Mircea Eliade

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „20:08, 23 sty 2022” przez „Runab Berkenetz (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

Mircea Eliade (ur. 9 marca 1907 w Bukareszcie, zm. 22 kwietnia 1986 w Chicago) – antropolog i religioznawca z Rumunii. Do dzisiaj nieodzowny gość artykułów o tematyce kulturowej. Jeżeli czytając taki artykuł przestajesz wiedzieć, o co chodzi, to pewny znak, że dwa zdania dalej pojawi się powyższe nazwisko. Być może dlatego na pewnym opiniotwórczym portalu występuje tak często...

Młodość

Podróż do Indii w wieku 21 lat wpłynęła na osobę Mircei poprzez regularną gimnastykę ciała i ducha. Po powrocie nawet były z tego tytułu pewne naukowe osiągnięcia, jednak trochę po trzydziestce, mianowicie po rozpoczęciu drugiej wojny światowej nastąpił przełom.

Skutki faszyzmu

Swego czasu znana była sympatia Mircei do faszystowskiej Żelaznej Gwardii. Za to następowały wykopywania tu i ówdzie, sugerowano nawet wracać do Indii. Po wojnie jednak widać było Mirceę we Francji, we Włoszech, aż w końcu ktoś namówił ludzi za oceanem aby zaprosili religioznawcę do siebie. Jednak nawet emigracja nie przeszkadzała wielkiej korespondencyjnej przyjaźni z Jungiem.

Bogini Matka

No, właśnie. Gdyby wiccanie mieli świętych, niewątpliwie byłoby tam miejsce dla Mircei. Bo Bogini Matka może być wszędzie. W ciemnym zakątku, którego nikt nie odwiedza. W wyrwie po niewybuchu (gdyby wtedy takowe istniały). W szklance wody. (Smacznego!) I to wszystko pomimo tego, co na ten temat sądziłaby skrajna prawica.

Również Zygmunt Freud cieszyłby się, gdyby jeszcze żył. Bo w końcu i on wiedział, że wszystko opiera się na tym, że ktoś jest aktywny, a ktoś pasywny.

Gdzie jeszcze może być Bogini Matka

  • W jaskiniach[1],
  • w dziuplach (zwłaszcza zamieszkanych),
  • w pagórkach (ale tylko, jeśli występują parzyście),
  • w pamiątkach znad morza pełnych muszelek,
  • w Twojej nocnej lampce bez żarówki,
  • w obroży Twojego psa.

Z polskiego punktu widzenia jednym z najważniejszych odkryć jest to opisane tutaj.

Gdzie nie ma Bogini Matki

Wszędzie tam, gdzie jest wyraźnie zaznaczony pojedynczy pion. Czyli wszystko, co stoi, w tym choinka – pomimo tego, że wyrasta z ziemi.

Jak zakłopotać eliadystę

Przedstaw mu wizerunek wysokiej kobiety stojącej o własnych siłach.

Specjalny komentarz do życiorysu Mircei

Mircea Eliade był mężczyzną.

Przypisy

  1. W tym kontekście znaczenie wykonywania malowideł naskalnych wydaje się rozmywać