Alkoholik
Alkoholik (menel, żul, pijak) – osobnik płci najczęściej męskiej. Organizuje się w skupiska gronkowcopodobne pod sklepem monopolowym.
Menel zazwyczaj posiada wieloletnie doświadczenie, często karierę rozpoczynał jeszcze za czasów PRL-u, ucząc się zawodu picia bimbru ze skarpetek wacka od towarzyszy ze wschodu. Żyje w zgodzie z naturą, a także z aglomeracją miejską. Często można go spotkać, gdy czerpie energię obejmując drzewo, ale także filar dworca lub znak drogowy. Nie znosi zamkniętych przestrzeni, dlatego lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Uwielbia przebywać z ludźmi, dlatego sypia w miejscach publicznych. Najwyższe stężenie alkoholu we krwi osiąga w okolicach wypłaty i renty.
Cechą charakterystyczną jest niewielka stabilność pionowa. Dostrzega się zmiany konformacyjne w konfiguracji przestrzennej menela: najczęściej przejście ze stanu wertykalnego w stan horyzontalny. Pozycja horyzontalna charakteryzuje się zmaksymalizowaniem powierzchni oddziaływania żula z gruntem.
Autobusowy
Śmierdzący z natury, szczerbaty z wyboru, wiatrem czesany, nosi czapkę z napisem „Ford”, „Chicago Bulls” albo „USA”. Zawsze wiezie torby, w których ma ciuchy na zamianę. Zmienia je często, ale nigdy nie pierze. Dużo mówi, przeważnie niezbornie, ale zawsze zdecydowanie. Można go spotkać w każdej, nawet najdziwniejszej części miasta. Zna na pamięć adresy, cenniki i asortyment wszystkich sklepów monopolowych na terenie miasta. Budzi się zazwyczaj o jeden przystanek za daleko,a śpi nawet w beczce po wódce.
Mobilny
Nazywany również piechurem. Najczęściej spotykany na największych osiedlach, w centrum miast. Znakiem rozpoznawczym każdego piechura chwiejny krok i siatka z obijającymi się o siebie butelkami (niekoniecznie pełnymi) po tanich winach lub piwach. Zazwyczaj ma wyznaczoną trasę podróży, choć czasem wtrąci się Izba Wytrzeźwień. Często również twierdzi, ze poznał Cie z daleka, ale po podejściu utrzymuje, ze pomylił Cie z kimś innym i chce pożyczyć 3 złote.
Innym przypadkiem menela mobilnego, jest menel rowerowy. Również mobilny - jak ten internet. Niekoniecznie na trzeźwo, gna na swoim pojeździe, przed siebie, na najbliższy przystanek autobusowy, tylko po to aby odzyskać równowagę (trwa to czasami 8 - 12 godzin) i znów ruszyć na podbój monopolowego. Czasami menel na ramie swego roweru taszczy puszki po piwach, lub butelki do skupu, aby mieć za co realizować swe marzenia...
Artysta
Ten gatunek meneli spotykamy najczęściej w centrach rozrywkowych, handlowych, ogólno-miejskich, bądź na obrzeżach festiwali muzycznych. Cechy morfologiczne nie różnią się specjalnie od cech innych gatunków meneli: znalezione ciuchy, brak sprecyzowanych zasad higieny, odporność na System. Baza koncertowa takiego żula zostaje wybrana podług zmyślnie opracowanej taktyki przekładającej się na zyski z artystycznej działalności menelskiej. Wyróżniamy dwa typy menela artysty: z przeszłością artysty oraz z przeszłością menela. Tych, którzy posiadają przeszłość artysty często charakteryzuje brak talentu muzycznego, ekwipunek instrumentalny (np. futerał do zbierania drobnych) oraz parę historyjek autobiograficznych. Menel artysta z przeszłością menela jest człowiekiem natchnionym - co czyni go Artystą. Zaciemnienie umysłu, jak nowoczesny szaman, wykorzystuje do iluminacji i przepływu inspiracji. Częstotliwość oraz siła jego inspiracji jest wprost proporcjonalna do stanu odurzenia.
