Nonsensopedia:Czym jest stub?
Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Nie mamy tej kwestii sprecyzowanej i stubujemy zazwyczaj po prostu krótkie hasła.
Pytanie otwarte: Czym jest stub? W domyśle: jakie hasła stubujemy, a jakie nie? Szoferka 19:16, 21 maj 2006 (UTC)
- Α Ω Æ o czasie 19:27, 21 maj 2006 (UTC) powiada, że jego zdaniem stub to hasło mające około jeden akapit, któy zwykle jest wstępem do dalszej częsci hasła, a jak wiadomo mamy trójdzielną kompozycję - wstęp, rozwinięcie, zakończenie. Czyli jak dla mnie stub to hasło, które ma tylko wstęp i najwyżej szczątkowe rozwinięcie.
- Zgoda i z tej zgody robi się nowy problem: są hasłą ni to słownikowe, ni to ency, których cały urok w tych trzech czy czterech zdaniach wstępu z puentą, a rozwinięcie i zakończenie będą już w tej sytuacji tylko laniem wody (np. elewacja). Czy mamy je zostawiać tak jak są, przyjmując, że nie powinny wisieć rok i dłużej jako stuby, a że ktoś i tak coś tam dopisze, jeśli na nie trafi i akurat pomyśli mu się, żeby dopisać?
- Hmmm... no też racja, ogólnie to zależy od rodzaju hasła, o niektórych rzeczach trudno napisać dużo... Ogólnie dużo zwykle można napisać o jakiś osobach, tam też możnaby strzelać stuby gdy właśnie nie ma rozwinięcia ani nic, podobnie też jakieś zdarzenia historyczne i cokolwiek doc zego można wymyślić historię powstania tej rzeczy czy coś w ten gust. No to problem główny "czym jest stub" dalej nierozwiązany... Α Ω Æ 19:42, 21 maj 2006 (UTC)
- To może wprowadźmy taką instytucję, żeby oprócz stuba z czasem opisywać w dyskusji, co powinno się znaleźć w haśle, żeby przestało być stubem, czyli stuba dajemy tam, gdzie widzimy szansę, żeby dopisać jakiś ważny aspekt, niekoniecznie samodzielnie.
- Inna rzecz. Są stuby, które w samej swojej krótkiej istocie wyczerpują problem dosyć błyskotliwie. Wtedy nie ma sensu ich stubować na siłę tylko po to, żeby to błyskotliwe ujęcie rozwodnić po to, aby hasło było dłuższe.
- Może przyjmijmy wyznacznik ilościowy? Jeden ekran, plus minus, to już nie stub, jeśli jest dobry? Z kolei jeśli hasło je do skrócenia i przeczyszczenia i widać, że niewiele z niego zostanie, to stubować mimo, że jest długie? Szoferka 19:50, 21 maj 2006 (UTC)
- „Jeden ekran” to nie jest dobry pomysł, bo co innego stanowi jeden ekran u usera, który ma ustawioną rozdzielczość 800×600, a co innego – u takiego, który ma np. 1024×768 albo większą. Moim zdaniem – {{stub}} podlega indywidualnej ocenie, i w żadne reguły nie da się tego ująć. Przecież może być hasło, które ma i wstęp, i rozwinięcie, i zakończenie, a wszystkie te trzy elementy są jednozdaniowe (i beznadziejne), a może też być takie, które ma tylko rozwinięcie, ale za to owo rozwinięcie jest naprawdę dobre, i żadnego wstępu tam nie potrzeba, a cały artykuł jest OK... Pomyślcie jeszcze nad tym :) Telefon 23:35, 21 maj 2006 (UTC)
- Fakt, ale tylko Ty nie masz 1024x768.:> W sytuacji, o której piszesz, gołym okiem najczęściej widać, że temat nie jest wyczerpany, nawet jak struktura hasła jest stylizowana na pełne ujęcie. Do dobrego rozwinięcia można dopisać wstęp i zakończenie.:D Większym problemem są same wstępy, często zresztą silące się na wyczerpanie tematu w dwóch zdaniach. I dalej nic nie wiemy. Szoferka 00:46, 22 maj 2006 (UTC)