Mysz komputerowa
Mysz komputerowa – osobnik pokryty izolatorem (warstwą plastiku).
Na ekranie monitora wskazuje północ, południe, wschód i zachód. Mysz przesuwa się za pośrednictwem pracy palców dłoni i przedramienia. Najpierw ruchy te są przetwarzane w mózgu operatora lub opiekuna, po czym są wysyłane do dłoni, a następnie do myszy i na ekran monitora. Kursor na ekranie przesuwa się wektorami oraz krzywymi. Mysz komputerowa występuje na peryferiach komputera (urządzenie peryferyjne). Niegdyś występowała w filmie Domek na prerii. Wyróżnia się takie myszy komputerowe jak:
- z przewodem (pokarmowym),
- bezprzewodowa (jeden z postępów inżynierii genetycznej),
- mysz mechaniczna,
- mysz optyczna.
Mysz mechaniczna
Mysz ta posiada specjalną kulkę zamieszczoną na podwoziu. Usuwa ona wszelki brud z powierzchni biurka - stanowi poważną konkurencję dla środków czyszczących. Kulka ta porusza się za pomocą zminiaturyzowanych rolek papieru toaletowego. Bardziej opiekuńczy domownicy wyposażają swoje pociechy w kuwetę, zwaną również podkładką pod mysz, która przedłuża żywotność myszki nawet do dziesiątek lat.
Mysz optyczna
Mysz optyczna, której jednym z cyklów ewolucji była mysz mechaniczna. Wraz z biegiem czasu, dzięki postępom w inżynierii genetycznej, doszło do jej ewolucji w mysz optyczną (oko uzbrojone). Jej atutem jest laser, który niszczy wszelkie zanieczyszczenia, zabija kosmitów i szkodliwe bakterie z powierzchni biurka.
Płeć myszy komputerowej
Mysz komputerowa z pewnością jest płci żeńskiej, ponieważ mówiąc o myszy powiemy „ta mysz” a nie „ten mysz”. Ponieważ komputer jest płci męskiej, najlepszym wyborem podczas zakupu myszy jest mysz bezprzewodowa, gdyż nie zachodzi bezpośredni kontakt z komputerem.
Sposoby podłączania do komputera
Mysz można podłączyć do komputera poprzez:
- USB – Universal Serial Bus (Uniwersytet Seriali o Busach)
- PS/2 (nie mylić z PlayStation 2)
- Port szorowany