Spierdalaj: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Anulowano wersję użytkownika 185.29.12.129)
Znacznik: anulowanie
 
(Nie pokazano 209 pośrednich wersji utworzonych przez 100 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Wulgaryzmy}}
'''Spierdalaj''' – potoczne polskie słowo, używane, jeżeli ktoś nie zareaguje na [[zwrot grzecznościowy|zwroty grzecznościowe]] ''Panie, idź pan sobie!'', ''Panie, odczep się pan!'' lub ''Spieprzaj, dziadu!''
[[Plik:Spierdalaj.jpg|200px|thumb|Weź spierdalaj!]]
'''Spierdalaj''' – potoczne polskie słowo używane jako kurwa odsyłacz, będący przeciwieństwem [[wołacz]]a. Stosowane, gdy rozmówca nie reaguje na [[wulgaryzmy|zwroty grzecznościowe]] ''Panie, idź pan sobie!'', ''Panie, odczep się pan!'', ''Panie, idź pan w chuj!'' lub ''Spieprzaj, dziadu!''


Minister Pracy i Opieki Społecznej Jolanta Fedak użyła tego zwrotu w konwersacji ze Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi
[[Czasownik]] utworzony od tego słowa („spierdalać”), znaczy dokładnie to samo co „uciekać”, ale jego znaczenie jest bardziej dobitne. Na hasło ''Uciekać!'' wszyscy rozglądają się i zastanawiają ''Co się staO?''<!-- staO to celowa stylizacja, patrz [[Maciuś z Klanu]]-->, natomiast na hasło ''Spierdalamy!'' wszyscy zaczynają... spierdalać.
Markiem Sawickim podczas posiedzenia Rady Ministrów w czasie powitalnej wymiany grzeczności między zebranymi. Minister Sawicki zinterpretował „spierdalaj” Minister Fedak, jako „gwałtowną prośbę o szybkie oddalenie się w nieustalonym kierunku”. Można przyjąć to określenie jako definicję.


[[Bezokolicznik]] utworzony od tego słowa („spierdalać”), znaczy dokładnie to samo co „uciekać”, ale jego znaczenie jest bardziej dobitne. Na hasło ''Uciekać!'' wszyscy rozglądają się i zastanawiają ''Co się staO?''<!-- staO to celowa stylizacja, patrz [[Maciuś z Klanu]]-->, natomiast na hasło ''Spierdalamy!'' wszyscy zaczynają… spierdalać.
Do '''Spierdalaj''' dodaje się też różne przedrostki takie jak "wypierdalaj" lub "rozpierdolić". Często gdy denerwujemy się mówimy "Rozpierdolę ci tą budę, smerfie" lub "wypierdalaj w kosmos ty manafaka"
Pomimo tego że słowo to jest zakazane, często go używamy nawet w pytaniach np. "odpierdolisz się?" lub w pytaniu retorycznym "Czy naprawdę spierdoliłeś się z tej skarpy jak srałeś?". Podczas przemówień można mówić również "a jak się nie podoba to spierdalać" lub do rytmu polskiego hip hopu "trililili tralalala kto nie tańczy niech spierdala". Jak sami widzicie, nasz język byłby ubogi bez takich słów i nie dałoby się nawet wyrażać uczuć ("pójdźmy do mnie i pierdolmy się całą noc jak świnki").Dlatego szanujmy polską tradycję i nie bierzmy przykładu z telewizji !! Niech spierdalają....


Słowo spierdalać lubi występować w parze ze słowem ''kurwa''. Podobnie jak słowo kurwa, tak i słowo spierdalać uważane jest za wulgarne i zakazane jest w użytku publicznym. Słowo to wywodzi się w linii prostej od słowa pierdoła. Spierdolić to nic innego jak wykonać coś w sposób godny pierdoły, czyli źle. Słowo pierdoła nie jest zakazane.


Na drodze powyższego wyjaśnienia stwierdzamy zatem, że to właśnie magiczne i wieloznaczne słowo jest jednym z przykładnych absurdów języka polskiego i dziwnych naleciałości pseudokulturalnych wywodzących się od marginalnej części społeczeństwa.


== Typy spierdalania ==
* '''Przed [[rasizm|rasistami]]''' – aktualnie najczęściej występuje wtedy, kiedy jeden kolorowy człowiek wyjmie z kieszeni wyrzutnię rakiet i zacznie strzelać do białasów. Gdy skończy mu się amunicja, rasista wyciąga nóż bądź pistolet i jest możliwe spierdalanie przed nim.
* '''Przed [[dresiarz]]ami''' – zazwyczaj występuje w celu uniknięcia tzw. [[wpierdol]]u lub po jego pierwszej fazie. Wyjątkowe są sytuacje, kiedy przystankers chce wyłudzić od nas telefon komórkowy przy wsiadaniu do autobusu.
* '''Przed [[matka|matką]]''' – zazwyczaj po wypiciu „nieco za dużo” wódki lub taniego substytutu znanego pod tajemniczą nazwą „płyn do mycia naczyń”.
* '''Przed [[śmierć|śmiercią]]''' – występuje nadzwyczaj często z wyjątkiem ortodoksyjnych ateistów.
* '''Przed [[Stany Zjednoczone Ameryki|USA]]''' – nadzwyczaj częste i codzienne spierdalanie, powodowane ucieczką przed Hollywood, [[Barack Obama|Barackiem Oh-Mama]] lub ogólnie wszelkim kapitalizmem.
* '''Ze [[szkoła|szkoły]]''' – w przypadku trudnego bądź nieoczekiwanego sprawdzianu.
* '''Przed [[policja|policją]]''' – w celu uniknięcia spisania.
* '''Przed [[Kontroler biletów|kanarami]]''' – w celu uniknięcia mandatu.
* '''W podskokach''' – najszybsza znana i skatalogowana forma spierdalania.


