Spam

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 16:07, 26 mar 2009 autorstwa Sir Damiinho (dyskusja • edycje) (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to Marcimon. Autor wycofanej wersji to Exe19.)

My pierwsza brygada
Spamerska gromada
Na stos rzuciliśmy
Swój ósmy post, na stos, na stos

Narodowa pieśń spamerów z forów internetowych
Amerykański spam z serem ma wydłużony termin przydatności do spożycia
Król Leonidas pozbywający się spamu

Spam – wiadomość zawierająca codzienną aktualizację reklamy, wirusów bądź trojanów. Spam, w przeciwieństwie do ważnej poczty w jeszcze ważniejsze sprawie, idzie błyskawicznie; gdyby Poczta Polska dostarczała spam, byłby on w grupie nielicznych przypadków, w których Poczta z Trąbką działałaby punktualnie. Zresztą Poczta Polska dostarcza czasami spam, ale są to tylko marne ulotki, najczęściej reklamujące Fundusze Ubezpieczeniowe, pizzę albo inne badziewie.

Najpopularniejsza forma rozsyłania spamu to e-mail. Spam jest bardzo lubiany ze względu na wysokie wygrane, dochodzące do wielu milionów dolarów. Wiele osób korzysta również z promocji na zakup Viagry lub Photoshopa. W większości przypadków, usuwanie wiadomości spamowych, może pochłonąć nawet do 90% czasu życia danego użytkownika.

Według osób dotkniętych emailowstrętem, z pomocą spamu można otrzymać też spyware, który otwiera nasz komputer na cały świat i dopisuje do nieformalnej listy wolnych zasobów internetowych (tzw. botnet) albo przestawia układ klawiatury QWERTY na dowolny inny; posiada też możliwość dynamicznej zmiany układu klawiatury, kiedy już – pogodzeni z tym nieszczęściem – za pomocą markera opiszemy klawiaturę od nowa.

Historia

Prototypem spamu były przekupki, zarzucające przechodniów reklamami cudowności, które odstępowały krakowskim targiem. Pozwalały spróbować z gruntu zepsutych jabłek, aby przechodzień mógł zakabacić koszyk zgniłków do domu.

Filtry antyspamowe

Serwery pocztowe często zawierają filtry antyspamowe które pomagają oddzielić spam od ważnej korespondencji. Np. Gmail dokładnie segreguje korespondencję. Dzięki czemu szybko najważniejsze wiadomości na temat leków ratujących życie(np. Viagra) trafiają prosto w nasze ręce z folderu "Odebrane", a bezużyteczne oferty pracy i zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne umieszcza w folderze "Spam", aby użytkownicy programów pocztowych nie zawracali sobie nimi niepotrzebnie głowy.

Spam a Linux

Spam dojdzie do ciebie, jeśli działasz na Linuksie i możesz tylko pomarzyć o całodobowej aktualizacji wirusów. Z dobrodziejstw spamu korzystają głównie lamerzy, którzy szukają otwartych portów w komputerach czytelników spamu.

Zalety spamu

Dzięki niemu:

  • Wiemy, że ktoś o nas pamięta.
  • Wiemy, że nasza poczta e-mail nie umrze z nudów.
  • Możemy założyć się z kumplami, kto będzie miał więcej maili. Aby wygrać, należy wejść na różne badziewne strony i poprosić o przysyłanie nowości. Można też założyć konto na onecie, tam jest najwięcej spamu.
  • Mamy co czytać, gdy umieramy z nudów.
  • Mamy co usuwać, gdy umieramy z nudów.
  • Łatwo może zepsuć się nam komp (wirusy) i dzięki temu istnieje szansa, iż rodzice kupią nam nowy, lepszy.
  • Wiemy, że nasze serwery nie czują się niedoceniane.

Zobacz też