Liczba zespolona: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(dyna blaster)
Linia 1: Linia 1:
'''Liczba zespolona''' - w [[matematyka|matematyce]] liczba postaci a+bi, inaczej ABI. Czasem, dla zmylenia [[przeciwnik]]a zapisywana jako (d, b) gdzie d (odwrócone "b") = a z wcześniejszego wzoru. Założyć przy tym trzeba, że <math>i=\sqrt{-1}</math>, co oczywiście nie ma sensu na [[zdrowy rozsądek]]. Dlatego też ''i'' nazywana jest ''jednostką urojoną''. Jedynym znanym zastosowaniem liczb zespolonych jest uproszczenie skali ocen w szkołach średnich na przykład zamiast 1 uczeń może powiedzieć że dostał 1+5i czyli tak zwaną szóstkę zespoloną którą można zapisać również jako 2+4i jednakże wartość większa jest zawsze urojona a nauczyciele nierozumiejący teorii nie zapisują jej w dziennikach. W celu usunięcia tej nieścisłości wprowadzono reformę oświaty i „nową maturę”.

=== Historia ===

Liczby zespolone wyznaczone zostały po raz pierwszy przez [[Pitagoras]]a, gdzie <math>\sqrt{-1}</math> miało oznaczać długość boku kwadratu o polu -1. Pitagoras wynalazł ją, gdyż właśnie taki obszar przegrał w karty z kumplem [[Sofokles]]em i musiał jakoś to wytłumaczyć żonie. Źródła nic nie mówią o tym, na ile wymówka ta była skuteczna.

Przez wiele lat nie robiono z nimi nic ciekawego, a jedynie liczono. Dopiero w [[XIX wiek]]u [[student|studenci]] z [[Francja|Francji]] postanowili zorganizować małą [[impreza|imprezę]] pod pretekstem nierównej walki z liczbami zespolonymi. Domagali się ich usunięcia, uznając że są one ''w ogóle nie są przydatne'' i ''tak naprawdę nie istnieją''. Niestety ku udręce przyszłych [[matematyk|matematyków]] protest przegrali.

=== Teorie ===

'''Liczba urojona''' <math>i</math> doczekała się pierwszych "logicznych" wzorów. Według [[menel|polskich matematyków]], liczba <math>i=1</math>. Jak? Oto wzór:
<math>1^4=1</math> Proste, prawda? To dawno już odkryto. Teraz zaczynają się schody.
Jeżeli <math>{-1}=i^2</math>, a <math>{-1}^2={-1}*{-1}=1</math> to w takim wypadku <math>i^4=1</math>. I tak dochodzimy do ostatecznego twierdzenia: <math>1^4=i^4=1</math>. Czyli <math>i=1</math>-jasne?

Teoria nie została do końca potwierdzona, ponieważ naukowiec, który to odkrył, prawdopodobnie wcześniej studiował w praktyce [[teoria stożka|teorie stożka]].


[[Kategoria:Liczby|Zespolona]]

Wersja z 18:59, 6 sie 2009