Nightwish
Nightwish (Najtwisz, Najtłisz) – fiński zespół chybametalowy. Jedna z ulubionych kapel kindermetali. Znienawidzony przez tró metalowców. Znany głównie z wyrzucenia swojej wokalistki.
Początki zespołu
Nazwa Nightwish wzięła się od tytułu jednej z piosenek wydanych na pierwszym demo zespołu. Mówi się też, że wymyślił ją Tuomas równo o północy(żeby było bardziej mrocznie, niesamowicie i trv), podczas ogniska z przyjaciółmi w lesie. Początkowo Tuomas miał nagrać remake teledysku Immortala "Call of the Wintermoon", ale pół litra na troje to było za dużo dla mrocznych metalowców i wszyscy zasnęli.
Na początku 1997 roku do zespołu dołączył garnkotłuk Jukka Nevalainen, a gitara akustyczna została zastąpiona elektryczną(normalnie zajebisty postęp). W kwietniu gitarzysta odkrył, że elektryk trzeba podpiąć pod wzmacniacz. Od tej pory granie na gitarze spodobało mu się, bo przynajmniej kostka nie wpadała mu do pudła rezonansowego. Koledzy( i kolezanka) tak się ucieszyli że aż popełnili płytę, a mianowicie zawierający siedem utworów Angels Fall First. Płyta ta została wydana w gównianym nakładzie jak na prawdziwy trv kvltowy, mhroczny metal przystało.
W maju tego samego roku podpisali kontrakt z wytwórnią Spinefarm Records na wydanie dwóch albumów. Pierwszy z nich, rozszerzona o nie wiadomo co edycja Angels Fall First, została wydana w listopadzie i zajęła 31. miejsce na fińskiej liście przebojów. Album poprzedzał singel The Carpenter, który zajął 8. miejsce liście najlepiej sprzedających się singli w Finlandii. W wydanym w 2003 roku dokumencie End of Innocence, Holopainen tak opisze to wydarzenie: Jednym z najwspanialszych momentów mojego życia był ten, gdy pewnej niedzieli słuchałem w radiu notowania singli i usłyszałem the Carpentera. Wprawdzie zapowiedzieli to jako najnowszy przebój jakiegoś Don Vasyla, ale kij. Zimne ciarki przebiegły mi po plecach. Poszedłem do lodówki, otworzyłem szampana Piccolo i tak się najebałem, że cały następny dzień nie mogłem wstać. Kultowo, nie?
W roku 1998 do zespołu dołączył Sami Vänskä (gitara basowa - rozczajacie? oni do tej pory grali bez basu). Tego samego roku został też wydany drugi album, Oceanborn, ponoć uważany za najlepszy. Album ten był znacznie cięższy od poprzedniego. Stało się tak dlatego, że Tuomas i Jukka nażarli się hamburgerów i znacznie przytyli. Był też ostatnim wydanym w tzw. erze niewinności grupy, jak określił okres 1996-1999 Holopainen(później stracił dziewictwo, o czym opowiedział dopiero niedawno w utworze Pedał i Penetrator, z ostatniej płytki). Album dotarł na piąte miejsce fińskiej listy przebojów, a poprzedzający go singel Sacrament of Wilderness wspiął się na sam szczyt listy singli. Stało się tak dlatego, że dziennikarze uznali, że trzeba promować Nightwisha to może "muzycy" zaczną walić koks i pić wódkę i grupa się rozpadnie. Nie wyszło.
W 1999 roku wydany został singel Sleeping Sun (Four Ballads of the Eclipse), mający związek z wypiciem piwa przez Tuomasa, w związku z czym najpierw usnął, a potem przez dwa dni miał kaca.
W roku 2000 zespół wystartował w preselekcjach do Konkurs Piosenki Eurowizji z utworem Sleepwalker. Zajęli trzecie miejsce i nie pojechali na finał, bo jury nie znało się na trv szatańskim black metalu. W maju grupa popełniła kolejny album – Wishmaster. Zajął on od razu pierwsze od końca miejsce na fińskiej liście przebojów i pozostawał na nim przez trzy tygodnie. W ciągu tego czasu zyskał również miano złotej płyty, które nadali jej członkowie grupy Arka Noego. Pomimo tego, że w tym samym miesiącu wyszły też długo oczekiwane wydawnictwa grup Iron Maiden i Bon Jovi, to właśnie Wishmaster został uznany albumem miesiąca przez niemiecki magazyn „Rock Hard”. Ten sam magazyn za największą nadzieję death metalu uznał Tokio Hotel.
