Spierdalaj

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uwaga: W dalszej części znajdują się słowa powszechnie uznane za wulgarne!
Jeżeli nie jesteś pełnoletni lub Cię to razi – zajmij się czymś typowym dla nastolatków, np. oglądaniem stron z gołymi babami!
Weź spierdalaj!

Spierdalaj – potoczne polskie słowo używane jako kurwa odsyłacz, będący przeciwieństwem wołacza. Stosowane, gdy rozmówca nie reaguje na zwroty grzecznościowe Panie, idź pan sobie!, Panie, odczep się pan!, Panie, idź pan w chuj! lub Spieprzaj, dziadu!

Minister Pracy i Opieki Społecznej Jolanta Fedak użyła tego zwrotu w konwersacji ze swym kolegą Markiem Sawickim Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas posiedzenia Rady Ministrów w czasie powitalnej wymiany grzeczności między zebranymi. Minister Sawicki zinterpretował „spierdalaj” Minister Fedak, jako „gwałtowną prośbę o szybkie oddalenie się w nieustalonym kierunku”. Można przyjąć to określenie jako definicję.

Bezokolicznik utworzony od tego słowa („spierdalać”), znaczy dokładnie to samo co „uciekać”, ale jego znaczenie jest bardziej dobitne. Na hasło Uciekać! wszyscy rozglądają się i zastanawiają Co się staO?, natomiast na hasło Spierdalamy! wszyscy zaczynają… spierdalać.

Słowo spierdalać lubi występować w parze ze słowem kurwa. Podobnie jak słowo kurwa, tak i słowo spierdalać uważane jest za wulgarne i zakazane jest w użytku publicznym. Słowo to wywodzi się w linii prostej od słowa pierdoła. Spierdolić to nic innego jak wykonać coś w sposób godny pierdoły, czyli źle. Słowo pierdoła nie jest zakazane.

Na drodze powyższego wyjaśnienia stwierdzamy zatem, że to właśnie magiczne i wieloznaczne słowo jest jednym z przykładnych absurdów języka polskiego i dziwnych naleciałości pseudokulturalnych wywodzących się od marginalnej części społeczeństwa.

Typy spierdalania[edytuj • edytuj kod]

  • Przed rasistami – aktualnie najczęściej występuje wtedy, kiedy jeden kolorowy człowiek wyjmie z kieszeni wyrzutnię rakiet i zacznie strzelać do białasów. Gdy skończy mu się amunicja, rasista wyciąga nóż bądź pistolet i jest możliwe spierdalanie przed nim.
  • Przed dresiarzami – zazwyczaj występuje w celu uniknięcia tzw. wpierdolu lub po jego pierwszej fazie. Wyjątkowe są sytuacje, kiedy przystankers chce wyłudzić od nas telefon komórkowy przy wsiadaniu do autobusu.
  • Przed matką – zazwyczaj po wypiciu „nieco za dużo” wódki lub taniego substytutu znanego pod tajemniczą nazwą „płyn do mycia naczyń”.
  • Przed śmiercią – występuje nadzwyczaj często z wyjątkiem ortodoksyjnych ateistów.
  • Przed USA – nadzwyczaj częste i codzienne spierdalanie, powodowane ucieczką przed Hollywood, Barackiem Oh-Mama lub ogólnie wszelkim kapitalizmem.
  • Ze szkoły – w przypadku trudnego bądź nieoczekiwanego sprawdzianu.
  • Przed policją – w celu uniknięcia spisania.
  • Przed kanarami – w celu uniknięcia mandatu.
  • W podskokach – najszybsza znana i skatalogowana forma spierdalania.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]