Analfabetyzm

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Analfabetyzm – choroba występująca u ludzi, polegająca na nieumiejętności pisania oraz czytania. Chorobę tę przechodzi w dzieciństwie każdy, jednak podejmując odpowiednią terapię choroba przemija. Terapia ta zazwyczaj nosi dźwięczną nazwę nauka czytania i pisania i przeprowadzana jest zazwyczaj w Szkole podstawowej.

Rodzaje Analfabetyzmu

Analfabetyzm dzieli się na pierwotny i wtórny.

Pierwsza odmiana jest charakterystyczna dla małych dzieci i leczona od najmłodszych lat terapią nauki czytania i pisania, nierzadko przy wykorzystaniu elementarza. Terapia powoduje zanik widocznych sympotmów choroby najpóźniej w wieku lat 7.

Analfabetyzm wtórny pojawia się czasem ok. 15 roku życia, kiedy to młodociany rozpoczyna proces zażywania różnych rodzajów używek, i nic już nie jest go w stanie zmusić do dalszego korzystania z elementarza. Ten rodzaj analfabetyzmu może zostać zatrzymany poprzez niedopuszczenie młodocianych do korzystania z używek.

Charakterystyka

Nieleczony analfabetyzm jest z wiekiem coraz trudniejszy do wyleczenia. Na świecie istnieją obszary, gdzie ludzie chorują na analfabetyzm całe życie. Terapia jest oczywiście skuteczna zawsze, i prawie zawsze (99%) daje pozytywne rezultaty. Czas trwania terapii zależy od wieku i determinacji pacjenta oraz terapeuty.

Historia

Analfabetyzm jako choroba cywilizacyjna nie dotyczy plemion ludów pierwotnych - którzy nie znali pisma i mowy artykułowanej. Owa nieznajomość właśnie nie wywodziła się z choroby, lecz z braku odpowiednich mechanizmów językowo-lingwistycznych. Pierwsze objawy analfabetyzmu obserwowano już ok. 3500 r.p.n.e. - wtedy to już istniały mechanizmy językowo-lingwistyczne, a odsetek ludzi ignorujących te mechanizmy (z powodu choroby) osiągał czasem nawet i 70%.

Pierwszym udokmentowanym przypadkiem analfabetyzmu był Mojżesz - postać, która wyprowadziła Żydów z Egiptu oraz wynalazła 10 przykazań. Właśnie w tych ostatnich tkwi haczyk. Dokumentacja mówi, iż Mojżesz schodząc z góry Synaj niósł dwie tabliczki, dumnie oznajmiając, że ma na nich najważniejsze przykazania ludzkości. Jednak traf chciał, że sam nie wiedział co było na nich napisane, i musiał zwrócić się po pomoc w jego rozszyfrowaniu do jednego z pasterzy. Jakież było jego zdumienie, gdy wspólnie po 6 godzinach odczytywania doszli do "nie cudzołóż"...

Diagnoza

Lekarze pediatrzy i logopedzi (logopedowie) od dawna spierali się w jaki sposób skutecznie wynaleźć metodę diagnozowania analfabetyzmu. W rezultacie powstał bardzo prosty (w działaniu, w istocie jest to skomplikowany test analizujący ludzki umysł na wielu podpłaszczyznach) psychotest, który jest w stanie w 100% zdiagnozować analfabetyzm, i daje się go zastosować u 99,96% ludzi:


Pytanie 1. Czy potrafisz odczytać pytanie 1, i czy potrafiłbyś je zapisać długopisem na kartce papieru w taki sposób, aby ktoś inny mógł je prawidłowo odczytać?

Odpowiedzi: [A] - Tak, [B] - Nie, [C] - Nie wiem.


Podsumuj teraz udzielone odpowiedzi.

Wyniki

  • Większość "A" - nie jesteś analfabetą. Nie masz żadnych problemów z czytaniem i pisaniem. Możesz się nie obawiać, analfabetyzm Cię nie dotyczy i raczej jesteś nań odporny.
  • Większość "B" - jesteś totalnym i całkowitym analfabetą. Przejawiasz zbyt silne trudności w czytaniu i pisaniu aby móc czytać i pisać. Terapia - i to najlepiej jak najwczęśniej podjęta - jest w Twoim przypadku NIEZBĘDNA! Oczywiście nie załamuj się - każdy może żyć z tą chorobą, i oczywście Twoje szanse na całkowite wyleczenie nie są przekreślone.
  • Większość "C" - tym testem nie można określić czy jesteś analfabetą. Przeprowadź test ponownie. Jeśli wynik będzie podobny - należysz do 0,04% populacji dla której niniejszy test nie działa i nie daje miarodajnych rezultatów. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Ciekawostki

  • Analfabetyzm pisane od tyłu to "Mzytebaflana"
  • Współcześni filozofowie spierają się, czy np. Rosjanin nie potrafiący czytać i pisać w języku Japońskim jest analfabetą. Skoro potrafi pisać i czytać po Rosyjsku - to wydaje się że nie.
  • Nie jest znany żaden farmaceutyk leczący tę przypadłość
  • 83% słuchaczy Radia Maryja to analfabeci (wg. OBOK)
  • "Anal Fabetyzm" nie jest pojęciem odnoszącym się do Fabetyzmu Odbytniczego