Koń: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:Koń w galopie.gif|thumb|right|200px|Koń w galopie]]
{{redakcja|strukturyzacja}}
'''Koń''' – jaki jest, każdy widzi, nieparzystokopytny ssak z rodziny koniowatych. Udomowiony w [[Mezopotamia|Mezopotamii]]. W łagodniejszej wersji konie są używane w [[rolnictwo|rolnictwie]] oraz przez totalnie honorowych wojaków na oficjalnych pokazach siły [[Wojsko Polskie|Wojska Polskiego]]. Tak żeby pokazać zaawansowanie technologiczne [[Polska|Polski]].
{{czyszczenie}}


== Pokarm ==
'''Koń''' – jaki jest, każdy widzi. W łagodniejszej wersji konie są używane w [[rolnictwo|rolnictwie]] oraz przez totalnie honorowych wojaków na oficjalnych pokazach siły [[Wojsko Polskie|Wojska Polskiego]]. Tak żeby pokazać zaawansowanie technologiczne IV Rzeszy Pospolitej.
Konie często błędnie kojarzą się z [[penis|członkami męskimi]].


Owies. Uwaga, może po nim robić kupę na ulicach.
==Wzory==
{{stubsek}}

== Wzory ==
* Na obliczenie wysokości konia rodzinnego: (2 nogi prawe)² + (przednia noga lewa*tylnia noga prawa)² = (wysokość konia)²
* Na obliczenie wysokości konia rodzinnego: (2 nogi prawe)² + (przednia noga lewa*tylnia noga prawa)² = (wysokość konia)²
* Na obliczenie liczby [[noga|nóg]] konia: <math>2 prawe + 2 lewe + 2 przednie + 2 tylnie + 4 narozne = 12</math>
* Na obliczenie liczby [[noga|nóg]] konia: <math>2 prawe + 2 lewe + 2 przednie + 2 tylnie + 4 narozne = 12</math>
Linia 11: Linia 13:
* Jak wyliczyć centaura przy pomocy konia? Koń = koza + lew. Centaur = człowiek + koń. wstawiamy pierwsze równanie do drugiego i wychodzi: centaur = człowiek + koza + lew.
* Jak wyliczyć centaura przy pomocy konia? Koń = koza + lew. Centaur = człowiek + koń. wstawiamy pierwsze równanie do drugiego i wychodzi: centaur = człowiek + koza + lew.


==Koń, prawdziwa historia==
== Zdjęcia ==
'''Koń''' – nieparzystokopytny ssak z rodziny koniowatych. Udomowiony w Mezopotamii. Koń odgrywa bardzo ważna rolę w życiu współczesnego człowieka. Powstało wiele wariacji na temat konia: walenie konia (stosowanie w przypadku, gdy koń wszedł w posiadanie dwóch lub więcej waleni), końbinerki (przydatne narzędzie do końbinowania), końtener (pojemnik do przewożenia koni) czy też końserwa (przysmak z konia). Za wzór nowoczesności i elegancji uznany został przystosowany do lotów transatlantyckich z zawrotną prędkością Końcord.

Bardzo przydatny w życiu codziennym jest końdom (środek antykońcepcyjny stosowany docipnie bądź napenisowo), jednak w związku z podpisaniem końkordatu są pewne nieścisłości na linii politycy Watykanu – polscy koństytucjonaliści, jeśli chodzi o dopuszczenie końdoma do publicznej sprzedaży. Końclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel w pełni jednak popiera końtynuowanie polskiej polityki spokojnej końwersacji na temat spornych punktów w wyżej wymienionym dokumencie. Okazało się jednak, że grupka w miarę końpetentnych przeciwników końdomów końspirując w podziemiu postanowiła całkońwicie zlikwidować istniejący, w ich mniemaniu, problem. Końpletnie zaburzyło to proces szybkiego kończenia końfliktu, jednak w końcu udało się osiągnąć porozumienie i dojść do sensownej końkluzji.

Koń bardzo głęboko zakorzenił się w naszej mowie ojczystej. Odmiana czasownika to koniugacja. Mówimy do kogoś „chyba z konia spadłeś” gdy tenże jegomość zabłyśnie jakimś nieco mniej inteligentnym pomysłem. Znane jest też powiedzenie „koń by się uśmiał” stosowane przeważnie przez osobniki płci żeńskiej w momencie, gdy mężczyzna opowie seksistwoski dowcip. Niesamowitą popularność zyskuję również zwrot „darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby”, który najczęściej można usłyszeć w momencie zadania pytania „panie doktorze, a mógłbym te 3.0 na 3.5 poprawić?”. „Mieć dzień konia” natomiast, to zwrot stosowany dnia, którego możesz wypić więcej alkoholu niż ważysz. Nieco mniej znane są słowa Michała Żebrowskiego z filmu Ogniem i Mieczem „Rędzian, masz konia z rzędem” i tak w zasadzie to do tej pory nie wiadomo o co mu wtedy chodziło. Wiadomo natomiast, że przystojny Michałek ma końskie zęby, co potwierdza następujące zdjęcie: [http://e.egoisci.pl/eg983/c21f1193000d4e1745636cd5/ zęby Michałka].

W sejmie V kadencji, podczas pierwszego czytania, partie lewicowe zgłosiły 14,846 poprawek do projektu ustawy Ligi Polskich Rodzin, która miała całkowicie zakazać używania zwrotu „Koń jaki jest, każdy widzi” ze względu na aparycje ówczesnego ministra edukacji. Głównym kontrargumentem był zwrot „każdy konia widzi inaczej”. Niezastąpione w życiu codziennym jest należące do klasyki polskiej części Internetu przysłowie „koniowi pan to tłumacz”.

