Zabrze
Ten artykuł tak beznadziejnie zredagowano, że nawet nasz rezolutny szympans w to nie wierzy. A on cierpliwym zwierzęciem jest… Jeżeli nie potrafisz operować widłami ani redagować tekstu, zajrzyj do Kanciapy przed wzięciem się za poprawę. Jeżeli nie potrafisz uzasadnić wstawienia szablonu, nie wstawiaj go. |
Zabrze
Zabrze - nieduże (200 tys. mieszkańców) miasto położone na Górnym śląsku. Do 1922 roku największa wieś w Europie, niektórzy twierdzą, że pozostało tak do dziś. Słynne z klubu Górnik Zabrze, kopalni, browaru Górnośląskiego produkującego piwo SuperPiwosz.
Historia
Historia Zabrza jest długa i zwiła. Dokładnie nie zostało zbadane w którym wieku została założona osada. Z kronik Galla Anonimusa V wynika iż osadę założyli żebracy przepędzeni z dworu cara Rosji Sergieja Brudnego. Z tajnych kronik Galla Anonimusa V wynika również iż na ziemiach dzisiejszego Zabrza znajdowały się akweny wodne w których żyły spokojnie żaby. Pierwsza nazwa osady brzmiała żebrze, następnie żabrze, aż w końcu aby ułatwić sobie wymowę ludność wygnana z dworu Sergieja Brudnego zaczęła mówić Zabrze.
Transport
Do Zabrza można dojechać w różnoraki sposób autobusem, tramwajem, pociągiem, taksówką... Zabrskie autobusy i tramwaje, bardzo dobrze przystosowane są do przewozu osób podczas panujących upałów, po przez zastosowanie nowatorskich rozwiązań chłodzących w pojazdach podczas upałów (czasami w lecie zacina sie ogrzewanie a w zimie klimatyzacja) - autobusy jak i tramwaje są aż za natto przewiewne w dni deszczowe, które przeważają w tym mieście. Dworzec kolejowy, jest jednym z liczniejszych miejsc spotkań młodzieży, którzy zawsze chętnie służą pomocą w odciążeniu nas z zbędnego bagażu, podróżni winni pamiętać o tym aby pod żadnym pozorem nie wsiadać, ani nie wysiadać na drugim peronie.
Edukacja
W Zabrzu znajduje się kilka podstawówek a nawet jakieś z dwa może trzy licea, jednak najbardziej znanym i dziwnym liceum jest szkoła plastyczna. Dojazd tam jest praktycznie niemożliwy. Edukację w III LO w Zabrzu ukończył Dariusz Gnatowski, czyli Arnold Boczek z niszowego serialu Świat według Kiepskich.
Atrakcje
- Rynek Zabrzański - do najciekawszych atrakcji można zaliczyć Rynek Zabrzański, który do dnia dzisiejszego nie został jeszcze odkryty przez naukowców Politechniki Śląskiej.
- Krupniok Arena - odbywają się tam mecze zespołu o nazwie Górnik Zabrze.
- Platan - zwany "sercem Zabrza", duży sklep w centrum miasta gdzie kupują wypindżone lale i gdzie rodzice z dziećmi chodzą na niedzielne spacerki.
- Pętla tramwajowa Lompy, na której notoryczni gapowicze uciekają przed kanarami.
- Dzielnica Rokitnica - spacer z Rokitnicy do centrum Zabrza po przez szczere pola.
- ul. Buchenwaldczyków - bieg z przeszkodami w godzinach wieczornych.
- al. Bohaterów Monte Casino - wzdłuż niej zawsze można dosiąść się do słynących z gościnności Cygan, wystawiających na dwór liczne kanapy i sprzęt grający.
Dzielnice
- Centrum - bardzo uczynni ludzie, zawsze skorzy do pomocy noszenia nie swoich portfeli.
- Biskupice - ludzie pod wpływem alkoholu mawiają iż widzieli biskupa.
- Grzybowice - mieszkańcy tej dzielnicy są dzielnymi zbieraczami grzybków...
- Helenka - z najstarszych powiadań mieszkańców płci męskiej można domniemywać iż nazwa tej dzielnicy pochodzi od frywolnej pani o wdzięcznym imieniu Helena.
- Kończyce - dzielnica słynąca z ferm drobiu.
- Maciejów - główną atrakcją są lasy i pobliskie meliny
- Makoszowy - grasują tam agresywni górnicy wracający z szychty.
- Mikulczyce - jeżeli lub twój samochód nie chce odpalić musisz się tam udać! tamtejsi mechanicy uruchomią go i odjadą nim szybciej niż myślisz!
- Pawłów
- Rokitnica - jedna ulica, same pola ale atrakcje gwarantowane.