Golonka

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Goloneczka pozdrawia twój cholesterol
Efekty diety golonkowej

Golonkę masz pan, jak Hitler nasz kraj!

Nergal o golonce

Golonka (gwar. golonko) – elitarne mięsne danie popularne szczególnie w latach 90. w każdym przydrożnym barze. Golonkę pozyskuje się z nogi prosiaka, którą wiąże się do gotowania, by nie uciekła czasem z garnka. Składa się ona w 20% z mięsa, 30% z kości i 50% ze smalcu.

Specyfika[edytuj • edytuj kod]

Niegdyś na golonkę można było wyrywać laski. Lokale gastronomiczne prześcigały się w liczbie billboardów zapraszających do nich na tę jakże wykwintną potrawę. Porcja kosztowała nawet do 40 złotych, lecz mimo to nie brakowało jej amatorów. Sobotni integracyjny wypad rodziną za miasto na golonkę był wspaniałym podsumowaniem tygodnia. Nawet wegetarianie pozwalali sobie na rozkosz związaną z jedzeniem golonki wtedy, gdy akurat nikt na nich nie patrzył. Obecnie golonka straciła swoją renomę i jest generalnie podstawą diety ludzi, którzy nie przebierają w środkach odżywiania się. Smakosze tacy stawiają głównie na smak, co w rezultacie powoduje chorobę wieńcową lub, w najlepszym przypadku, miażdżycę. Ich indeksy BMI wahają się w okolicach 40, a średnia długość życia wynosi 48 lat.

Polskość[edytuj • edytuj kod]

Golonka, jak na każde zajebiście tłuste danie przystało, jest specyfikiem kuchni polskiej, a gęba ociekająca golonkowym smalcem świadczy o patriotycznym kultywowaniu polskich tradycji. Kiedy więc ostatni raz jadłeś golonkę? Przypomnij sobie…

Wstyd! Wyłączaj ten komputer i zasuwaj nadrabiać zaległości!

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]