Całkowanie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to Misiek95. Autor wycofanej wersji to 156.17.18.82.)
(metody)
Linia 2: Linia 2:


Dla treningu policz <math>\int_{13}^{10} 2x \;dx</math>
Dla treningu policz <math>\int_{13}^{10} 2x \;dx</math>

==Metody całkowania==
Nauka całkowania jest głównym zajęciem [[student]]ów pierwszego roku wszystkich ścisłych kierunków. Statystyczny student wyższych lat nie jest w stanie podać definicji całki, ani policzyć powyższego przykładu. Słabszym studentom trudniejsze przykłady śnią się po nocach aż do ukończenia studiów.

Istnieje nieskończenie wiele metod całkowania. Oto kilka najprostszych:
* Całkowanie przez zgadywanie – piszesz dwie strony obliczeń, a na końcu jakiś prawdopodobny wynik. Najczęściej stosowana metoda na egzaminach.
* Całkowanie przez wpisanie do programu w Internecie – wpisujesz do [[Google|Googla]] ''integral'' i dowiadujesz się co powinno wyjść. Przed napisaniem wyniku piszesz dwie strony rachunków. Najczęściej stosowana metoda przy rozwiązywaniu prac domowych.
* Całkowanie przez sprawdzenie w tablicach – metoda podobna do powyższej. Rzadko stosowana ze względu na konieczność posiadania tablic.
* Całkowanie przez udawanie – udajesz, że coś liczysz, a potem spisujesz wynik z tablicy. Najczęściej stosowana metoda na ćwiczeniach z analizy matematycznej na uczelniach wyższych całego świata.
* Całkowanie przez podstawienie – zgadujesz postawienie. Dalej już prościutko.
* Całkowanie przez części – rozwalasz na całkę części. Zazwyczaj nie wychodzi nic prostszego.
* <s>Całkowanie przez skorzystanie z prostego wzoru na całkę iloczynu. </s>



{{stubmat}}
{{stubmat}}

Wersja z 18:04, 21 sie 2009

Całkowanie – działanie polegające na złożeniu funkcji, którą jakiś sadysta zróżniczkował, na powrót do kupy. Całkowaniem zajmują się dobrzy ludzie. Operacją przewrotną do całkowania jest oczywiście różniczkowanie, które rozpindrza funkcję w drobny mak.

Dla treningu policz

Metody całkowania

Nauka całkowania jest głównym zajęciem studentów pierwszego roku wszystkich ścisłych kierunków. Statystyczny student wyższych lat nie jest w stanie podać definicji całki, ani policzyć powyższego przykładu. Słabszym studentom trudniejsze przykłady śnią się po nocach aż do ukończenia studiów.

Istnieje nieskończenie wiele metod całkowania. Oto kilka najprostszych:

  • Całkowanie przez zgadywanie – piszesz dwie strony obliczeń, a na końcu jakiś prawdopodobny wynik. Najczęściej stosowana metoda na egzaminach.
  • Całkowanie przez wpisanie do programu w Internecie – wpisujesz do Googla integral i dowiadujesz się co powinno wyjść. Przed napisaniem wyniku piszesz dwie strony rachunków. Najczęściej stosowana metoda przy rozwiązywaniu prac domowych.
  • Całkowanie przez sprawdzenie w tablicach – metoda podobna do powyższej. Rzadko stosowana ze względu na konieczność posiadania tablic.
  • Całkowanie przez udawanie – udajesz, że coś liczysz, a potem spisujesz wynik z tablicy. Najczęściej stosowana metoda na ćwiczeniach z analizy matematycznej na uczelniach wyższych całego świata.
  • Całkowanie przez podstawienie – zgadujesz postawienie. Dalej już prościutko.
  • Całkowanie przez części – rozwalasz na całkę części. Zazwyczaj nie wychodzi nic prostszego.
  • Całkowanie przez skorzystanie z prostego wzoru na całkę iloczynu.


Szablon:Stubmat