Poradnik:Gdzie wybrać się na odwyk: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
Znaczniki: edytor wizualny zrewertowane
M
Znaczniki: edytor wizualny zrewertowane
Linia 34: Linia 34:


==== 10 przykazań sekty Odwyk: ====
==== 10 przykazań sekty Odwyk: ====
1) Praca szkodzi, dlatego odpoczywaj
1) [https://www.odwyk.com/praca-szkodzi,2477 Praca szkodzi], dlatego odpoczywaj


2) Co dwie żony to nie jedna
2) [https://www.odwyk.com/co-dwie-zony-to-nie-jedna,1989 Co dwie żony to nie jedna]


3) Długi = procenty = biblia
3) Długi = procenty = biblia

Wersja z 12:57, 6 sie 2022

Gdzie wybrać się na odwyk? – poradnik.

W ostatnich latach drastycznie wzrosła liczba ludzi uzależnionych od spożywania napojów wysokoprocentowych. Wielu z nich taka sytuacja nie przeszkadza, ale są również tacy, których nie stać na takie hobby i dlatego posuwają się do strasznego kroku – zapisują się na terapię odwykową. W niniejszym poradniku prezentujemy kilka ważnych punktów, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając miejsce terapii. Znajdą tu państwo również ranking największych polskich ośrodków odwykowych wraz z ich krótką charakterystyką. Życzymy miłej lektury i dobrego wyboru.

Kiedy sprawy zajdą za daleko, pozostaje tylko skuteczna terapia odwykowa

Money, money, money

Finanse, którymi dysponujemy, mają największy wpływ na wybór odpowiedniego ośrodka. Tu sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku biur podróży – im więcej zapłacimy, tym wygodniej i bezpieczniej[potrzebne źródło] zostaniemy wyprowadzeni z nałogu. Jednak, niestety, w ostatnich latach obserwujemy coraz częstsze odstępstwa od tej reguły – nawet, jeśli ośrodek oferuje nam doskonałe warunki, zapewnia ubezpieczenie i szesnaście posiłków dziennie, to powinniśmy cztery razy pomyśleć, zanim wpłacimy na konto placówki nasze ciężko przyniesione z urzędu pracy pieniądze.

Standardy

Standardy panujące obecnie w ośrodkach terapeutycznych dorównują niekiedy standardom hotelowym.

  • Wyznacznikiem jakości i luksusu ośrodka są nie gwiazdki, lecz kapselki. Różnorodność jest w tym przypadku ogromna – w Polsce mamy dziewiętnaście klas jakościowych – ośrodki mają odpowiednio od jednego do dziewiętnastu kapselków. Starannie i rzetelnie przypatrujmy się kapselkom – w przypadku, gdy ich ilość wynosi ponad sześć bardzo łatwo pomylić się przy obliczeniach! Nie dajmy się bałamucić kierownikom ośrodków, którzy często tłumaczą niewielką liczbę kapselków tym, że porwał je wiatr.
  • Każdy ośrodek, aby mógł zaistnieć, musi uzyskać specjalne zezwolenie od Ministerstwa Alkoholizmu i Narkomanii.
    • Kryteria Ministerstwa są bardzo rygorystyczne – przynajmniej 1-osobowe pokoje z zapleczem sanitarnym, stołówka z odpowiednią anty-poślizgową posadzką, miejsce spacerowe na wolnym powietrzu o powierzchni przynajmniej pięciu metrów kwadratowych, przynajmniej trzy zabawy integracyjne dziennie.
  • Jeśli zauważymy odstępstwo od choć jednej reguły, powinniśmy powiadomić odpowiednie służby.

Pracownicy

Personel ośrodka to bardzo ważny czynnik w procesie odwykowym. Pracownicy placówki powinni o każdej porze dnia i nocy służyć pomocą, zabronione jest przyjmowanie łapówek i napiwków. Szukając ośrodka, należy zwrócić na to uwagę, gdyż późniejsze konsekwencje takiego zaniedbania mogą być bardzo przykre. Zdarzało się w historii polskiego lecznictwa terapeutycznego, że kuracjusze byli wykorzystywani przez personel do celów niezgodnych z ogólnie panującymi normami etycznymi (np. wynoszenie śmieci, zmywanie naczyń, prace ogrodnicze, naprawy i tym podobne).

Czas wolny

Rozrywka to także ważny element kuracji!

  • Niektóre ośrodki mają w swoim programie gry i zabawy grupowe w wymiarze ponad siedmiu godzin na dobę, jednak tak wzorowych placówek nie jest zbyt wiele.
  • Zazwyczaj zajęcia integracyjne ograniczają się do układania puzzli, grania w „Chińczyka”, bądź oglądania telewizyjnych programów przyrodniczych. Tutaj również ważna uwaga – w myśl Konstytucji RP nikt nie może być zmuszany do grania w „Chińczyka” wbrew własnej woli! Pamiętajmy o tym! Ośrodki odwykowe organizują też zazwyczaj imprezy okolicznościowe, które mają za zadanie rozluźnić atmosferę i wprowadzić kuracjuszy w klimat domowego ogniska.
  • Kierownik placówki jest zobowiązany na wyraźną prośbę ponad połowy kuracjuszy zorganizować błyskotekę bądź biesiadę. Łączna liczba imprez nie może przekroczyć czterech tygodniowo!

Alkohol

Bezwzględny wróg wszystkich kuracjuszy! Zabronione jest więc przebywanie w jego towarzystwie – kierownik placówki ma prawo rewizji osobistej kuracjusza, a w razie znalezienia przy nim alkoholu, może zarekwirować go na czas nieokreślony.

Zagrożenia

Niestety wraz z rosnącą popularnością tego typu ośrodków pojawiają się różnej maści naciągacze, których celem jest pranie mózgów uczciwa dyskusja na temat szkodliwości uzależnień. Podszywając się pod "Odwykowe Ośrodki Wypoczynkowe" (OOW) wszczepiają swoim klientom czipy, które skutecznie zmieniają ich myślenie.

Najniebezpieczniejszym przykładem jest sekta Odwyk.com założona przez Martina Lechowicza twórcy zespołu muzycznego Completly Unprofesional, znana z podstępnego zwabiania klientów OOW podobieństwem nazw.

10 przykazań sekty Odwyk:

1) Praca szkodzi, dlatego odpoczywaj

2) Co dwie żony to nie jedna

3) Długi = procenty = biblia

4) Memento mori, ergo carpe diem

5) Bić albo nie bić (lub też pić albo nie pić)

6) Bogami jesteście

7) Prawdziwy odwyk jest tylko jeden

8) By stracić uzależnienie, znajdź sobie nowe (najlepiej od Odwyku)

9) Proście o cokolwiek, a kto wie... a otrzymacie

10) picie i palenie jest nie jest grzechem

Jak się zabezpieczyć

Aby uniknąć tego ryzyka należy sprawdzić dokładnie żądany Odwykowy Ośrodek Wypoczynkowy, najlepiej posyłając tam wpierw kolegę z baru, lub ewentualnie teściową.

Pod żadnym pozorem nie klikać w link: https://www.odwyk.com/

Jeżeli już tam trafiłeś gratuluję. Właśnie straciłeś, żonę (ew. męża) dzieci, i przede wszystkim swoje hobby.

Zobacz też