Szybowiec

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „21:59, 15 lut 2017” przez „DasBott (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

Patrz, ten samolot jest chyba zepsuty, bo leci na holu!

Niewtajemniczony obserwator o szybowcu

Szybowiec Samolot – skoro lata to jest to samolot, co nie? (podobnie jak lotnia, motolotnia, paralotnia, sterowiec i helikopter śmigłowiec, głupcze). Maszyna potrzebująca do lotu więcej magii niż samolot z racji tego, że jej konstruktor zapomniał o zbudowaniu silnika.

Dawno, dawno temu

Pierwszy działający szybowiec sklecił Otto Lilienthal z papieru, patyczków i jedwabiu. Zrezygnował z zamontowania silnika z uwagi na to, że parowóz miał słabe właściwości aerodynamiczne i był kurewsko ciężki. Wszelkie mniejsze silniki były za słabe. Polak Czesław Tański usłyszawszy o wyczynach Niemca, zrobił podobny wehikuł, który był równie zajebisty, ale nikogo to nie obchodziło. Zajebistość polskiego szybownictwa trwa do dzisiaj, jednak dalej nikogo to nie obchodzi.

Ogólnie

Szybowiec jest zazwyczaj lekki i ma długie skrzydła. Ma jednak za mało magii, żeby sam latał, więc musi ją pożyczyć od samolotu. Gdy już zostanie wytarmoszony na odpowiednią wysokość, pilot musi korzystać z magii natury. Nie chodzi tu o łapanie wiatru, ale czegoś odwróconego o 90° w górę, czyli pionowe podmuchy termiczne, nazywane przez wtajemniczonych magów termiką. Loty z wykorzystaniem takiej magii mogą trwać nawet osiem godzin (Nonsensopedia prawdę ci powie), więc jeśli nie masz stalowego pęcherza, zalecana jest butelka po Nestea, chyba że jesteś samicą. Termika ma to do siebie, że nie lubi współpracować i lubi się skończyć, gdy jest się 100 km od lotniska, co wiąże się z koniecznością lądowania w polu i udzielenia wykładu ludności tubylczej na temat mechaniki lotu swojego pojazdu. Czasem żeby wystartować szybowcem, trzeba go zepchnąć z górki lub pociągnąć na lince czymś co stoi na drugim końcu lotniska – wyciągarce.


Znak A-34.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny transportu. Rozbuduj go – nie przejedziesz się na tym.