/dev/null: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Anulowano wersję użytkownika 62.108.186.24)
M (obcięte i połączone)
Linia 1: Linia 1:
{{cytat|Tam trafia moja poczta z prośbami o pomoc!|[[Administrator (informatyka)|Administrator]] o '''/dev/null'''}}
{{cytat|Tam trafia moja poczta z prośbami o pomoc!|[[Administrator (informatyka)|Administrator]] o '''/dev/null'''}}


'''/dev/null''' – na systemach [[unix]]owych odpowiednik [[czarna dziura|czarnej dziury]] – wszystko co tam trafia zostaje bezpowrotnie stracone, jednak nie odkryto dla niego odpowiednika [[Promieniowanie Hawkinga|promieniowania Hawkinga]]; jest to tradycyjne miejsce gdzie trafia poczta z prośbami o pomoc, ponieważ '''/dev/null''' można aproksymować jako dysk twardy (/dev/hda) o nieograniczonej pojemności. Jednak w odróżnieniu od tradycyjnych nośników danych (/mnt/floppy) jest on dostepny w trybie tylko do zapisu (write-only). Aby utrzymać przejrzystość, systemy [[Unix]]owe dostarczają przybliżonego interfejsu odczytu – [[:/dev/zero]]. Badania (/usr/bin/badania) wskazują (/var/log/badania), że dla danych losowych ([[:/dev/random]]) błąd statystyczny odczytu (/dev/stdin) jest bardzo bliski [[zero|zeru]], co czyni tę parę urządzeń (<code>''new char*[2]=("/dev/null","/dev/zero")''</code>) idealnym nośnikiem archiwizacyjnym, zwłaszcza w obliczu wysokiej wydajności (ln -s /proc/wydajnosc /dev/null).
'''/dev/null''' – na systemach [[unix]]owych odpowiednik [[czarna dziura|czarnej dziury]] – wszystko co tam trafia zostaje bezpowrotnie stracone, jednak nie odkryto dla niego odpowiednika [[Promieniowanie Hawkinga|promieniowania Hawkinga]].

==Jako dysk twardy==
<code>/dev/null</code> można aproksymować jako dysk twardy o nieograniczonej pojemności. Jednak w odróżnieniu od tradycyjnych nośników danych jest on dostępny w trybie tylko do zapisu (''write-only''). Badania wskazują, że dla danych losowych błąd statystyczny odczytu jest bardzo bliski [[zero|zeru]], co czyni go idealnym nośnikiem archiwizacyjnym, zwłaszcza w obliczu wysokiej wydajności.

==W systemach linuksowych==
Gdy dane wpadają do /dev/null, układają się w dysk akrecyjny, następnie zmieniające się dane promieniują na wszystkie elementy [[komputer|komputera]], dostarczając dodatkowej mocy obliczeniowej.

Gdy system dostaje zadyszki, wystarczy odpowiednim zaklęciem wrzucić do czarnej dziury dowolny plik:

<code>cat plik > /dev/null</code>

Wielu [[Linuksowiec|Linuksiarzy]] znając głębsze tajniki magii potrafi teleportować w pobliże osobliwości programy, które promieniując danymi mogłyby uszkodzić system, np.

<code>ls &> /dev/null</code>


==Zobacz też==
==Zobacz też==
* [[:/dev/user]]
* [[:/dev/user]]
* [[:/dev/zero]]
* [[:/dev/random]]
* [[:/dev/random]]
* [[:/dev/urandom]]
* [[Nihilizm]]
* [[:/dev/drzewo]]
* [[linux/dev/null]]


{{stubinf}}
[[Kategoria:Unix|dev/null]]
[[Kategoria:Unix|dev/null]]

Wersja z 21:14, 11 sty 2010

Tam trafia moja poczta z prośbami o pomoc!

Administrator o /dev/null

/dev/null – na systemach unixowych odpowiednik czarnej dziury – wszystko co tam trafia zostaje bezpowrotnie stracone, jednak nie odkryto dla niego odpowiednika promieniowania Hawkinga.

Jako dysk twardy

/dev/null można aproksymować jako dysk twardy o nieograniczonej pojemności. Jednak w odróżnieniu od tradycyjnych nośników danych jest on dostępny w trybie tylko do zapisu (write-only). Badania wskazują, że dla danych losowych błąd statystyczny odczytu jest bardzo bliski zeru, co czyni go idealnym nośnikiem archiwizacyjnym, zwłaszcza w obliczu wysokiej wydajności.

W systemach linuksowych

Gdy dane wpadają do /dev/null, układają się w dysk akrecyjny, następnie zmieniające się dane promieniują na wszystkie elementy komputera, dostarczając dodatkowej mocy obliczeniowej.

Gdy system dostaje zadyszki, wystarczy odpowiednim zaklęciem wrzucić do czarnej dziury dowolny plik:

cat plik > /dev/null

Wielu Linuksiarzy znając głębsze tajniki magii potrafi teleportować w pobliże osobliwości programy, które promieniując danymi mogłyby uszkodzić system, np.

ls &> /dev/null

Zobacz też

Szablon:Stubinf