Nowy Tomyśl
Nowy Tomyśl – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Tomyśl. Jest ono znane wśród miejscowych dresiarzy i skejtów jako "NT". Według danych z 31 grudnia 2004 roku ma 15 627 mieszkańców.
Warunki naturalne
Położenie i budowa geologiczna
Nowy Tomyśl położony jest na Pojezierzu Poznańskim - poprzecznym garbie w pradolinie Warty. Od zachodu sąsiaduje ze Zbąszyniem, od wschodu z Opalenicą, a od południa z Wolsztynem. Na północy od Nowego Tomyśla leżą jedynie nieistotne wioseczki. Przez miasto przebiega autostrada A2 i linia kolejowa E-20.
Warunki hydrograficzne
Przez Nowy Tomyśl przepływa rzeka Szarka. Jest to brązowa, rzadka ciecz, czasem nabierająca konsystencji i barwy puszystego budyniu kawowego. Zimą się nie przebarwia. Mieszkańcy od dawna nie wylewają do niej ścieków komunalnych, lecz robią to te nieistotne wioseczki w otoczeniu Nowego Tomyśla. Szarka uchodzi do rzeki Obry dostarczając jej wielu składników odżywczych.
Szarka w zasadzie nie nadaje się do żadnych celów, ponieważ bardziej przypomina wiejski rów, niż rzekę.
Rzeźba terenu
Pojezierze Poznańskie wcale nie przypomina pojezierzy spotykanych na Pomorzu. Jest to w zasadzie równinny teren.
Klimat
Choć sam Nowy Tomyśl jest dosyć deszczowy, to na południe od niego (bliżej Wolsztyna) znajdziemy miejsce o najmniejszej ilości opadów w Polsce. Zimy natomiast nie istnieją tu w ogóle od kilku lat.
Surowce naturalne
Okolice Nowego Tomyśla posiadają kilka miejsc wydobycia drobnego żwiru i piasku, a także torfu. Na znacznej głębokości położony jest pokład gazu ziemnego oraz ropy naftowej.
Historia
Właściwie do końca XVIII wieku miejscowość ta nie miała żadnego znaczenia. Pierwsze ślady osadnictwa w jego okolicy pochodzą sprzed 11 tys. lat p.n.e. Są nimi znalezione niedaleko Wytomyśla i smolarni pod Jastrzębskiem Starym drzazgi, prawdopodobnie będące niegdyś skrzyniami na koszule. Żeby ogarnąć wielkie kompleksy leśne w XVIII wieku zaczęto sprowadzać tu osadników olęderskich. Większość z tych Śląskich, Brandenburskich i Pomorskich Niemców była protestantami. Dla nich wybudowano świątynię w Glinkach w 1780 roku. Z powodu tego kościoła, powstała jako twór oderwany od Tomyśla w 1786 osada, której nadano prawa miejskie i dla odróżnienia nadano nazwę Nowy Tomyśl, a Tomyśl, przemianowano na Stary Tomyśl. Nic nie zapowiadało jej bujnego rozkwitu. Większość mieszkańców do końca XIX wieku była protestantami, a katolicy chodzili z buta 8 km do Wytomyśla, gdzie był kościół katolicki. Jednak w połowie XIX wieku miasto zostało powiatem, ponieważ Buk, stracił tą pozycję w skutek kary za udział w wiośnie ludów.
Teraz wraz z blisko 16 tysiącami mieszkańców, miasto to stanowi największy węzeł komunikacyjny i ośrodek przemysłowy w promieniu blisko 30 km. Liczba mieszkańców ciągle rośnie ponieważ Nowy Tomyśl połyka nieistotne wioseczki w jego okolicy co przejawia się ciągłym przestawianiem znaków drogowych.
Niedawno w kartach historii tego miasta pojawiła się wiadomość o śmierci znanego polskiego europosła.
Gospodarka i rolnictwo
Nowy Tomyśl słynie z wyrobów wikliniarskich, produkcji chmielu i szparagów, a także z największej w Polsce rozlewni wina. To tu produkuje się świetnej jakości wino wysyłane na całą Polskę z sławnej rozlewni "Bartex" (jeśli uważasz, ze nie jest sławna, a pijasz smaczne wina i szampany w cenie do 20 zł -> spojrzyj na producenta). Do innych dużych zakładów można zaliczyć producenta noży i ostrzy chirurgicznych Aesculap Chifa sp. z o.o., czy mleczarnia Top Tomyśl słynąca z przepysznej maślanki.
Swego czasu wioski w jego okolicy (a dokładnie Boruja Nowa słynęły też z zjadających plastykowe sznurki krów, o których był szokujący reportaż w Teleekspressie. Rzekomo mogły zjadać nawet do 20 kg sznurka, który znajdowano w ich żołądkach.