Rok 2001 był najcięższym w historii zespołu. Z zespołu musiał odejść Sami Vänskä, ponieważ chciał grać na basie a nie macać struny i sugeował inwestycję w podwójne pedały do perkusji. Holopainenem zaś chciał wprowadzić drugi syntezator i bit maszynę. Sam Holopainen tak to opisuje: Powiedziałem Samiemu wypierdalaj. Po odejściu Samiego do zespołu dołączył Marco Hietala. Marco pokazał zespołowi, że istnieje coś takiego jak Finlandia i przez resztę roku ciągle chodzili najebani.
Rok 2002 to rok wydania piątego albumu w historii zespołu – Century Child. Wraz z nim wydane zostały single Bless the Child (w tym w wersji promo CD) oraz Ever Dream. Główną różnicą w stosunku do poprzednich wydawnictw było wykorzystanie fińskiej orkiestry jako tła dla wielu utworów aby spotęgować efekt muzyki klasycznej. Oprócz tego po raz pierwszy w historii zespołu został wykorzystany śpiew Marco Hietali, a nie tak jak wcześniej Tuomasa Holopainena. Century Child zyskał status złotej płyty po zaledwie dwóch godzinach od wydania, a platynowy stał się dwa tygodnie później. Ustanowił też swego rodzaju rekord na fińskiej liście przebojów – nigdy wcześniej drugi album nie był tak daleko w tyle za liderem. Po teledysku do Bless the Child wydany został drugi – End of All Hope, który jako jedyny jest klipem do utworu, który nie miał swojego singla. Teledysk ten zawiera sceny z fińskiego thrillera Kohtalon kirja (Księga przeznaczenia).
2003 to wydanie DVD End of Innocence, zawierającego m.in. dokument o historii Nightwish. Latem tego roku Tarja wzięła potajemny ślub zapraszając tylko rodzinę i znajomych. Mężem został Argentyńczyk Marcelo Cabuli, co stało się powodem wielu plotek na temat rozpadu grupy. Okazały się one jednak nieprawdziwe i już rok później grupa wydała swój kolejny album.
2004 rok to czas wydania szóstego albumu zespołu – Once. Równocześnie z nim wydany został singel Nemo. Once zawiera podkład orkiestry w dziewięciu z jedenastu utworów. Jednak w przeciwieństwie do Century Child, grupa nie zdecydowała się tym razem na fińskich muzyków i w Once tło stanowi London Symphony Orchestra, która znana jest m.in. ze ścieżki dźwiękowej do filmowej adaptacji trylogii Władca Pierścieni. Album doczekał się też kolejnych singli: Kuolema tekee taiteilijan (jęz. fiński Śmierć czyni artystę) oraz Wish I Had an Angel. Stał się także potrójną platyną w Finlandii, platyną w Niemczech, złotem w Szwecji, a także zajął pierwsze miejsce na greckiej, norweskiej, niemieckiej i węgierskiej liście przebojów.
W 2005 roku, zespół wydaje kolejny singel: The Siren (również w wersji promo CD). To także rok pierwszej wizyty grupy w Polsce (29 maja na Mystic Festival)[3]. We wrześniu została także wydana trzecia już składanka z serii The Best of: Highest Hopes[4].
Po zakończeniu trwającej ponad półtora roku trasy koncertowej Once, w październiku 2005 Tuomas Holopainen opublikował na oficjalnej stronie zespołu list otwarty, w którym pozostali czterej członkowie kapeli oznajmiają o zakończeniu współpracy z dotychczasową wokalistką Tarją Turunen, motywując to tym, że zbytnio poświęciła się sprawom finansowym związanym z działalnością grupy, zapominając o uczuciach, jakie powinna w nią wkładać[5][6]. List opublikowany został 22 października 2005.
W liście Tuomas zapowiedział, że miejsce Tarji zajmie inna wokalistka[7]. Według niektórych źródeł, Tarja nie została poinformowana oficjalnie o tym, że zespół zamierza zakończyć z nią współpracę – przez co miała żal do pozostałych członków zespołu.
