Mikołaj Kopernik
„Kopernik” przekierowuje tutaj. Zobacz też Kopernik – firma cukiernicza. |
Kopernik była kobietą!
- Prawdziwe obliczę Kopernika
Mikołaj Kopernik (ur. 19 lutego 1473 w mieście Toruń niedaleko Bydgoszczy., zm. 24 maja 1543) – polska astronom, pisząca po łacinie, a używająca, dla wprowadzenia w błąd wroga, języka niemieckiego.
Zabezpieczając mury przed atakiem pająków krzyżaków spadła z drabiny, przez co zauważyła, że Ziemia się porusza (notabene były to wraże krety, kopiące minę pod murami). Kontynuując upadek, odwiedziła dół drabiny, gdzie ze zdziwieniem zobaczyła gwiazdy, które też się poruszały. Spostrzeżenia te zapisała w słynnym dziele rewolucyjnym: De revolutionibus orbium coelestium (O gwiazdach poruszających się przeciwnie do trajektorii ruchu ciała oddalającego się w dół drabiny).
Ciekawostki
- W latach młodości była hydraulikiem specjalizującym się w sedesach
- Kiedyś czasopismo satyryczne „Dobry Humor” opublikowało słynny cytat Kopernika: Po pierwszym łyku stwierdziłem, że Ziemia się kręci. Po drugim byłem już tego absolutnie pewien.
- Z powodu opieszałości producentów drukarek komputerowych i długiego procesu wydawniczego, dzieło swojego życia przeczytał w oryginale dopiero, jak mu przyszło odchodzić.
- Kopernik była kobietą.
- Kopernik wynalazła pierniki z koprem.
- Kopernik wynalazła również koper i sernik.
- Kopernik, a kto to był?
- Kopernik, nie posiadał ojca, jedynie tylko matkę
Mistyfikacja
Kopernik z nany był z propagowania tradycyjnej teorii heliocentrycznej- tzn. że ziemia kręci się wokół słonka, a w dodatku jest okrąkgła, dzięki czemu już za życia spotkał się z wielką aprobatą, i przzyjaźnią kościoła katolickiego. Teoria ta wygląda jak wygląda ponieważ Kopernik napisał swoją książke pod wpływem 30 cm. ścieżki środków odurzających. Teoria heliocentryczna jest już powoli zastępowana teorią geocentryczą- loatmi kosmicznymi dowiedziono że to ziemia jest w centrum wszechświata, ksieżyc to faktycznie płaska taca,a w dodatku fakt iż ziemia jest kwadratowa, i dopłynięcie do jej granic może się nifartownie skończyć co już w renesansie dowiedli; James Cook, Ferdek Magellan, i Krzysztof Kolumb, piętnowani za ten pogląd.