Poradnik:Gdzie wybrać się na odwyk: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
Linia 1: Linia 1:
{{redakcja|Linki i jeszcze "coś"}}
'''W ostatnich latach drastycznie wzrosła liczba ludzi uzależnionych od spożywania napojów wysokoprocentowych. Wielu z nich taka sytuacja nie przeszkadza, ale są również tacy, których nie stać na takie hobby i którzy posuwają się do strasznego kroku – zapisują się na terapię odwykową. W niniejszym poradniku prezentujemy kilka ważnych punktów, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając miejsce terapii. Znajdą tu Państwo również ranking największych polskich ośrodków odwykowych wraz z krótką ich charakterystyką. Życzymy miłej lektury i dobrego wyboru…'''
'''W ostatnich latach drastycznie wzrosła liczba ludzi uzależnionych od spożywania napojów wysokoprocentowych. Wielu z nich taka sytuacja nie przeszkadza, ale są również tacy, których nie stać na takie hobby i którzy posuwają się do strasznego kroku – zapisują się na terapię odwykową. W niniejszym poradniku prezentujemy kilka ważnych punktów, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając miejsce terapii. Znajdą tu Państwo również ranking największych polskich ośrodków odwykowych wraz z krótką ich charakterystyką. Życzymy miłej lektury i dobrego wyboru…'''



Wersja z 09:09, 21 maj 2009

W ostatnich latach drastycznie wzrosła liczba ludzi uzależnionych od spożywania napojów wysokoprocentowych. Wielu z nich taka sytuacja nie przeszkadza, ale są również tacy, których nie stać na takie hobby i którzy posuwają się do strasznego kroku – zapisują się na terapię odwykową. W niniejszym poradniku prezentujemy kilka ważnych punktów, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając miejsce terapii. Znajdą tu Państwo również ranking największych polskich ośrodków odwykowych wraz z krótką ich charakterystyką. Życzymy miłej lektury i dobrego wyboru…


Kiedy sprawy zajdą za daleko, pozostaje tylko skuteczna terapia odwykowa

Finanse, jakimi dysponujemy mają największy wpływ na wybór odpowiedniego ośrodka. Tu sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku biur podróży – im więcej zapłacimy, tym wygodniej i bezpieczniej zostaniemy wyprowadzeni z nałogu. Pamiętajmy jednakże, że w ostatnich latach obserwujemy coraz częstsze odstępstwa od tej reguły – nawet, jeśli ośrodek oferuje nam doskonałe warunki, zapewnia ubezpieczenie i szesnaście posiłków dziennie, to powinniśmy cztery razy pomyśleć, zanim wpłacimy na konto placówki nasze ciężko przyniesione z urzędu pracy pieniądze.

Standardy panujące obecnie w ośrodkach terapeutycznych dorównują niekiedy standardom hotelowym. W tym przypadku wyznacznikiem jakości i luksusu ośrodka są nie gwiazdki, lecz kapselki. Im więcej kapselków, tym lepszy ośrodek. Różnorodność jest w tym przypadku ogromna – w Polsce mamy dziewiętnaście klas jakościowych – ośrodki mają odpowiednio od jednego do dziewiętnastu kapselków. Tutaj ważna uwaga! – Starannie i rzetelnie przypatrujmy się kapselkom – w przypadku, gdy ich ilość wynosi ponad sześć bardzo łatwo pomylić się przy obliczeniach! Nie dajmy się bałamucić kierownikom ośrodków, którzy często tłumaczą niewielką liczbę kapselków tym, że porwał je wiatr. Każdy ośrodek, aby mógł zaistnieć, musi uzyskać specjalne zezwolenie od Ministerstwa Alkoholizmu i Narkomanii. Kryteria Ministerstwa są bardzo rygorystyczne – przynajmniej 1-osobowe pokoje z zapleczem sanitarnym, stołówka z odpowiednią anty-poślizgową posadzką, miejsce spacerowe na wolnym powietrzu o powierzchni przynajmniej pięciu metrów kwadratowych, przynajmniej trzy zabawy integracyjne dziennie. Jeśli zauważymy odstępstwo od choć jednej reguły, powinniśmy powiadomić odpowiednie służby.

