Papier toaletowy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru


Cquote2.svg

Życie jest jak papier toaletowy – długie, szare i do dupy
Cquote2.svg
Podstawowe zastosowanie papieru toaletowego

Papier toaletowy (znany również jako srajtaśma) – obiekt kultu, jeden z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości. Przedmiot służący do oczyszczenia duszy i najbardziej szlachetnej części naszego ciała.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Ten jakże wspaniały i zbawienny dla ludzkości wynalazek był znany już XIV-wiecznym Chińczykom, którzy i tak byli pierwsi ze wszystkim, co najlepsze. Niestety, wtedy papier toaletowy był dostępny wyłącznie dla tyłka władcy[1].

Pierwszy fabryczny papier toaletowy wyprodukowany został w 1857 roku przez firmę Josepha C. Gayetty'ego, a nazwisko Gayetty było nadrukowane na każdym arkuszu. Czyli można sobie było wytrzeć dupę w nazwisko szefa.

W roku 1879 firma Scott Paper Company produkuje pierwszy na świecie papier toaletowy w rolce. To się dopiero nazywa przełom.

Rok 1942 okazuje się kolejnym przełomowym w produkcji papieru toaletowego – w Anglii na półkach sklepów ląduje papier dwuwarstwowy. Nagle część ludzi zaczęła częściej chodzić do toalety.

W 1943 na rynku pojawił się papier toaletowy z wizerunkiem pewnego bliżej nieznanego Austriaka. Nie wiemy, co na to sam zainteresowany, a ci, którzy wiedzieli już dawno zamienili się w popiół.

Jednym z elementów charakterystycznych PRL–owskiego kryzysu były kilometrowe kolejki po papier toaletowy. Był on wówczas towarem wysoko deficytowym, gdyż większość produkcji była zużywana do produkcji parówek, pasztetu drobiowego z jelenia i paprykarza szczecińskiego. Ci, którzy przegrali walkę o miejsce w kolejce, szli kupić ocet. Właśnie wtedy papier toaletowy cieszył się największym kultem i sławą.

1999 – ten rok oznacza cios w przemysł papierniczy – oto Japończycy konstruują toaletę bezpapierową. Niektórzy fani papieru toaletowego jeszcze się nie podnieśli (z kibla oczywiście).Cquote2.svg

Ta historia jest jak papier toaletowy. Powinno się ją rozwijać!
Cquote2.svg

Z braku laku...[edytuj • edytuj kod]

Jak świat długi i szeroki, człowiek czymś musiał zadek podcierać. Ponieważ nie zawsze był to właśnie papier toaletowy, wykorzystywane były gazety, liście, szmaty oraz ręce.

W latach 30. XX wieku niespodziewanie spadła poczytność bijących od 40 lat rekordy sprzedaży katalogów amerykańskiej firmy Sears – stało się tak, ponieważ firma zaczęła ów katalog drukować na błyszczącym papierze, na co skargi przychodziły z całego terenu USA. Koniec końców, w błyszczący papier łatwo się wytrzeć nie było.Cquote2.svg

Teraz ten wasz katalog to się nawet do dupy nie nadaje!
Cquote2.svg

Właśnie tego o swoim wydawnictwie dowiedzieli się przedstawiciele firmy Sears. Nie wiemy, czy wrócili do starego, szorstkiego papieru.

Inne zastosowania papieru toaletowego[edytuj • edytuj kod]

Słownik
Zobacz w słowniku:
papier toaletowy

W latach 199091 papier toaletowy bardzo przydał się amerykańskim żołnierzom podczas wojny w Zatoce Perskiej. Chodziło nie tylko o „ciężkostrawne” wojskowe jedzenie, ale też o to, że czołg można było w kilkunastu takich rolkach zakamuflować. Widać, że w Marines są Polacy...

W USA i Kanadzie papier toaletowy jest często wykorzystywany do przyozdabiania domów ulubionych kolegów. Tak przynajmniej wynika z kreskówek lat 90.

Jeśli nie mamy przy sobie chusteczek, a pewna niechlubna czynność niemal wypompowuje z nas zawartość zatok, papier toaletowy może świetnie zastąpić chusteczkę do nosa.

W niektórych miejscach na świecie (jak np. Australia), samoloty patrolujące wybrzeża używały rolek papieru toaletowego w celu ostrzeżenia plażowiczów o obecności rekinów. Rozwinięcie rolki z lecącego samolotu nie jest żadnym problemem, a rozwinięty papier jest łatwo widoczny z ziemi; i w momencie, gdy spadnie do wody nie spowoduje katastrofy ekologicznej[2].

W 2020 roku na czas pandemii diademwirusa ten papier wartościowy (głównie w Australii) był stosowany jako waluta.

Już cię nie chcę![edytuj • edytuj kod]

Ostatnim problemem z wykorzystaniem papieru toaletowego jest kwestia pozbycia się go. Zazwyczaj po użyciu ląduje w tronie jednak w takich krajach, jak USA, Japonia, Rumunia czy Bułgaria nikt nie był na tyle pomysłowy i rury są zbyt wąskie na papier. Tam używa się specjalnych puszek, w których umieszcza się zużyty papier. Oczywiście, są one bardzo zapachoszczelne.

Galeria[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Ceny papieru były wtedy jeszcze wyższe, niż dziś, a pensje wcale nie większe
  2. Źródło