Poradnik:Jak podróżować autostopem po Norwegii

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 11:41, 19 maj 2008 autorstwa Towarzysz Alchemik (dyskusja • edycje) (Here we go)
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)
Plik:02-06-07 2216.jpg
Stan zakapciomenienia
Plik:DSC00226.JPG
Śmierć z przesytu kapciomeństwa

Kapciomeństwo (kapciomen/a, kapciomenienie się, kapciomech/a) –- nazwa wywodzi się od łacińśkiego kapcius - brak istotnej esencji oraz menus - zagłębienie się w otchłań; w slangu młodzieżowym używane jako czasownik, rzeczownik i przymiotnik odrzeczownikowy; określa stan entropijnej stagnacji, bałaganu, smrodu, chaotycznego czegokolwiek co dzieje się w zwolnionym tempie bądź tempie zerowym, jest raczej degeneracją jakości na rzecz nieprzesortowanej ilości

Plik:IMAGE 008.jpg
Świat oczami kapciomena

Geneza

Ewolucyjnie wykształcenie się czasownika określającego posiadanie czegoś na podobieństwo "kapcia w gębie" - stwierdzenie charakteryzujące stan zaraz po przebudzeniu. W neologizmie "kapciomeństwo" temat kapeć występuje jako symboliczny błogostan w lenistwie.

Historia

Hasło to trafiło do użytku w roku 2006, ocenia się jednak, że mogło powstać jakiś rok wcześniej. Wynalezione przypadkowo przez nieświadomego swego odkrycia Bartka B. z Inowrocławia. Szybko rozprzestrzenione na województwo kujawsko-pomorskie, szczególnie w okolicach miasta Toruń. Również stosowane w społecznościach internetowych.

Warunki objawiania się kapciomeństwa

Jeżeli zaniechane zostało wykonanie jakichkolwiek czynności z braku intencji, inicjatywy bądź inspiracji do ich wykonania. Jeżeli ciągła zmienność i rychłość tych zmian w Naturze została zawieszona nagle w jakimś określonym miejscu, ku uciesze tego określonego kontinuum czasoprzestrzennego. Takie warunki manifestują kapciomeństwo.

Typowe wyrażenia dotyczące kapciomeństwa

  • Ale mam kapciomeństwo w gębie
  • Kapciomen z Ciebie i tyle...
  • Co robimy? Aaa nic nam się nie chce, kapciomenimy się w domu...
  • Ale mnie zakapciomeniło...

Zobacz też

kategoria:językoznawstwo