Co ma piernik do wiatraka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(po vae poprawiam, haha!)
(cały tekst)
Linia 1: Linia 1:
'''Co ma piernik do wiatraka?''' – jedno z najdurniejszych polskich powiedzeń. Mówiąc "Co ma [[piernik]] do [[wiatrak]]a?" ma się na myśli, że jakieś dwie rzeczy bądź sytuacje nie mają nic ze sobą wspólnego. Problem w tym, że piernik i wiatrak wbrew pozorom mają dużo ze sobą wspólnego. Po pierwsze oba słowa mają po tyle samo liter. Po drugie to jednym z głównych składników pierników jest mąka, którą sie robi ze zboża, a żeby ze zboża zrobić mąkę to trzeba do tego [[młyn]]a. A czym jest napędzany młyn? Oczywiście wiatrakiem. Natomiast po trzecie to...wiatrak może się zawsze kiedyś spierniczyć.
'''Co ma piernik do wiatraka?''' – często spotykamy się z [[przysłowie]]m ''Co ma [[piernik]] do [[wiatrak]]a?'', które ma oznaczać kompletny brak związku pomiędzy dwoma [[rzecz]]ami... '''Ale!'''

Aby mógł powstać piernik, trzeba zmielić [[zboże]]. Jak? Ano, przez [[młyn]], który napędzany jest wiatrakiem. Ale żeby młyn (wiatrak) mógł pracować, trzeba [[człowiek]]a, który by to obsługiwał. A czym się ten człowiek żywi? Ano [[jedzenie]]m, a do grupy jedzenia (pożywienia) należy piernik. Tak oto, wspólnie, czytelniku, który – mam nadzieję – przypadkowo tutaj trafiłeś, zaprzeczyliśmy [[sens]]owi powiedzenia ''co ma piernik do wiatraka?''.

Drugą popularną wersją jest to, że ma tyle samo liter, natomiast trzecią, że wiatrak może się spierniczyć, a piernik się nie zwiatraczy.

Innym argumentem, że piernik do wiatraka coś jednak ma jest teoria bardzo podobna do tej poprzedniej: wiatrak może się wypierniczyć, ale piernik nie może się wywiatraczyć.

Istnieje też pogląd, że piernik ma do wiatraka daleko.

To przypomina jeden z najśmieszniejszych polskich żartów: ''Czym się różni słoń od fortepianu? - Fortepian można zasłonić, ale słonia nie da się zafortepianić...''


[[Kategoria:Przysłowia]]
[[Kategoria:Przysłowia]]

Wersja z 16:01, 6 sie 2010

Co ma piernik do wiatraka? – jedno z najdurniejszych polskich powiedzeń. Mówiąc "Co ma piernik do wiatraka?" ma się na myśli, że jakieś dwie rzeczy bądź sytuacje nie mają nic ze sobą wspólnego. Problem w tym, że piernik i wiatrak wbrew pozorom mają dużo ze sobą wspólnego. Po pierwsze oba słowa mają po tyle samo liter. Po drugie to jednym z głównych składników pierników jest mąka, którą sie robi ze zboża, a żeby ze zboża zrobić mąkę to trzeba do tego młyna. A czym jest napędzany młyn? Oczywiście wiatrakiem. Natomiast po trzecie to...wiatrak może się zawsze kiedyś spierniczyć.