Oto nowa skórka na Nonsensopedii – lepsza dla dużych monitorów, ładniejsza i spójna z tą na telefonach! Od teraz Nonsensopedia na komputerze wygląda tak, jak na telefonie – sprawdź!

Turgut Özal

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wszystkie twarze Turguta
Özal jako prezydent Turcji
Özal za młodu

Turgut Özal (ur. 13 października 1927 w Malatya, zm. 17 kwietnia 1993 w Ankarze) – prezydent Turcji. Po rządach wojskowych społeczeństwo wybrało[1] rządząca islamsko-prawicowa partia wybrała swojego prezesa na prezydenta. Özal wydawał się powiewem świeżości w tureckim państwie, gdyż był pierwszym prezydentem o kurdyjskim pochodzeniu i pierwszym prezydentem, który nie miał za sobą kariery wojskowej. Niestety jak to z nowościami bywa, nie przyjął się dobrze.

Özal wpadł między innymi na genialny pomysł oddania części terytorium Turcji do Armenii w ramach zadośćuczynienia za ludobójstwo, którego nie było. Ponadto nadał Kurdom prawa ludzi, a cierpliwość społeczna wyczerpała się, gdy zapowiedział zakończenie tureckiej obecności na Cyprze. Miliony Turków wyległy na ulice, domagając się, żeby Özal przeprosił za swoje istnienie, ustąpił że stanowiska i nigdy więcej nie zbliżał się do polityki. Nie ustąpił, więc został otruty trutką na szczury. Wbrew powszechnym oczekiwaniom nie wywołało to puczu wojskowego, gdyż nawet wojskowi mieli już dość Turguta.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Chciałoby się, co?