Golonka
Szablon:Telitarne, mięsne danie, popularne szczególnie w latach 90. w każdym przydrożnym barze. Golonkę pozyskuje się z nogi prosiaka, którą wiążę się do gotowania, by nie uciekła czasem z garnka. Składa się ona w 20% z mięsa, 30% z kości i 50% ze smalcu. Samo zdrowie!
Specyfika
Niegdyś na golonkę można było wyrywać laski. Lokale gastronomiczne prześcigały się w ilości bilboardów zapraszających do nich na tą jakże wykwintną potrawę. Porcja kosztowała nawet do 40 złotych, lecz mimo to nie brakowało jej amatorów. Sobotni, integracyjny wypad rodziną za miasto na golonkę był wspaniałym podsumowaniem tygodnia. Nawet wegetarianie pozwalali sobie na rozkosz związaną z jedzeniem golonki wtedy, gdy akurat nikt na nich nie patrzył. Obecnie golonka straciła swoją renomę i jest generalnie podstawą diety ludzi, którzy nie przebierają w środkach odżywiania się. Smakosze tacy stawiają głównie na smak, co w rezultacie powoduje chorobę wieńcową, a w najlepszym przypadku miażdżycę. Ich indeksy BMI wahają się w okolicach 40, a średnia długość życia wynosi 48 lat.
Polskość
Golonka, jak na każde, zajebiście tłuste danie przystało, jest specyfikiem kuchni polskiej, a gęba ociekająca golonkowym smalcem świadczy o patriotycznym kultywowaniu polskich tradycji. Kiedy więc ostatni raz jadłeś golonkę? Przypomnij sobie...
Wstyd! Wyłączaj ten komputer i zasuwaj nadrabiać zaległości!