Śrubokręt
Śrubokręt - narzędzie codziennego użytku o wszechstronnych zastosowaniach. Łamy historii odkrywają istnienie śrubokrętu już w czasach prehistorycznych powołując się na znalezione w Dolinie Muminków rysunki skalne. Na niniejszych śrubokręt jest przedstawiony jako symbol władzy, poważania i plagi próchnicy.
Budowa
Śrubokręt zbudowany jest najczęsciej z metalu i dodatków które umożliwiają jego prawidłowe działanie. Fizjonomicznie jest bliźniaczo podobny do młotka z różnicą w gęstości,masie i stopniu rozgałęzienia wiązań kowalencyjnych( wspomniec należy również o różnicach w rozszczepieniu orbitali d w polu ligandów). Nieśmiertelna czerwona rączka ogromnej częsci wyprodukowanych srubokrętow oznacza ni mniej ni więcej " uwaga żrące". Wniosek z tego taki że śrubokręty w większości pochodzą z północnej Rosji.
Zastosowania
Śrubokręty mają wielorakie (a nawet rakie wielo) zastosowania:
1. Podstawowo do otwierania słoików z ogórkami kiszonymi, molestowania gwoździ i innych przedmiotów gabarytowo odpowiadających gustom śrubokręta
2.W celach towarzystkich , szczególnie u samców w technikach podrywu na mechanika - " Ej , mała , chcesz zobaczy śrubokręta?"
3. Edukacyjnie do survivalowych lekcji pokazowych w szkołach podstawowych i gimnazjach na temat " Tanie wino i sposoby jego konsumpcji"
Ciekawostki
W PRL-owskiej Polsce powstał pomnik śrubokręta który miał nadac krajowi charakteru artystycznego i stworzyc domowy klimat. Wykonany z drewna i stali nierdzewnej został jednak zbojkotowany przez Radę Skupu Metali Kolorowych ze względu na niskie walory konsumpcyjne.