Vim: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (HotCat: Szybkie dodanie kategorii "Informatyka")
M (dr tech)
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:vimlogo.svg|200px|right|thumb|jedyny element wizualny w vim - logo]]
[[Grafika:vimlogo.svg|200px|right|thumb|jedyny element wizualny w vim - logo]]
'''Vim''' - edytor [[tekst]]u w systemach typu [[UNIX]]. Nazwa pochodzi od [[język czeski|czeskiego]] zwrotu ''ne vim'' (nie wiem), będącą reakcją na wyjątkowo pokrętny sposób posługiwania się tym edytorem. Poprzednia wersja miała nazwę ''vi'' i pochodziła od [[język łaciński|łacińskiego]] wyrazu ''vi'' (na siłę) jako że posługiwanie się tym edytorem wymaga wyjątkowej siły fizycznej. Edytor nosi nazwę modalnego (łac. ''modus'' - nastrój) gdyż podczas pracy towarzyszą skrajne nastroje: od totalnego wkurwu po euforię, gdy wreszcie uda się coś napisać i zachować<ref<ba, ale gdzie?</ref>. Stan uspokojenia osiąga się wyłączając ''vim'' i odpalając [[MS Office]].
'''Vim''' - edytor [[tekst]]u w systemach typu [[UNIX]]. Nazwa pochodzi od [[język czeski|czeskiego]] zwrotu ''ne vim'' (nie wiem), będącą reakcją na wyjątkowo pokrętny sposób posługiwania się tym edytorem. Poprzednia wersja miała nazwę ''vi'' i pochodziła od [[język łaciński|łacińskiego]] wyrazu ''vi'' (na siłę) jako że posługiwanie się tym edytorem wymaga wyjątkowej siły fizycznej. Edytor nosi nazwę modalnego (łac. ''modus'' - nastrój) gdyż podczas pracy towarzyszą skrajne nastroje: od totalnego wkurwu po euforię, gdy wreszcie uda się coś napisać i zachować<ref>ba, ale gdzie?</ref>. Stan uspokojenia osiąga się wyłączając ''vim'' i odpalając [[MS Office]].


== Obsługa ==
== Obsługa ==
Po wpisaniu komendy ''vim'' oczom ukazuje się pusty ekran - znak, ze jesteśmy w edytorze. Program pracuje w kilku trybach:
Po wpisaniu komendy ''vim'' oczom ukazuje się pusty ekran - znak, ze jesteśmy w edytorze. Program pracuje w kilku trybach:
* '''tryb wstawiania''' - gdzie litery oznaczają litery.
* '''tryb wstawiania''' - gdzie litery oznaczają litery.
* '''tryb modalny''' - litery nie oznaczają liter a polecenia. Podobno powstały od angielskich skrótów, co nie jest do końca potwierdzone. I tak np. ''l'' oznacza: przesuń kursor w prawo. Praca w tym trybie przypomina nieco grę na [[fortepian]]ie i jest zalecana do trenowania [[palcówka|palcówek]].
* '''tryb modalny''' - litery nie oznaczają liter a polecenia. Podobno powstały od angielskich skrótów, co nie jest do końca potwierdzone. I tak np. ''l'' oznacza: przesuń kursor w prawo. Praca w tym trybie przypomina nieco grę na fortepianie i jest zalecana do trenowania [[palcówka|palcówek]].
* '''tryb wizualny''' - stosuje się go, kiedy dwa pozostałe zawiodą.
* '''tryb wizualny''' - stosuje się go, kiedy dwa pozostałe zawiodą.



Wersja z 06:21, 15 gru 2008

jedyny element wizualny w vim - logo

Vim - edytor tekstu w systemach typu UNIX. Nazwa pochodzi od czeskiego zwrotu ne vim (nie wiem), będącą reakcją na wyjątkowo pokrętny sposób posługiwania się tym edytorem. Poprzednia wersja miała nazwę vi i pochodziła od łacińskiego wyrazu vi (na siłę) jako że posługiwanie się tym edytorem wymaga wyjątkowej siły fizycznej. Edytor nosi nazwę modalnego (łac. modus - nastrój) gdyż podczas pracy towarzyszą skrajne nastroje: od totalnego wkurwu po euforię, gdy wreszcie uda się coś napisać i zachować[1]. Stan uspokojenia osiąga się wyłączając vim i odpalając MS Office.

Obsługa

Po wpisaniu komendy vim oczom ukazuje się pusty ekran - znak, ze jesteśmy w edytorze. Program pracuje w kilku trybach:

  • tryb wstawiania - gdzie litery oznaczają litery.
  • tryb modalny - litery nie oznaczają liter a polecenia. Podobno powstały od angielskich skrótów, co nie jest do końca potwierdzone. I tak np. l oznacza: przesuń kursor w prawo. Praca w tym trybie przypomina nieco grę na fortepianie i jest zalecana do trenowania palcówek.
  • tryb wizualny - stosuje się go, kiedy dwa pozostałe zawiodą.

Kontrowersje

Choć vi uważany jest za najlepszy edytor tekstu[potrzebne źródło], jest zwalczany przez kościół "Emacs"[2]. Aby wygenerować losowy ciąg znaków, użytkownicy Emacsa włączają vi i usiłują zamknąć ten edytor[3].

Uwaga

Aby udowodnić, że edytor do czegoś się jednak nadaje, niniejszy tekst powstał właśnie w vim.

Przypisy

  1. ba, ale gdzie?
  2. wyznawcy innego, równie zawiłego edytora
  3. a wystarczy bardzo oczywista kombinacja ZZ