Edytujesz „Wrocław Świebodzki”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 3: Linia 3:


==Historia==
==Historia==
Do roku 1991 ze Świebodzkiego odjeżdżały pociągi w kierunku [[Jelenia Góra|Jeleniej Góry]], [[Legnica|Legnicy]] i [[Głógów|Głogowa]]. W tamtym okresie najpopularniejszym pytaniem na ul. Piłsudskiego było ''Panie, gdzie jest ku{{cenzura3}} ten Świebodzki?'' Ulubioną zabawą wrocławian było kierowanie takich podróżnych na stację Wrocław Nadodrze. Dworzec był stacją końcową dla pociągów i często dla pasażerów, którzy mylili przystanki tramwajowe i jechali na [[Wrocław Główny|dworzec główny]] w przeciwnym kierunku, nie wiedząc, że nie każdy tramwaj to zerówka.
Do roku 1991 ze Świebodzkiego odjeżdżały pociągi w kierunku [[Jelenia Góra|Jeleniej Góry]], [[Legnica|Legnicy]] i [[Głógów|Głogowa]]. W tamtym okresie najpopularniejszym pytaniem na ul. Piłsudskiego było ''Panie, gdzie jest ku{{cenzura3}} ten Świebodzki?'' Ulubioną zabawą wrocławian bylo kierowanie takich podróżnych na stację Wrocław Nadodrze. Dworzec był stacją końcową dla pociągów i często dla pasażerów, którzy mylili przystanki tramwajowe i jechali na [[Wrocław Główny|dworzec główny]] w przeciwnym kierunku, nie wiedząc, że nie każdy tramwaj to zerówka.


Po zlikwidowaniu ruchu na Świebodzkim, w budynku dworcowym znalazło miejsce wiele instytucji, w tym teatr. Było to o tyle bezpieczne, że wygwizdywani aktorzy uciekając ze sceny pod nawałem owoców i jajek nie ginęli pod kołami pociągów. Z dworca zaczęła znikać infrastruktura, częściowo prawem dematerializacji; tory zostały wyniesione przez złomiarzy i sprzedane, podkłady wspomogły prywatne budownictwo, również nie do końca oficjalnie. Na oczyszczonym w ten sposób placu powstał największy w mieście [[bazar]]. W budynku dworca znajduje się obecnie kilkadziesiąt składów pociągów, kilka kilometrów szyn i pozostała infrastruktura, głównie w skali 1:72.
Po zlikwidowaniu ruchu na Świebodzkim w budynku dworcowym znalazło miejsce wiele instytucji, w tym teatr. Było to o tyle bezpieczne, że wygwizdywani aktorzy uciekając ze sceny pod nawałem owoców i jajek nie ginęli pod kołami pociągów. Z dworca zaczęła znikać infrastruktura, częściowo prawem dematerializacji; tory zostały wyniesione przez złomiarzy i sprzedane, podkłady wspomogły prywatne budownictwo, również nie do końca oficjalnie. Na oczyszczonym w ten sposób placu powstał największy w mieście [[bazar]]. W budynku dworca znajduje się obecnie kilkadziesiąt składów pociągów, kilka kilometrów szyn i pozostała infrastruktura, głównie w skali 1:72.


== Przyszłość ==
== Przyszłość ==
Od roku 2006 planuje się przywrócenie dworca do celów transportowych. Pociągi na Świebodzkim miały pojawić się w latach 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 i 2021. Jednocześnie trwa najdłuższy przetarg pod hasłem „co zrobić z okolicą dworca Świebodzkiego”. Planowano już
Od roku 2006 planuje się przywrócenie dworca do celów transportowych. Pociągi na Świebodzkim miały pojawić się w latach 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 i 2018. Jednocześnie trwa najdłuższy przetarg pod hasłem "co zrobić z okolicą dworca Świebodzkiego''. Planowano już
* osiedla mieszkaniowe,
* osiedla mieszkaniowe
* centrum przesiadkowe,
* centrum przesiadkowe
* wrocławski Manhattan czyli centrum finansowo-biurowe,
* wrocławski Manhattan czyli centrum finansowo-biurowe
* a nawet centrum lotów międzyplanetarnych.
* centrum lotów międzyplanetarnych


{{Kolej}}
{{Kolej}}
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablony użyte w tym artykule: