Nihilizm

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Możliwe, że ten obrazek tu jest, ale nie wiadomo, czy w ogóle jest, ani czy jego byt ma jakikolwiek sens
Przedstawiciel nihilizmu w XXI wieku
Abstrakcyjne przedstawienie nihilizmu

Nie będzie niczego.

Krzysztof Kononowicz wdrażający w życie nihilizm

– Co tu się dzieje, dzieci?
– Nic, zupełnie nic.
– No to dobrze.

Nihilizm według dzieci z reklamy Nimm 2

mOjE RzYcIe jEsT BeZ SeNsó IdEm sKoCzYć z mOsTó. :(( dO JóTrA.

To wbrew pozorom nie jest nihilizm

Ten cytat może być prawdziwy, ale nie wiadomo, czy w ogóle istnieje, ani czy ma sens.

Nihilizm w praktyce

Nic nie wiesz, Jonie Snow.

Nihilizm w literaturze

Nihilizm – być może nieistniejąca postawa filozoficzna, która neguje istnienie wszystkiego, co wiadome i widzialne, zakładając bezsensowność ich bytów. Charakteryzuje się głównie kwestionowaniem całej zgromadzonej przez ludzkość wiedzy, o ile takowa w ogóle istnieje. Nawet jeśli tak, to niewykluczone, że gromadzenie wiedzy pozbawione jest sensu.

Według nihilizmu, możliwe jest, że żyjesz, ale nie wiadomo, czy nie jest to złudzenie. Nawet jeżeli żyjesz, twój żywot jest zupełnie pozbawiony sensu. Ten artykuł również może nie istnieć. Czytanie go może więc być złudzeniem, a już na pewno nie ma żadnego sensu. A jaki jest sens posiadania sensu? Być może samo posiadanie sensu jest tylko złudzeniem i nie ma sensu? Kochasz rodziców? A skąd wiesz, że to oni są akurat twoimi rodzicami? Skąd pewność, że naprawdę istnieją? Pamiętasz swoje początki? Być może nie bez powodu twoja pamięć sięga gdzieś około trzeciego roku życia. Jaka jest więc pewność, że naprawdę istniejesz? Skąd pewność, jak rozmnażają się ludzie? Widziałeś kiedyś jakiś poród na żywo? Nawet jeśli, skąd wiesz, czy to, co widziałeś, to nie było złudzenie? A wierzysz w kosmos? Jeśli tak, to czy widziałeś go kiedyś na własne oczy? A co, jeżeli jest on tylko złudzeniem i tak naprawdę Ziemia jest tylko czyimś terrarium? A skąd pewność, że Ziemia jest kulista? Widziałeś ją kiedyś w całości? Wiele historii można opowiedzieć tak, żeby inni w nie uwierzyli. Być może Ziemia w ogóle nie istnieje. Co jeżeli wszyscy inni oprócz Ciebie nie istnieją, a Ty jesteś jedynym człowiekiem na świecie? Zastanawiałeś się kiedyś, czy wszystko to, co widzisz, jest prawdziwe? Być może jest to tylko sen, z którego nie możesz się obudzić? Skąd pewność, jak działają oczy? Badałeś je kiedyś? A może jakikolwiek z Twoich znajomych je badał? A co jeżeli profesjonalny sprzęt tak naprawdę nie pokazuje prawdziwego świata i wszyscy inni się mylą?

Nic nie wiesz. A nawet jeśli, to jaki ma to sens?

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Słownik
Zobacz w słowniku:
nihilizm


Blanco.svg Autor tego hasła przestał istnieć zaraz po tym, jak wklepał kilka zdań. A właściwie to nigdy go nie było. Jeśli nie chcesz go zastąpić – nie rozbudowuj go.