Ogólnoławkowy
Ten typ menela jest-zdaniem żulologów- najczęściej spotykanym menelem. Ogólnie siedzi na ławce, murku. Ubiór w zimę: Fioletowo czarna kurtka uwalona smarem, polarowe podarte spodnie, wełniana czapka z pomponem. Ubranie letnie:koszula z krótkim rękawem, krótkie rozdarte w kroku spodnie. Ogólnie to jest zapuszczony i ma wiśniówkę w ręku.
Religijny
Należy on do sekty buddyjskiej, która wierzy, że oświecenie można uzyskać tylko podczas upojenia alkoholowego. Na ogół nic nie je, ale za to dużo pije. Jego organizm przetwarza alkohol etylowy na energię. Ma również skłonności do fotosyntezy. Nic nie mówi, zna tylko kilka wyrażeń potrzebnych do uzyskania magicznego trunku. Z wyglądu nie różni się od menela Ogólnoławkowego. Bardzo rzadko spotykany.
Spekulant dworcowy
Typ spotykany najczęściej na dworcach PKP lub w ich pobliżu. Uważnie studiuje tabele kursowe: żółtą (odjazdy) - aby wiedzieć kiedy należy udać się w kierunku kas - oraz białą (przyjazdy), aby w dobrym czasie pojawić się na odpowiednim peronie. Jest to tak zwane planowanie strategiczne. Rozgrywka taktyczna polega natomiast na odpowiednim doborze kolejki (w wariancie odjazdowym) lub wagonu (w wariancie przyjazdowym) oraz - co nie mniej ważne - odpowiednim rozegraniu partii socjotechnicznej (np. 'Panie Prezydencie, jestem uczciwym człowiekiem i zbieram na wino'). Spekulacja dworcowa nie jest sztuką łatwą i rządzi się swoimi prawami. Tylko najbardziej utalentowani i wytrwali zgarniają stawkę, podczas kiedy dla niektórych spekulacja kończy się guzem lub zgarnięciem przez policję
Trochę powiedzeń menelskich
- Piwska mi trzeba!
- Nie da ci wódka, ni drogie wina, tego co da ci Mocna Malina.
- Abonent tymczasowo najebany.
- Otwieram wino za swoją meliną.
- Pij wódki, pij wina, na chuj ci rower Ukraina.
- Chluśniem, bo uśniem.
- Trzaśniem, bo zaśniem.
- Łykniem, bo odwykniem.
- Golniem, bo pierdolniem.
- Ma kawaler dorzucić się 50 groszy do winka?
- Lepiej daj mi na jabola, niż księdzowi na merola
- Nie pijesz, nie żyjesz
- Jak powiadał stary Kloszard z Mazur: Nie piję, nie jadę!
- Piwo z rana jak śmietana.
- Siema siema o tej porze każdy wypić może
- Bez wódki rozum krótki
- Szefie pożycz 3 złote
- Bo Ci macice na lewą stronę wywróce.
- Raz na ławce, raz pod ławką.
- Palę, piję i żyję.
- Mam ksywę Jabol, wiesz jak jest, rzuć jakieś drobne na wino.
Ciekawostki
- Ogólnie wiadomo, że każdy pijak to złodziej.
- Ulubioną grą każdego menela jest Monopoly.
- Ulubionym kwiatkiem każdego menela jest oczywiście Piwonia.
- Ulubionym teleturniejem każdego menela są Żulionerzy.
- A pomieszczeniem naturalnie Piwnica.
- W starożytnym Rzymie było i wino i kwestorzy.
- Menel w odróżnieniu od "normalnego" człowieka w pierwszej kolejności usypia, a dopiero potem samoczynnie się kładzie.
- Czym się różni pijak od alkoholika? Alkoholik chodzi na spotkania.
Galeria
- P6124341.JPG
Menel w pozycji horyzontalnej
- Alkohole2.jpg
Marzenie każdego menela – półki uginające się od alkoholi
- Gallery 9001 16 73268.jpg
Tak wyglądają ludzie nadużywający alkoholu w miejscach publicznych
- Menel001.JPG
Menel o poranku
- Image015.jpg
Menel na ławce
- Żul.jpg
Menel po ciężkiej nocy