30 maja 2007 roku w Internecie ukazał się utwór pt. "Eva". 24 maja ujawniono nazwisko nowej wokalistki – Anette Olzon. Występuje ona w kolejnych dwóch singlach: "Amaranth" i "Bye Bye Beautiful". Kolejny pełny album grupy – Dark Passion Play ukazał się 28 września 2007[8]. W grudniu 2007 roku na terenie Finlandii został wydany kolejny singel Erämaan Viimeinen. Jest wersją instrumentalnego utworu "Last of the Wilds" z albumu Dark Passion Play zawierającą fiński tekst. Z uwagi na fakt że Anette Olzon jest z pochodzenia Szwedką i nie zna fińskiego, jako wokalistka gościnnie wystąpiła Johanna "Jonsu" Salomaa z zespołu Indica. 19 lutego 2008 roku zespół wystąpił w krakowskiej Hali Wisły[9]. Koncert Nightwish poprzedził występ zespołu Pain[10]. 21 maja tego samego roku ukazał się singel The Islander, a 14 kwietnia 2008 ukazał się video-klip do tego utworu, który wyemitowano pierwszy raz w Fińskim MTV o 7 wieczorem (Fińskiego czasu).
Dalsza twórczość
Potem Nightwish wydawał jakieś płyty dwa lata, zawsze w tydzień po imprezie, na której się spotykali. Dalej ich olewano, jednak nie przeszkodziło to zdeterminowanemu Tuomasowi namówić wytwórni do zaangażowania orkiestry. Była ona absolutnie niezbędna w nagraniu takich kawałków jak Homo (utwór, w którym lider grupy przyznaje się do swoich zainteresowań; oficjalnie nazwany "Nemo") i Wish I Had An Angel. Wtedy też pierwszy raz pojawili się w mediach.
Wyrzucenie Tarji
Mimo to, nadal mało kto słuchał Nightwisha. Dlatego Tuomas w 2005 roku postanowił wywalić Tarję na zbity pysk i narobić rabanu wokół zespołu. Dlaczego ? "Tarka" odrzuciła umizgi nieszczęśliwego poety i wyszła za mąż za miejscowego Don Juana, Marcelo Cabuli. Tuomas: "Była wobec mnie zimna jak śledzie w supermarkecie." Udało się - zaraz po wyrzuceniu wokalistki pojawiło się ogromne grono nowych fanów. Większość z nich zaraz zaczęła rozpaczać, że bez Tarji ten zespół to już nie będzie to. Wciąż (niestety) jest wiele osób zwanych "Tarja zombie", którzy pod każdym klipem (np. na Youtube) wypisują "Anette sucks" ; "Tarja come back" a tak naprawdę mają niecałe 14 lat i nie rozumieją, że świat się zmienia.
A tak w ogóle to ile można oglądać tą samą żółtą firankę albo czerwony koc na pościeli?
Przyjęcie Anette
Następne dwa lata zespół miał fanów gdzieś i pił, palił i imprezował. W listopadzie 2006 roku przyjęto Anette Olzon. Zaraz nagrano kilka mrocznych kawałków żeby zrobić Tarce na złość. W ten sposób powstało wątpliwe dzieło pod tytułem Dark Pussy Play, na którym uraczono fanów piskami, jękami i sapaniem nowej wokalistki. Zawsze lepsze to od uciekających trzech płuc Tardży. Album promowany dwoma nakręconymi po pijaku teledyskami, w których Tuomas szpanuje gołą klatą z pięcioma włosami i pojawia się dużo ładnych dziewczyn z miejscowego domu opieki, natychmiast osiągnął znakomite wyniki sprzedaży (trzeba było wykupić i zniszczyć jak najwięcej krążków, aby ludność świata nie zaczęła masowo obcinać sobie uszu), a także wkupił się w łaski słuchaczy muzyki całkiemnieambitnej.
Tak w ogóle to Tarja szpanuje dalej swoimi trzema oktawami i śpiewaniem "forever" jako "FORIIIVAAER!", a fani się cieszą.
Dyskografia
Albumy studyjne:
- Angels Fall Last
- Oceanborn
- Wishmaster
- Over the Hills and Far Away
- Century Child
- Once
- Dark PassionPlay
Defałde:
- From Wishes to Eternity
- Rape (znane również jako End of Innocence)
- End of an Era
- Made in Hong Kong
Single:
- The Carpenter
- Sacrament of Wilderness
- Walking in the air
- Sleeping sun
- Depp Silent Complete
- Wishmaster
- Ever dream
- Bless The Child
- Nemo
- Wish I Had an Angel
- Kuolema Tekee Tateiljan
- The Siren
- Sleeping Sun
- Eva
- Amaranth
- Bye Bye Beautiful
- The Islander
Kompilacje
- Wishmaster 2000
- Nightwish
- Whorstwishes
- Highest Hopes
- The Sound of Nightwish Reborn