Koń odbił również duże piętno na polskiej sztuce współczesnej i nie tylko. Flagową piosenką Urszuli Kasprzyk jest „Konik na biegunach”, a zespół pieśni i tańca Big Cyc w ostatniej chwili zmienił tytuł piosenki „Facet jest koniem” na „Facet to świnia”. Za tą zmianą poszła oczywiście zmiana tekstu co spowodowało, że cała płyta okazała się klapą finansową. Po tej głośnej medialnej wpadce wokalista zespołu Skiba co tydzień na kolanach odbywa pielgrzymkę do stadniny na wrocławskich Partynicach. Redaktorzy Tomasz Sekielski i Andrzej Morozwski w swoim politycznym talk-show „Teraz Konie!” okrzyknęli ten skandal jako „Końgate” i ustanowili dzień 12. czerwca Świętem Konia. Telewizja TVN co roku serwuje tego dnia klasykę szklanego ekranu „Koń, który mówi” oraz przebój kinowy lat osiemdziesiątych zatytułowany „NieKOŃcząca się opowieść”. TVP1 natomiast w ten dzień emituje powtórki programu „Pegaz”, gdzie logiem jest uskrzydlony koń – pierwowzór Końcorda.

Pozostając przy sztuce…„Pędzą konie po betonie, w szarej mgle…” grała nam Golec Uorkiestra i tylko z sobie znanych względów wycofała się z udziału z konkursu Eurowizji ustępując miejsca Ivanowi i Delfinowi, co uniemożliwiło skuteczną walkę naszego narodu z Greczynką o końskim łbie Eleną Paparizou.

Koń opanował już chyba wszystkie dziedziny naszego życia. Dzięki koniowi mechanicznemu ustalono podstawową jednostkę mocy układu SI jakim jest 1 wat. Otrzymano ja poprzez podzielenie jednego konia mechanicznego na 736. Dopiero niedawno grupie historyków udało się ustalić dlaczego akurat przez tę liczbę. Otóż podczas pewnej suto zakrapianej alkoholem imprezy poirytowany brytyjski wynalazca James Watt odbył bardzo ważny w historii jednostek SI dialog ze swoim asystentem:
- Denerwuje mnie ten koń mechaniczny, nie daje sobie rady z przeliczaniem na Jule na sekundę – wybełkotał Watt.
- Od tego masz mnie drogi Jamesie – rzekł nieśmiało asystent głaszcząc Watta po kolanie.
- Nie gadaj mi tu glupot! Podaj mi 3 cyfry! – krzyknął zapijaczonym głosem wynalazca i złowrogo spojrzał na asystenta.
- Ale moge tak? - z lekkim przerażeniem zająknął się asystent.
- Cyfry!!! Interesują mnie cyfry!!! - wrzeszczał wniebogłosy James.
- 7, 3, 6 – bez namysłu odpowiedział zuchwały młodzian.
Wtedy wszystko stało się jasne. Poprzez podzielenie jednego konia mechanicznego przez 736 James Watt uzyskał jednostkę mocy, która później została nazwana jego nazwiskiem.

Podobnie jest z produktami spożywczymi. W tej materii koń również nie ma sobie równych. Nie ma imprezy bez paluszków Lajkonika. Doszło już nawet do tego, że jedna z austriackich firm wypuściła podróbkę napoju energetyzującego PowerHorse o nazwie RedBull. Wywołało to fale protestów miłośników konia na całym świecie, jednak Organizacja Koniów Zjednoczonych załagodziła spór.

Inne fakty konia:

* wizerunek konia wykorzystuje również w swoim logo mało znana włoska firemka Ferrari;
* świat nauki natomiast zna takie terminy jak konik polny i konik morski;
* bardzo upierdliwa potrafi być końska mucha;
* koń trojański – najsprytniejszy spośród koni;


==Zdjęcia==
<gallery>
<gallery>
Grafika:Koniki.jpg|Reklama wyborcza byłego [[Roman Giertych|Ministra Edukacji Narodowej]]
Grafika:Koniki.jpg|Reklama wyborcza byłego [[Roman Giertych|Ministra Edukacji Narodowej]]
Grafika:koń.jpg|Koń bez konia
Grafika:koń.jpg|Koń bez konia
Grafika:Koń w galopie.gif|A tu – koń bez konia w kłusie
</gallery>
</gallery>



Wersja z 18:03, 26 lip 2008

Koń w galopie

Koń – jaki jest, każdy widzi, nieparzystokopytny ssak z rodziny koniowatych. Udomowiony w Mezopotamii. W łagodniejszej wersji konie są używane w rolnictwie oraz przez totalnie honorowych wojaków na oficjalnych pokazach siły Wojska Polskiego. Tak żeby pokazać zaawansowanie technologiczne Polski.

Pokarm

Owies. Uwaga, może po nim robić kupę na ulicach. Szablon:Stubsek

Wzory

  • Na obliczenie wysokości konia rodzinnego: (2 nogi prawe)² + (przednia noga lewa*tylnia noga prawa)² = (wysokość konia)²
  • Na obliczenie liczby nóg konia:
  • Na obliczenie liczby koni, gdy znana jest liczba nóg:
  • Jak wyliczyć centaura przy pomocy konia? Koń = koza + lew. Centaur = człowiek + koń. wstawiamy pierwsze równanie do drugiego i wychodzi: centaur = człowiek + koza + lew.

Zdjęcia

Szablon:Stubzwi nn:Hest