Joy Division: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(EK (wikipedia))
M (Linki)
 
Linia 1: Linia 1:
{{EK|[[Wikipedia]]}} '''Joy Division''' – Brytyjski zespół grający jakże wesołą odmianę Punk rocka ''Post-punk''. Znani z dużej dyskografii, która liczy 27 albumów w tym dwa albumy studyjne, optymistycznych piosenek oraz tanecznych umiejętności wokalisty Iana Curtisa.
'''Joy Division''' – brytyjski [[Zespół muzyczny|zespół]] grający jakże wesołą odmianę [[Punk rock]]a ''Post-punk''. Znani z dużej dyskografii, która liczy 27 albumów w tym dwa albumy studyjne, optymistycznych piosenek oraz tanecznych umiejętności wokalisty [[Ian Curtis|Iana Curtisa]].


== Historia ==
== Historia ==
W 1976, basista New Order Peter Hook oraz gitarzysta i wokalista New Order Bernard Summer przyszli na koncert Sex Pistols, chłopaki pozazdrościli im i stwierdzili że będą grać taką samą muzykę jak oni, na tym samym koncercie spotkali Iana Curtisa, jego wysoki głos i energia doskonale pasowało do bycia wokalistą w punkowym zespole. Postanowili założyć zespół nawet nie przeszkodziło im to ze nie umieli grać na żadnym instrumencie.
W 1976, [[basista]] New Order [[Peter Hook]] oraz gitarzysta i wokalista New Order [[Bernard Summer]] przyszli na koncert [[Sex Pistols]], chłopaki pozazdrościli im i stwierdzili że będą grać taką samą muzykę jak oni. Na tym samym koncercie spotkali Iana Curtisa, jego wysoki [[głos]] i energia doskonale pasowały do bycia wokalistą w punkowym zespole. Postanowili założyć zespół i nawet nie przeszkodziło im to że nie umieli grać na żadnym instrumencie.


Pierwotnie grupa nazywała się ''Warsaw'' (ang. Piła wojenna), ale postanowili zmienić nazwę na ''Joy Division,'' ponieważ członkowie zespołu byli zafascynowani ideologią nazizmu. W 1978 perkusista zmienił imię i nazwisko po raz czwarty na Stephen Morris i w tym samym roku zespół wydało minialbum ''Nothing else matters.''
Pierwotnie grupa nazywała się ''Warsaw''<ref>Na ich cześć [[Warszawa|nazwano jedno miasto w Polsce]]</ref> (ang. Piła wojenna), ale postanowili zmienić nazwę na ''Joy Division,'' ponieważ członkowie zespołu byli zafascynowani ideologią nazizmu. W 1978 [[perkusista]] zmienił imię i nazwisko po raz czwarty na Stephen Morris i w tym samym roku zespół wydał minialbum ''Nothing else matters''.


W 1979 wydali swoją pierwsza studyjną płytę ''Under Pressure''. W maju roku 1980 Ian Curtis popełnił samobójstwo, później wystąpił w teledysku ''Love Will Tear Us Apart'' oraz nagrał i wydał album ''Closer.'' Pozostała trójka założyła zespół ''New Order'' (ang. Nowe zamówienie) którzy wydali piosenkę Blue Monday, i ponoć tez kilka innych utworów i albumów.
W 1979 wydali swoją pierwsza studyjną płytę ''Under Pressure''. W maju roku 1980 Ian Curtis popełnił [[samobójstwo]], później wystąpił w [[teledysk]]u ''Love Will Tear Us Apart'' oraz nagrał i wydał album ''Closer.'' Pozostała trójka założyła zespół ''New Order'' (ang. Nowe zamówienie) którzy wydali piosenkę ''Blue Monday'', i ponoć też kilka innych utworów i albumów.


{{Przypisy}}
== Ciekawostki ==


[[Kategoria:Angielskie zespoły]]
* Zespół był tak bardzo popularny [[Warszawa|że tak nazwali jedno miasto w Polsce]].

Aktualna wersja na dzień 20:32, 13 lut 2023

Joy Division – brytyjski zespół grający jakże wesołą odmianę Punk rocka Post-punk. Znani z dużej dyskografii, która liczy 27 albumów w tym dwa albumy studyjne, optymistycznych piosenek oraz tanecznych umiejętności wokalisty Iana Curtisa.

Historia[edytuj • edytuj kod]

W 1976, basista New Order Peter Hook oraz gitarzysta i wokalista New Order Bernard Summer przyszli na koncert Sex Pistols, chłopaki pozazdrościli im i stwierdzili że będą grać taką samą muzykę jak oni. Na tym samym koncercie spotkali Iana Curtisa, jego wysoki głos i energia doskonale pasowały do bycia wokalistą w punkowym zespole. Postanowili założyć zespół i nawet nie przeszkodziło im to że nie umieli grać na żadnym instrumencie.

Pierwotnie grupa nazywała się Warsaw[1] (ang. Piła wojenna), ale postanowili zmienić nazwę na Joy Division, ponieważ członkowie zespołu byli zafascynowani ideologią nazizmu. W 1978 perkusista zmienił imię i nazwisko po raz czwarty na Stephen Morris i w tym samym roku zespół wydał minialbum Nothing else matters.

W 1979 wydali swoją pierwsza studyjną płytę Under Pressure. W maju roku 1980 Ian Curtis popełnił samobójstwo, później wystąpił w teledysku Love Will Tear Us Apart oraz nagrał i wydał album Closer. Pozostała trójka założyła zespół New Order (ang. Nowe zamówienie) którzy wydali piosenkę Blue Monday, i ponoć też kilka innych utworów i albumów.

Przypisy