== Zobacz też ==


==Zobacz też==
{{słownik||unikać}}
* [[Wujek Staszek]]
* [[Wujek Staszek]]
* [[kurwa]]
* [[Kurwa (słowo)|kurwa]]
* [[jebać]]

* [[pierdolenie]]
==Linki zewnętrzne==
* [[dupa]]
* [http://spierdalaj.org/ Spierdalaj.org]
* [http://www.spieprzajdziadu.com Spieprzajdziadu.com]

{{stubjez}}

[[Kategoria:Język polski]]


[[Kategoria:Wulgaryzmy]]
{{ok}}

Aktualna wersja na dzień 10:07, 26 paź 2024

Uwaga: W dalszej części znajdują się słowa powszechnie uznane za wulgarne!
Jeżeli nie jesteś pełnoletni lub Cię to razi – zajmij się czymś typowym dla nastolatków, np. oglądaniem stron z gołymi babami!
Weź spierdalaj!

Spierdalaj – potoczne polskie słowo używane jako kurwa odsyłacz, będący przeciwieństwem wołacza. Stosowane, gdy rozmówca nie reaguje na zwroty grzecznościowe Panie, idź pan sobie!, Panie, odczep się pan!, Panie, idź pan w chuj! lub Spieprzaj, dziadu!

Minister Pracy i Opieki Społecznej Jolanta Fedak użyła tego zwrotu w konwersacji ze Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim podczas posiedzenia Rady Ministrów w czasie powitalnej wymiany grzeczności między zebranymi. Minister Sawicki zinterpretował „spierdalaj” Minister Fedak, jako „gwałtowną prośbę o szybkie oddalenie się w nieustalonym kierunku”. Można przyjąć to określenie jako definicję.

Bezokolicznik utworzony od tego słowa („spierdalać”), znaczy dokładnie to samo co „uciekać”, ale jego znaczenie jest bardziej dobitne. Na hasło Uciekać! wszyscy rozglądają się i zastanawiają Co się staO?, natomiast na hasło Spierdalamy! wszyscy zaczynają… spierdalać.

Słowo spierdalać lubi występować w parze ze słowem kurwa. Podobnie jak słowo kurwa, tak i słowo spierdalać uważane jest za wulgarne i zakazane jest w użytku publicznym. Słowo to wywodzi się w linii prostej od słowa pierdoła. Spierdolić to nic innego jak wykonać coś w sposób godny pierdoły, czyli źle. Słowo pierdoła nie jest zakazane.

Na drodze powyższego wyjaśnienia stwierdzamy zatem, że to właśnie magiczne i wieloznaczne słowo jest jednym z przykładnych absurdów języka polskiego i dziwnych naleciałości pseudokulturalnych wywodzących się od marginalnej części społeczeństwa.

Typy spierdalania[edytuj • edytuj kod]

  • Przed rasistami – aktualnie najczęściej występuje wtedy, kiedy jeden kolorowy człowiek wyjmie z kieszeni wyrzutnię rakiet i zacznie strzelać do białasów. Gdy skończy mu się amunicja, rasista wyciąga nóż bądź pistolet i jest możliwe spierdalanie przed nim.
  • Przed dresiarzami – zazwyczaj występuje w celu uniknięcia tzw. wpierdolu lub po jego pierwszej fazie. Wyjątkowe są sytuacje, kiedy przystankers chce wyłudzić od nas telefon komórkowy przy wsiadaniu do autobusu.
  • Przed matką – zazwyczaj po wypiciu „nieco za dużo” wódki lub taniego substytutu znanego pod tajemniczą nazwą „płyn do mycia naczyń”.
  • Przed śmiercią – występuje nadzwyczaj często z wyjątkiem ortodoksyjnych ateistów.
  • Przed USA – nadzwyczaj częste i codzienne spierdalanie, powodowane ucieczką przed Hollywood, Barackiem Oh-Mama lub ogólnie wszelkim kapitalizmem.
  • Ze szkoły – w przypadku trudnego bądź nieoczekiwanego sprawdzianu.
  • Przed policją – w celu uniknięcia spisania.
  • Przed kanarami – w celu uniknięcia mandatu.
  • W podskokach – najszybsza znana i skatalogowana forma spierdalania.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]