Byt

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Uwaga: Niniejszy artykuł opowiada o wszystkim i o niczym. Milczcie przed nim, o wszystkie haśliska!
Klimatyczny obrazek z wszechświatem

Byt – jedwabiście obszerny wyraz w ontologii, rzecz sama w sobie. Mówi o istnieniu jakiegoś czegoś, znaczy on tyle, co wszystko. Zbiór wszystkiego, co jest. Jest po prostu wszystkością i definicją wszystkich cosiów oraz rzeczy. Byt charakteryzuje się tym, że jest wszystkim, i koniec.

Filozofia[edytuj • edytuj kod]

Filozofowie mieli różne zdania na temat bytu, więc pojawiało się wiele teorii na jego temat. Sporo jednak wiedziało, że byt jest, a niebytu – nie ma[1]. Ponoć coś, co jest wszystkim, nie może być niczym. Bo nie istnieje nic, co nie wchodziłoby w zakres pojęcia bytu. Naukowcy wymyślili, że dzieje się tak, gdy od bytu następuje oderwanie od jego cech szczególnych (byt jako byt). My jednak sądzimy, że istnieje – zajmuje przecież miejsce w bazie.

Rozważanie na ten temat, czyli obszernie rozumianą ontologię (metafizykę), wprowadził Arystoteles. Święcie uważał, że byt jest pojęciem niedefiniowalnym, co jest nieprawdą, bo ową definicję właśnie czytasz. Następni później filozofowie zaczęli typować byt i dzielić jego rozumienie powodując bełkot pseudofilozoficzny i niepotrzebny spam. Jedynym najracjonalniejszym podziałem są trzy rozumienia pojęcia, mianowicie:

  1. byt w sensie dystrybutywnym („to”, jakieś coś konkretnie wskazane, np. palcem);
  2. byt w sensie kolektywnym („to”, zbiór wszystkich takich rzeczy wskazanych);
  3. byt jako wszystko („to”, wskazuje na bliżej nieokreśloną wszystkość).


Cała ta filozofia nie ma sensu, bo po dłuższej chwili myślenia można uznać byt za nonsens czy inny niebyt. Jedynym dobrym wyjściem jest wyjście na piwo.

Filozofowie Bytu[edytuj • edytuj kod]

Filozofem, który przede wszystkim wypowiedział się o bycie, był niejaki Parmenides. Powiedział, że byt niniejszym jest. Późniejsi filozofowie z namaszczeniem powtarzali to za Parmenidesem przez kolejne 2000 tysiące lat, kłócąc się przy okazji o jakieś tam szczegóły (nic z tych kłótni nie wyszło), aż przyszedł postmodernizm, który stwierdził, że nie, a filozofia stała się do cna bezmyślna.

Wszystko to, co mieści się w definicji bytu (w skrócie)[edytuj • edytuj kod]

Wszystko to, co bytu nie dotyczy[edytuj • edytuj kod]

Chuck Norris

Przypisy

  1. My też nie wiemy, dlaczego.