa fakt, że chociaż od premiery minęło ponad 40 lat, T-25 nadal wiedzie prym w wielu gospodarstwach domowych. Dostępność części zamiennych i prostota naprawy (młot i kowadło w zupełności wystarczają) sprawiają, iż wielu ludzi dalej nie może się z nim rozstać. Okazało się również, że Władziu jest podatny na wszelaki [[tuning]]: lakier czarna perła czy też układ wydechowy Remusa – takie rzeczy w niektórych egzemplarzach to normalka.
Władimiriec szybko zdobył uznanie również w Polsce, głównie z powodu chłodziarki do [[spirytus]]u. Zdumiewa fakt, że chociaż od premiery minęło 40 lat, T-25 nadal wiedzie prym w wielu gospodarstwach domowych. Dostępność części zamiennych i prostota naprawy (młot i kowadło w zupełności wystarczają) sprawiają, iż wielu ludzi dalej nie może się z nim rozstać. Okazało się również, że Władziu jest podatny na wszelaki [[tuning]]: lakier czarna perła czy też układ wydechowy Remusa – takie rzeczy w niektórych egzemplarzach to normalka.


== Zalety ==
== Zalety ==
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablon użyty w tym artykule: