Kębłowo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(nowa strona)
Znacznik: edytor źródłowy
 
Znacznik: edytor źródłowy
Linia 1: Linia 1:
{{Cytat2|A bŭo Kymbłów to miastym kiedyź bół!|20px|20px|Główna przyczyna patriotyzmu mieszkańców '''Kębłowa'''}}
{{Cytat2|A bŭo Kymbłów to miastym pierwy bół!|20px|20px|Główna przyczyna patriotyzmu mieszkańców '''Kębłowa'''}}
{{Cytat2|A bŭo bez Kymbłów tŭe przódowni ji bana jeżdżaa!|20px|20px|Druga przyczyna patriotyzmu mieszkańców '''Kębłowa'''}}
{{Cytat2|A bŭo bez Kymbłów tŭe przódowni ji bana jeżdżaa!|20px|20px|Druga przyczyna patriotyzmu mieszkańców '''Kębłowa'''}}




'''<del>Kłębowo</del> <del>Kybłowo</del> <del>Kębłówo</del><del>Kębłów</del> <del>Kłebewo</del> Kębłowo''' - miejscowość<ref>Ew. można czytać jako "wiocha"</ref> o trudnej do ustalenia i wymówienia nazwie, miejsce zamieszkania ludu ''Kębłowików'', czyli spolszczonych pół-Łużyczan pod wpływami kaszubsko-śląskimi którzy nie chcieli być Niemcami. Najstarsze ''Kębłowiki'' nie potrafią ustalić czy prawdziwa nazwa tej miejscowości to "Kębłowo", "Kymbłów" czy "Kymbłewo". Z uwagi na specyficzne nazewnictwo ciężko dokładnie ustalić położenie Kębłowa. Wiadomo jednak, że leży ono koło Solecka, przy Niwce,
'''<del>Kłębowo</del> <del>Kybłowo</del> <del>Kębłówo</del><del>Kębłów</del> <del>Kłebewo</del> Kębłowo''' - miejscowość<ref>Ew. można czytać jako "wiocha"</ref> o trudnej do ustalenia i wymówienia nazwie, będąca miejscem zamieszkania ludu ''Kębłowików'', czyli spolszczonych pół-Łużyczan pod wpływami kaszubsko-śląskimi którzy nie chcieli być Niemcami. Najstarsze ''Kębłowiki'' nie potrafią ustalić czy prawdziwa nazwa tej miejscowości to "Kębłowo", "Kymbłów" czy "Kymbłewo". Z uwagi na specyficzne nazewnictwo ciężko dokładnie ustalić położenie Kębłowa. Wiadomo jednak, że leży ono koło ''Solecka'', przy ''Niwce'', a obok jest ''Smug'' i ''Świńsko Górka''.


==Co o jeszcze Kębłowie wiadomo==


O Kębłowie wiadomo zwłaszcza to co było w tak zwanym ''"przódowni"''. ''Przódowni'' jest to wyrażenie w języku ''Kębłowików'' oznaczające czas będący ''downi'' albo bardziej w przód. Zatem wiadomo głównie, że przódowni to w Kębłowie na dudach grali, na koźle grali, a jak trzeba było to i na kozie grali jak kozła zabrakło<ref>Jak się kopnie to z grubsza jakąś melodię zabeczy.</ref>.
Wiadomo także, że kiedyś w Kębłowie były tak zwane ''wŭedyj''. Najstarsze Kębłowiki twierdzą, że ''wŭodyj'' były wszędzie ''doobkoła'', a tam, gdzie ich teraz nie ma było jezioro i mostek. Jednak dzięki wyjątkowemu położeniu, pomimo tak wielkiej zawartości H2O wokół nie przeszkadzało to tej miejscowości płonąć bez mała 4 czy 5 razy.


===Pochodzenie Kębłowa===


==Przypisy==


<references/>
<references/>

[[Kategoria:Gmina Wolsztyn]]

Wersja z 17:52, 21 sty 2016



Cquote2.svg

A bŭo Kymbłów to miastym pierwy bół!
Cquote2.svg

— Główna przyczyna patriotyzmu mieszkańców Kębłowa



Cquote2.svg

A bŭo bez Kymbłów tŭe przódowni ji bana jeżdżaa!
Cquote2.svg

— Druga przyczyna patriotyzmu mieszkańców Kębłowa


Kłębowo Kybłowo KębłówoKębłów Kłebewo Kębłowo - miejscowość[1] o trudnej do ustalenia i wymówienia nazwie, będąca miejscem zamieszkania ludu Kębłowików, czyli spolszczonych pół-Łużyczan pod wpływami kaszubsko-śląskimi którzy nie chcieli być Niemcami. Najstarsze Kębłowiki nie potrafią ustalić czy prawdziwa nazwa tej miejscowości to "Kębłowo", "Kymbłów" czy "Kymbłewo". Z uwagi na specyficzne nazewnictwo ciężko dokładnie ustalić położenie Kębłowa. Wiadomo jednak, że leży ono koło Solecka, przy Niwce, a obok jest Smug i Świńsko Górka.

Co o jeszcze Kębłowie wiadomo

O Kębłowie wiadomo zwłaszcza to co było w tak zwanym "przódowni". Przódowni jest to wyrażenie w języku Kębłowików oznaczające czas będący downi albo bardziej w przód. Zatem wiadomo głównie, że przódowni to w Kębłowie na dudach grali, na koźle grali, a jak trzeba było to i na kozie grali jak kozła zabrakło[2]. Wiadomo także, że kiedyś w Kębłowie były tak zwane wŭedyj. Najstarsze Kębłowiki twierdzą, że wŭodyj były wszędzie doobkoła, a tam, gdzie ich teraz nie ma było jezioro i mostek. Jednak dzięki wyjątkowemu położeniu, pomimo tak wielkiej zawartości H2O wokół nie przeszkadzało to tej miejscowości płonąć bez mała 4 czy 5 razy.

Pochodzenie Kębłowa

Przypisy

  1. Ew. można czytać jako "wiocha"
  2. Jak się kopnie to z grubsza jakąś melodię zabeczy.