Pleonazm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to 95.49.62.82. Autor wycofanej wersji to 83.30.39.100.)
Linia 2: Linia 2:


== Jak rozpoznać? ==
== Jak rozpoznać? ==
Jeśli czytając zdanie, dostajesz nerwicy z powodu nieskładnych i nielogicznych konstrukcji gramatycznych, to prawdopodobnie czytasz pleonazm. Lub przemówienie [[Donald Tusk|Donalda Tuska]].
Jeśli czytając zdanie, dostajesz kurwicy z powodu nieskładnych i nielogicznych konstrukcji gramatycznych, to prawdopodobnie czytasz pleonazm. Lub przemówienie [[Donald Tusk|Donalda Tuska]].


== Przykłady ==
== Przykłady ==

Wersja z 19:43, 19 maj 2009

Pleonazm (z łac. szczotka do butów) – wyrażenie słowne złożone ze słów i masła maślanego. Charakteryzuje się tym, że powtarzają się w nim powtarzające się słowa o takim samym lub identycznym znaczeniu, przez co czytający go czytelnik musi tracić cenne sekundy czasu na czytanie czytanego tekstu, który możnaby treściwie streścić, strzeszczając go w jedym krótkim i treściwym zdaniu.

Jak rozpoznać?

Jeśli czytając zdanie, dostajesz kurwicy z powodu nieskładnych i nielogicznych konstrukcji gramatycznych, to prawdopodobnie czytasz pleonazm. Lub przemówienie Donalda Tuska.

Przykłady

  • godzina czasu (po co dodawać „czasu”?).
  • cofnięcie się do tyłu (a umiesz się cofać do przodu?).
  • głupia blondynka (bo po co dodawać, że głupia?).
  • spadać w dół (a umiesz spadać w górę?)

Kto tego używa?

Politycy, którzy chcą, aby ich wypowiedzi brzmiały mądrze – osiągają oni efekt odwrotny do zamierzonego. Ponadto początkujący Nonsensopedyści, starający się za wszelką cenę wydłużyć artykuł.

Szablon:Stubjez