Tarnobrzeg

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Napis ku czci Siarki
Napis jakich wiele w Tbg

Tarnobrzeg – miasto i powiat w województwie podkarpackim, siedziba powiatu tarnobrzeskiego.

Zabytki

W centrum miasta znajduje się relikt niesłusznych czasów – Plac Czerwony, na którym postawiono pomnik Bartosza Głowackiego z kosą w jednej ręce i z butelką po tanim wińsku w drugiej. Chowa ją sprytnie za armatą, ale i tak wiadomo co tam ma. W całym mieście można na co dzień obcować z kulturą oglądając obrazy ścienne kibiców.

Rozrywka

  • Zalew Machowski – powstały w dziurze po byłej kopalni siarki w Machowie. Po wielu latach zatruwania miasta i okolic stał się głównym miejscem pielgrzymek spragnionych wypoczynku tarnobrzeżan. Można tam popływać w leczniczych źródłach siarkowych, pooddychać super siarkowym powietrzem lub poopalać na siarczano-żółtej plaży.
  • Można spokojnie poćwiczyć tu jazdę na wolnych obrotach ponieważ miasto jest pierwsze w Polsce pod względem wielkości wskaźnika: S=L/OS, gdzie L to liczba samochodow nauki jazdy a OS to ogólna liczba zarejestrowanych samochodów (w związku z tym, najpopularniejszym samochodem w mieście jest Peugeot 207).Dzięki temu Tarnobrzeg dominuje równiez w kraju jako miasto o najmniejszej średniej prędkości poruszania się w granicach administracyjnych (ostatnio 17,5km/h). Fakt ten wywołuje powszechne zadowolenie wszystkich mieszkańców.
  • Używanie nieprzegotowanej wody kranowej. Taka lokalna rosyjska ruletka - albo trafisz na wodę bez chloru albo zachlorowaną jak Domestos albo jeśli dopisze szczęście trafisz na bakteryjkę Coli.

Ciekawostki

  • Miasto posiada dwa porty USB oraz jeden LPT oraz pierwsze w Polsce monitorowane śmietniki.
  • W okolicach Machowa bije źródłełko zdrojowe "Machowianka" o zawartości 73% siarkowodoru. Okoliczni mieszkańcy pobierają wodę do celów sanitarnych, poją nim bydło i potomstwo (nie udowodniono jeszcze podczas badań medycznych uspokajających właściwości źródła - niemniej prace trwają).

Lokalne media

  • Miejska Telewizja Tarnobrzeg (MTVT) - emitowany program składa się w 99%z powtórek. 90% materiału obejmuje wydarzenia takie jak: msze, otwarcia remiz OSP, dożynki. Telewizja amatorska, współwłaścicielem jest Urząd Miasta.
  • Echo dnia - a właściwie jego tarnobrzeska mutacja. Poziom dziennikarstwa poniżej poziomu. Największy sukces śledczy dziennikarzy: działania, które doprowadziły do zmiany wyświetlanych podczas naciśnięcia przycisku "na żadanie" napisów wewnątrz (dziesięcioletnich, z niemieckiego demobilu) autobusów z treści "halt" na "stop".
  • Tygodnik nadwiślański - gazeta wydawana przy wkładzie Urzędu Miasta. Poza rubryką "Pod znakiem temidy" nie ma w niej nic ciekawego.
  • Radio Leliwa - ni to RMF ni to Zet. Furrorę robi lektorka z akcentem pani Stanisławy z Klanu.

Tarnobrzeżanie

Generalnie mieszkańcy, niezależnie od stopnia zasiedzenia dzielą się na dwie podkategorie.

  • Normalny mieszkaniec Tarnobrzega – nie charakteryzuje się niczym szczególnym.
  • Snob tarnobrzeski – w latach 90. mieszkał w nowym wypasionym bloku na Kopernika, po roku 2000 przeniósł się do obiektu zwanego Bługar.
  • tarnobrzezanin samozwaniec - wieśniak z "gdzieś w Polsce", który po spędzeniu dwóch dni w Tarnobrzegu i odwiedzeniu wszystkich centrów handlowych (obecnie nie ma żadnego jedyne jest w budowie) urządza trasę po Polsce siejąc syf, malarię i robaki. Ogłasza przy tym, że jest tarnobrzeżanem i reszta to plebs. Jest to szczególny rodzaj mieszkańca Tarnobrzegu, ponieważ w ogóle tu nie mieszka.
  • Rdzenny Tarnobrzeżanin - Zazwyczaj zna wartość swojego miasta. Gatunek zagrożony wyginięciem.
  • Wysokościowiec -Zachwycają go Wieżowce (pięter 11 lub 10)Sąd (12 Pięter) Szpital (11 Pięter) niektórzy wysokościowce nawet specjalnie rzucają się pod samochody lub popełniają przestępstwa żeby znalezć się na najwyższym piętrze budynku

Występowanie-Wieżowiec "Bługar",Nowy wieżowiec na ul. Kopernika.,Sąd (w szczególności bo to najwyższy budynek w mieście),Szpital