Dyskusja Nonsensopedia:Ambasada polska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (→‎Reklamy?: +fotka)
M
Linia 1: Linia 1:
== Reklamy? ==
== Reklamy? ==
[[Grafika:Reklamy na wiki.PNG|thumb|Reklamy Google]]
[[Grafika:Reklamy na wiki.PNG|thumb|Reklamy Google]]
Dlaczego tu są reklamy? Zawsze czytałem, że projekty Wiki są wole (również od reklam!). - [[:wikinews:pl:User:Krzysiu Jarzyna|Krzysiu Jarzyna]], 11:10, 15 lip 2006 (UTC)
Dlaczego tu są reklamy? Zawsze czytałem, że projekty Wiki są wolne (również od reklam!). - [[:wikinews:pl:User:Krzysiu Jarzyna|Krzysiu Jarzyna]], 11:10, 15 lip 2006 (UTC)
:Projekty wiki są wolne (open source) w tym sensie, że można w nick partycypować, korzystać z nich i nie być zmuszonym do uiszczania opłaty (adsy można zablokować dość banalnie). Nie są natomiast wolne w tym sensie, że są zwolnione z opłat za serwery, pogotowie techniczne, promocję, konserwację sprzętu, archiwizację danych. W tym sensie każdy projekt open source jest albo finansowany z zewnątrz (przez dotacje – jak Wikipedia, przez adsy – jak Wikia lub ze sprzedaży komercyjnych wersji programów przy jednoczesnej dostępności ich za darmo – jak niektóre odsłony Linuxa), albo finansowany z zewnątrz: płacą za niego uczestnicy. Teraz nic nie ma za darmo. [[Użytkownik:Szoferka|Szoferka]] 13:38, 15 lip 2006 (UTC)

Wersja z 14:38, 15 lip 2006

Reklamy?

Reklamy Google

Dlaczego tu są reklamy? Zawsze czytałem, że projekty Wiki są wolne (również od reklam!). - Krzysiu Jarzyna, 11:10, 15 lip 2006 (UTC)

Projekty wiki są wolne (open source) w tym sensie, że można w nick partycypować, korzystać z nich i nie być zmuszonym do uiszczania opłaty (adsy można zablokować dość banalnie). Nie są natomiast wolne w tym sensie, że są zwolnione z opłat za serwery, pogotowie techniczne, promocję, konserwację sprzętu, archiwizację danych. W tym sensie każdy projekt open source jest albo finansowany z zewnątrz (przez dotacje – jak Wikipedia, przez adsy – jak Wikia lub ze sprzedaży komercyjnych wersji programów przy jednoczesnej dostępności ich za darmo – jak niektóre odsłony Linuxa), albo finansowany z zewnątrz: płacą za niego uczestnicy. Teraz nic nie ma za darmo. Szoferka 13:38, 15 lip 2006 (UTC)