Personel ośrodka to bardzo ważny czynnik w procesie odwykowym. Pracownicy placówki powinni o każdej porze dnia i nocy służyć pomocą, zabronione jest przyjmowanie łapówek i napiwków. Szukając ośrodka, należy zwrócić na to uwagę, gdyż późniejsze konsekwencje takiego zaniedbania mogą być bardzo przykre. Zdarzało się w historii polskiego lecznictwa terapeutycznego, że kuracjusze byli wykorzystywani przez personel do celów nie zgodnych z ogólnie panującymi normami etycznymi (np. wynoszenie śmieci, zmywanie naczyń, prace ogrodnicze, naprawy itp.)

Rozrywka to także ważny element kuracji! Niektóre ośrodki mają w swoim programie gry i zabawy grupowe w wymiarze ponad siedmiu godzin na dobę, jednak tak wzorowych placówek nie jest zbyt wiele. Zazwyczaj zajęcia integracyjne ograniczają się do układania puzzli, grania w „Chińczyka”, bądź oglądania telewizyjnych programów przyrodniczych. Tutaj również ważna uwaga – w myśl Konstytucji RP nikt nie może być zmuszany do grania w „Chińczyka” wbrew własnej woli! Pamiętajmy o tym! Ośrodki odwykowe organizują też zazwyczaj imprezy okolicznościowe, które mają za zadanie rozluźnić atmosferę i wprowadzić kuracjuszy w klimat domowego ogniska. Ponadto kierownik placówki jest zobowiązany na wyraźną prośbę ponad połowy kuracjuszy zorganizować błyskotekę bądź biesiadę. Łączna liczba imprez nie może przekroczyć czterech tygodniowo!

Alkohol to bezwzględny wróg wszystkich kuracjuszy! Zabronione jest więc przebywanie w jego towarzystwie – kierownik placówki ma prawo rewizji osobistej kuracjusza, a w razie znalezienia przy nim alkoholu, do zarekwirowania go na czas nieokreślony.


RANKING POLSKICH OŚRODKÓW ODWYKOWYCH TOP 3


1. Miejsce – Ośrodek Wczasowo-Odwykowo-Terapeutyczny „Hela”

Od 1996 roku funkcjonuje bezkolizyjnie z prawem w Jaworznie Bezdennym. W ciągu kilku lat zdobył aż czterdzieści trzy certyfikaty jakości a w 2001 roku również statuetkę „Abstynent Roku”. Wielokrotnie rozbudowywany i udoskonalany, dziś mieści siedemdziesięciu sześciu pensjonariuszy. Posiada zaplecze aqua-terapii, saunę, basen, lampy antybakteryjne, a sezonowo – również klimatyzację. Całość obsługuje sześciu wykwalifikowanych terapeutów, dwóch psychologów i dwie pielęgniarki środowiskowe. W roku 2002 ośrodek uzyskał nominację do otrzymania szesnastego kapselka. W ramach zajęć integracyjnych organizowane są wycieczki piesze i hulajnogowe, wyścigi ślimaków, rozgrywki ligowe w warcabach i muzykoterapia zbiorowa.

2. Miejsce – Rejonowy Ośrodek Terapii Zajęciowej Przy Klubie Anonimowych Alkoholików „Xena”

Powstał w 1999 roku w Bydłogoszczy. Ilość miejsc wynosi dwadzieścia cztery. Od początku działalności liczy dziesięć kapselków. Na swoim koncie ma wiele sukcesów – do najważniejszych należy m.in. wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Nie piję”. Wykwalifikowana kadra znacząco podnosi poziom ośrodka, wyposażonego w siedmioosobowe pokoje z TV, zapleczem sanitarnym i materacami „Obłoczek”. Obiekt jest monitorowany, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo kuracjuszy.

3. Miejsce – Dom abstynenta „Pelagia”

Jeden z najstarszych ośrodków odwykowych w Polsce. Stosowane tutaj metody są od lat uważane za absolutnie najlepsze w walce z nałogiem. Rygorystyczny regulamin zabrania m.in. nadużywania kabin natryskowych i nakazuje codzienne klęczenie na grochu w wymiarze 3-ech godzin z przerwami na chłostę. W porze wieczornej i wczesnoporannej pensjonariusze są zakuwani w dyby – w zależności od poziomu zaawansowania nałogowego, stosuje się 2-5 godzinne kuracje. Za wybitne osiągnięcia przyznawane są pensjonariuszom punkty, które można wymienić na sokowirówkę bądź wiertarkę udarową z kompletem wierteł o zwiększonej wytrzymałości.